Piątek 30 lipca 2021r. 
REKLAMA

Razem za Przygodną. Marsz w obronie drzew [GALERIA] (akt. 2)

Data publikacji: 2021-06-22 20:28
Ostatnia aktualizacja: 2021-07-03 13:25
Razem za Przygodną. Marsz w obronie drzew
Fot. Arleta Nalewajko  

"NIE wycinajcie NAM Szczecina", "Nie odbierajcie nam drzew", "Ocalmy zieleń Szczecina", "Beton STOP", "Drzewa to tlen" - to tylko niektóre z haseł, jakie na transparentach nieśli uczestnicy wtorkowego „Marszu w obronie 1000 drzew na Przygodnej". Organizatorami tego bezprecedensowego wydarzenia w Szczecinie byli mieszkańcy Gumieniec. Jednak uczestniczyli w nim reprezentanci wielu osiedli: od Żelechowa i Stołczyna, przez Stare i Nowe Miasto, aż po Bukowe i Kijewo.

"Przygodna" to jedyna enklawa parkowej zieleni na terenie Gumieniec. Pozostałość dawnej miejskiej szkółki drzew. Z okazami, które w tym miejscu przetrwały dekady, niektóre nawet ponad pół wieku. Teraz się okazuje, że urzędnicy miasta mają własny plan wobec większości z rosnących tu drzew. Zmierzają poświęcić te wielkie zielone korony na rzecz inwestycji: budowy przedszkola, parku plenerowej rozrywki oraz drogi, która przyparkową aleję zmieni w łącznik pomiędzy ul. Ku Słońcu i Taczaka.

Skala planowanej ingerencji w zieleń oburzyła okolicznych mieszkańców oraz miejskich aktywistów, występujących w obronie przyrody oraz klimatu. I zjednoczyła - jak nigdy do tej pory - ponad politycznymi podziałami. Na społecznościowym portalu zyskując tysiące głosów poparcia nie tylko wśród szczecinian dla "Razem za Przygodną". Przygotowali petycję w obronie zieleni "Przygodnej". Teraz ( 22 czerwca) zorganizowali „Marsz w obronie 1000 drzew na Przygodnej". Co więcej, są w trakcie rejestracji Stowarzyszenia Przygodna. Bo uznali, że... "Trzeba wreszcie powiedzieć STOP".

- W dni ekstremalnych upałów na Przygodnej były tłumy ludzi. Gdyby nie było tej enklawy, to gdzie mieliby szukać wytchnienia? Wśród betonu blokowisk? W cieniu kikutów młodych nasadzeń? Przedszkole Gumieńcom jest potrzebne. Ale nie kosztem wszystkich tych drzew! - mówił Paweł Kuciak.

Jego żona opracowała treść petycji. On ją opublikował. Przyznaje, że nie spodziewał się tak pozytywnego i gremialnego odzewu ze strony nie tylko mieszkańców Gumieniec.

- Podpisy pod petycją zebraliśmy w niespełna dwa dni. Na Przygodnej. Teraz wiemy, że nie jesteśmy osamotnieni w walce o zachowanie tej enklawy zieleni. Kiedyś myślałem o niej, że to fajne miejsce, by wyjść z psem na spacer, odpocząć czy pobiegać. Teraz wiem, że to nasza najcenniejsza ostoja bioróżnorodności z mnóstwem ciekawych okazów drzew i krzewów, w której bytuje wiele chronionych ptaków. Której nie wolno nam zniszczyć! - dodaje pan Paweł.

W „Marsz w obronie 1000 drzew na Przygodnej" wzięło udział około sto osób. W tym solidarnościowe reprezentacje z kilku szczecińskich osiedli. Szli razem od przyparkowego parkingu. Co kilkadziesiąt metrów robiąc przystanki, aby kolejna z osób mogła powiedzieć, dlaczego pragnie ocalić zieloną enklawę Przygodnej. Emocjonalne wspomnienia spotkań z naturą - m.in. sarnami i bażantami - przeplatały się ze wspomnieniami budowy osiedla na gruncie, którego funkcja z zielonego użytku nigdy nie powinna zostać zmieniona pod budownictwo mieszkaniowe i usługi. Gdy jedni mówili o naruszonych stosunkach wodnych okolicznych gruntów, dokonanych przez fatalne w skutkach zabetonowanie okolicy. To inni - o walorach tzw. nieużytków, których wartość przyrodnicza jest ignorowana przez miejskich urzędników.

