Niedziela, 14 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Innowacyjny projekt studentek ZUT

Data publikacji: 25 czerwca 2024 r. 14:16
Ostatnia aktualizacja: 25 czerwca 2024 r. 14:43
Innowacyjny projekt studentek ZUT
Projekt będzie realizowany przez rok w Katedrze Mikrobiologii i Biotechnologii, WBIHZ, ZUT. Fot. Kamila KOZIOŁ/ZUT  

Biodegradowalne i przeciwdrobnoustrojowe folie do żywności stworzą Studentki ZUT. Studenckie Koło Naukowe SKN „BioReaktor" otrzymało dofinansowanie w wysokości ponad 50 tys. zł na tę realizację w ramach IV edycji programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje" organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Młode naukowczynie do produkcji opakowań postanowiły wykorzystać celulozę bakteryjną.

- To biopolimer, produkowany przez bakterie naturalnie występujące w środowisku - tłumaczy Emilia Kujawa, rzecznik prasowy ZUT. - Ze względu na swoje unikalne właściwości jest obecnie wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu, przede wszystkim w medycynie, ale także w przemyśle spożywczym, papierniczym, chemicznym i włókienniczym. Polimer ten cechuje się wysoką wytrzymałością na rozciąganie i biodegradowalnością. W przeciwieństwie do celulozy roślinnej jest to polimer czysty pod względem chemicznym. Ułatwia to proces jego przetwarzania, co jest korzystne pod względem ekonomicznym i ekologicznym. Aby dodać swemu produktowi plastyczności oraz umożliwić jego wielokrotne wykorzystanie,

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 66% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 25-06-2024

 

(K)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Brawo
2024-06-25 14:42:52
Czyli mamy wierzyć, że studentki ze Szczecina zrobią produkt, na który czeka cały świat, nikt przed nimi tego nie zrobił i koncerny pozwolą, aby był powszechnie dostępne, a one staną się milionerkami?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA