„ZUTylizowani, czyli wielka radość z odzysku” – to hasło akcji upcyclingowej, stworzonej z inicjatywy Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT. Dzięki niej pozostałości po promocyjnych działaniach uczelni zyskały drugie życie.
Upcycling oznacza przetwarzanie zużytych i niepotrzebnych przedmiotów w produkty o wyższej jakości. W tym przypadku – ponad 60 kilogramów materiałów popromocyjnych (winylowe banery, flagi, proporczyki) przerobiono na woreczki, pokrowce na garnitury, nerki, teczki na dokumenty, torby czy organizery. W sumie ponad 700 przedmiotów powstało z rzeczy, które nie nadawały się już do użycia. Ich drobne elementy, takie jak uchwyty zamków czy przelotki na słuchawki stworzono z zużytych dętek rowerów Szczecińskiego Roweru Miejskiego. Naszyte metki z logo ZUT drukowane były na materiale z recyclingu (butelki PET).
Produkty powstały w zakładach pracy chronionej, gdzie panie dążyły do optymalizacji i maksymalnego wykorzystania danego materiału, tak aby odpadów zostało jak najmniej. Szycie trwało kilka tygodni.
Wystawę zdjęć Aurelii Kołodziej, na których powstałe produkty prezentują studenci oraz pracownicy (władze uczelni – rektor ZUT, prof. Jacek Wróbel, rektor-elekt prof. Arkadiusz Terman i kanclerz Adrianna Gudzowska oraz dyrektor RCIiTT Joanna Niemcewicz), można zobaczyć w RCIiTT przy ul. Jagiellońskiej 21-22 w Szczecinie.
(K)