- Zachód w tej chwili wydaje miliony euro, aby tworzyć lub odtwarzać zielone enklawy podobne tej z ul. Przygodnej. Tymczasem w Szczecinie to, co mamy, ktoś planuje zniszczyć i zabetonować?! - mówił radny Przemysław Słowik (Koalicja Obywatelska). - Istnieje możliwość zmiany lokalizacji przedszkola dla zachowania niezwykłej bioróżnorodności, która w ostatnich dziesięcioleciach się rozwinęła na tym terenie.

Uczestnicy marszu przeszli w stronę łąki - działki przyległej do ul. Ku Słońcu, a przez magistrat planowanej do sprzedaży pod kolejne budynki mieszkalne. To na niej oznaczyli taśmą powierzchnię odpowiadającą planowanej budowie przedszkola na blisko 400 dzieci.

- Spokojnie się tu zmieści. Mówią, że nie mogą zmienić planów? Mogą, tylko im się nie chce - mówiła jedna z kobiet. - My dla naszych dzieci bronimy zieleni Przygodnej. Przed arogancją władzy.

- Co wydarzyło się na Przygodnej - że ludzie tu mieszkający potrzebowali powiedzieć głośne STOP - przez nikogo nie może być lekceważone - na gorąco komentowała radna Edyta Łongiewska-Wijas (Niezrzeszona). - Ta manifestacja oznacza, że w naszym mieście dzieje się coś niedobrego, brakuje dialogu. Oznacza, że mieszkańcy stracili zaufanie do reprezentantów, których wybrali. Potrzebujemy decyzji wstrzymującej wycinkę i uruchamiającej dialog. Obrona drzew w mieście nie powinna być przedmiotem protestu lecz wspólnej troski. A tej rządzącym ciągle brakuje.

Arleta NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wiktor
2021-07-03 12:02:12
Po tych protestach widać, że deweloper nie będzie miał łatwo. Miasto tak się spieszy ze sprzedażą, że już 02 VII w Kurierze opublikowało ogłoszenie o przetargu na działkę przy Przygodnej, termin przetargu: XII 2021!
Wacek
2021-06-26 14:50:51
Wypisując i obrażając tych którzy biorą udział w sprzeciwie pokazujecie tylko swoją "yntelygencje" Oprócz kilku głupich docinek nie macie argumentów. Jedynie mieszacie i zmieniacie to co jest przedstawione czarno na białym. Smutne wasze życie. Ale nic wam to nie da, jak ktoś uwierzy w wasze bzdury, jest wart tyle samo, nic.
Kaziu
2021-06-26 14:42:20
Michałek i Dominisia na czele bandy trollów wypisują piękne komentarze. Gorzej jak w TVPis. Śmieszne a zarazem smutne, niby dla mieszkańców ale wielu widzi ,że działacie dla kasy ;)
Aga
2021-06-24 18:15:33
Ojcze Inwestorze, jak widzisz, są w Szczecinie ludzie, dla których liczy się coś więcej, niż twoja brudna kasa. Oczywiście ty tego nie zrozumiesz, ale patrz i ucz się wrażliwości.
To nie park narodowy
2021-06-24 09:39:22
Szczecin jest zapuszczony jak ogród bez ogrodnika. Stare wielkie drzewa nie dość że łamią się konary to zabierają światło mieszkańcom. Wycinać i z nasadzać nowe dostosowane do ulic i rejonu.
Ruch dla drzew
2021-06-24 08:29:00
Drzewa trzeba obronić ale same marsze w eleganckich sukienkach nie pomogą.
ojciec inwestor
2021-06-24 06:33:58
Pożyteczni idioci Putina ;)
kjghjhgjghjg
2021-06-23 22:22:20
Brawo, szkoda tylko ze w miescie codziennie około 100 tysięcy osób truje biernie siebie i innych dymem tytoniowym rakotwórczym który jest legalny to odpowiada za 2-3% globalnego ocieplenia . Do tego prawie 320 tysiecy samochodów codziennie w miescie truja d alej. Tylko w drzewach nadzieja bo głupich ludzi nie da sie zmienic .Ciekawe ile osob decydujacych o wycince u siebie na ogrodku wycina drzewa itd. a gdzie tam panii ja to mam w ogrodku 30 drzew cien i chłodek nie to co te publiczne gminn
polo
2021-06-23 15:23:22
Rada Osiedla się wypnie a gamonie z ratusza i tak zlekceważą mieszkańców i ich protesty. Podobnie było z przebudową Bolesława Śmiałego były petycje, protesty i co... ? I robią nam betoniarnię pod oknami. Nieroby politycy lansują się tylko przy wszelkiego rodzaju obywatelskich inicjatywach, a potem biorą lewiznę od developerów i innej maści przedsiębiorców budowlanych.
KOMOSA
2021-06-23 11:55:19
jak jest okazja żeby zrobić coś przeciwko radzie osiedla to jak zawsze jestem na miejscu, jest to mój obowiązek!
MJW
2021-06-23 11:54:28
nie wiem co tam robiłam ale było fajnie
IGOR PODESZWA
2021-06-23 11:53:30
jako człowiek petycja już podjąłem interwencję w tym ważnym temacie, jutro złożę kolejną petycję
Matrix
2021-06-23 11:42:49
Jest nawet blondi w czerwonej sukience...
@przyjaciel
2021-06-23 09:56:24
Brakuje dialogu z radnymi czyli reprezentantami mieszkańców mowi radna. Czy radni nie widzą że nie zajmują się sprawami mieszkańców tak jak i magistrat. Korki muszą być bo są inwestycje ucina krytykę Piotr Krzystek. Ale przecież to wszystko można było zaplanować i lepiej zorganizować.Walczymy o każde drzewo a urzędnicy piją kawę jak gdyby nic
Jerzyb
2021-06-23 09:55:09
Czegoś nie rozumiem z tym protestem. Przecież na Przygodnej jest wykonany "park przygodna", wykonano wybieg dla psów. Zatem drzewostan został zachowany. Natomiast po wybudowaniu przedszkola i budynku mieszkalnego należy zobowiązać developera do nasadzeń dużej ilości drzew i zadbanie aby nie uschły.
Przyjaciel Przyrody
2021-06-23 09:44:48
Podciąganie tej akcji na siłę pod politykę to poważny błąd. To jest akcja oddolna mieszkańców, w pełni obywatelska. Jeżeli dołącza do niej jakiś radny, to jako mieszkaniec Szczecina i nie można mu tego zabronić. Jak zdesperowani muszą być ludzie, że poświęcają swój wolny czas po pracy na obronę tego, czego miasto w ogóle nie powinno ruszać.
Magda
2021-06-23 09:29:39
Chcemy przedszkole bo jest bardzo potrzebne. Rzecz w tym by powstało na innej niezadrzewionej działce którą miasto chce sprzedaż deweloperom pod budowlankę:)
gość
2021-06-23 09:16:37
a za jakiś czas ci sami mieszkańcy będą się domagać przedszkola właśnie i tak w koło Macieju.
Krzyś
2021-06-23 08:42:20
Ale o co ten protest? Przecież mamy drzewka w donicach. Koledzy przyciągną je nawet na Gumieńce tylko to trochę potrwa
Ala
2021-06-23 08:16:42
Jaki cień dają uachnięte kikuty nowych nasadzeń? Kto je podlewa jeśli nie ma komu grabić liści i kosić zapuazczonych trawników
ekspert
2021-06-23 07:55:53
co się dziwić że dla deweloperów idą działeczki jak to właśnie oni wpływają na Piotrka
stan
2021-06-23 06:49:08
chłystek przestań roz******lać Szczecin to nie jest żaden stczecin i twoje pływające szambo, słuchaj ludzi a nie deweloperów!!!!
szkoda drzew
2021-06-23 01:36:42
dosyć wycinki drzew przez prezydenta miasta.
Wik
2021-06-23 00:07:35
Dobrze, że przyszedł radny P.Słowik z większościowej w radzie miasta Koalicji Obywatelskiej (w koalicji z Bezpartyjnymi). Niedobrze, że mówi "w Szczecinie to, co mamy, ktoś planuje zniszczyć i zabetonować?!". Koalicja Obywatelska + Bezpartyjni to są ugrupowania, które sprawują władzę w Szczecinie. Naprawdę można tak udawać, że to nie oni (KO+Bezpa), tylko "ktoś"? Ale dobrze, że przyszedł ktoś z rady, nie będzie można udawać, że o sprawie dowiadują się z mediów. Dowiedzą się "z pierwszej ręki".
Karol
2021-06-22 23:47:17
Ekologia, ekoprotesty, bioróżnorodność i inne zachowania z katalogu nowej świeckiej religii ciągle w modzie. Nie chcą przedszkola to nie, należy zbudować w innej dzielnicy, mieszkańcom którym naprawdę na tym zależy.
@Szczecin
2021-06-22 23:37:30
Pełna racja. Nie chodzi im o drzewa tylko własny interes. Ci co nie mają małych dzieci pewnie i przedszkola tam nie chcą. Ta ochrona drzew to obłuda. Zresztą i tak ich tam nie brakuje. Ekologicznie by było wyburzyc mieszkania tych protestujących i posadzić w to miejsce drzewa, dla nas wszystkich, dla pokoleń.
Budka
2021-06-22 23:00:24
Żądamy zaprzeatania odkomarzania bo tylko budki dla jerzyków są ekologiczne i ocalają istnienia.Budki można pomalować farbami fotkatalitycznymi które zastąpią setki a może tysiące drzew
Miasto są dla
2021-06-22 22:06:10
ludzi a dla drzew są lasy - budujmy a wycinkę rekompensować nasadzeniami no i rzecz jasna elewacje malować farbami fotokatalitycznymi które zastępują setki drzew.
Świnoujścianka
2021-06-22 21:55:20
Sercem jestem z Wami!
Dajżyć
2021-06-22 21:54:21
To jest najlepsze miejsce na budowę przedszkola a i szkoła by się przydała
Nie wycinajcie!!!
2021-06-22 21:29:19
Nie! Nie! Nie! Tak, zachować zieleń, ale czy zdajecie sobie sprawę z tego co znaczy "ODKOMARZANIE"!!!? To zabijanie wszelkich owadów. To zabijanie przez głód wszelkich ptaków, nietoperzy, które żyją owadami.
nxx
2021-06-22 21:28:02
proponuję jeszcze jeden temat do pikiety: "nie kradnijcie nam czasu" a pikieta wokół magistratu, tak by zablokować wyjazd z parkingu :-)
Szczecin
2021-06-22 21:28:01
CZEMU WY WSZYSCY NIE BYLIŚCIE TACY MĄDRZY JAK WYCINALI DRZEWA POD WASZE BLOKI CZY DOMY JAK JE BUDOWALI. WY WSZYSCY JESTEŚCIE OBŁUDNYMI LUDŹMI.
Przemo Słownik
2021-06-22 21:25:23
nie jedną dziuplę tam zaliczyłem
Dendrofil
2021-06-22 21:24:33
jako eko pierdo radny wpieram takie akcje, jak i lgbt i babochłopy z piorunami. Pozdrawiam Przemek
Zielony Przemysław
2021-06-22 21:15:52
Byłem, chodziłem i tyle
Eko Ela
2021-06-22 20:39:29
Broniąc drzew przed wycinką bronimy idei Zielonego Szczecina. Jeśli nie powiemy stop to nas zabetonują

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