środa, 24 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Radni zdecydowali. Skutery znowu z zakazem

Radni zdecydowali. Skutery znowu z zakazem

Radni zdecydowali. Skutery znowu z zakazem
Data publikacji: 2019-03-26 12:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:36
Wywietleń: 3964 382638

Skuter, jakim porusza się znana już w całej Polsce niepełnosprawna szczecinianka, nie może być przewożony w miejskich autobusach i tramwajach. Taką uchwałę zdecydowaną większością głosów podjęli we wtorek szczecińscy radni. Mimo że tym razem pani Bogumiły na sesji nie było, dyskusja trwała kilkadziesiąt minut.

Nowa uchwała niewiele różni się od tej, jaką na ostatniej sesji podjęła Rada Miasta Szczecina poprzedniej kadencji, a którą zakwestionował wojewoda. Nadal szczegółowo określa wymiary wózka inwalidzkiego o napędzie ręcznym lub elektrycznym, który bezpiecznie może być przełożony w autobusie lub tramwaju. Jego długość nie może przekraczać 1200 mm, szerokość 700, a wysokość - 1090 mm. Zniesiono natomiast limit wagi takiego pojazdu, bo tego prowadzący pojazd nie jest w stanie zweryfikować..

- Po konsultacjach ze społeczną Powiatową Radą ds. Osób Niepełnosprawnych pojawił się jeszcze jeden zapis - informuje Paweł Adamczyk, dyrektor WGKiOŚ UM. - Prowadzący pojazd będzie miał obowiązek zaproponować osobie niepełnosprawnej pomoc przy wsiadaniu i wysiadaniu. Wcześniej nie musiał tego robić.

Przyjęte przepisy są zgodne z Polską Normą i Regulaminem ONZ. Zawarte w nich wymiary stanowią wytyczne dla inżynierów, architektów i są podstawą do homologacji autobusów.

- Walczymy z jedną osobą, ze skuterem, a wkrótce z powodu starzenia się społeczeństwa i otyłości takich pojazdów będzie coraz więcej - tłumaczył radny Dariusz Matecki. - Może zamiast zmieniać przepisy, dostosujmy autobusy?

Ten pomysł został skwitowany śmiechem radnych i innych osób na sali.

- Z nikim nie walczymy, nikogo nie dyskryminujemy - zapewniał dyrektor Adamczyk. - Ta uchwała to troska o bezpieczeństwo, zdrowie i życie innych pasażerów, którzy mogliby cierpieć, gdyby taki pojazd w trakcie hamowania zaczął się po autobusie czy tramwaju przemieszczać.

Ostatecznie za przyjęciem uchwały było 23 radnych, 3 przeciw, dwóch się wstrzymało.

Tomasz Tokarzewski

Fot. Marek Klasa

Komentarze

tobago
Przecież Matecki ma rację, trzeba być skrajnym de.bi.lem, żeby się z tego śmiać. Tylko czemu mnie to dziwi, przecież to forum kuriera.
2019-03-27 10:49:14
Karol
Skuter to nie wózek inwalidzki, z tego co czytano w radiu szczecin z instrukcji tego skutera wynika, że nie wolno podczas jazdy autobusem, na skuterze siedzieć, poza tym są miejskie taksówki dla osób niepełnosprawnych, więc może ta Pani takim samochodem pojechać, albo niech zrobi zbiórkę na wózek inwalidzki i takim jeździ i wtedy nie powinno być problemu z przejazdem, już nie mówiąc że Pani Balbina jest chyba jedyną osobą w Szczecinie z którą jest taki kłopot, podobno wcześniej była w Kołobrzegu i wszyscy się ucieszyli jak wyjechała, niepełnosprawność nie może być pretekstem do stawiania się ponad prawem
2019-03-27 09:07:00
Antypisior i antyklecha
Nie może ogon kręcić psem !! ( mniejszość rządzić większością)- dla elektoratu PIS :))Jedna Pani , która nie chce dostosować się do regulaminu przewozów ?? Niech zapier.ala swoim skuterem zgodnie z jego przeznaczeniem ...zasięg ponad 40kilometrów , prędkość ponad 20/km/h , a czas ma więc NAPRZÓD !!!
2019-03-26 19:14:16
Basia
We Wrocławiu parokrotnie widziałam jak kierowca opuszcza swoją kabinę i pomaga osobie na wózku inwalidzkim przy wsiadaniu lub wysiadaniu z autobusu i żadnemu kręgosłup nie pękł trochę dobrej woli .
2019-03-26 15:40:06
KIEROWCA AUTOBUSU
W życiu nie będę proponować osobie niepełnosprawnej pomocy przy wsiadaniu czy wysiadaniu od tego jest opiekun osoby niepełnosprawnej. Ja mam tylko jeden kręgosłup a po drugie nie wezmę na siebie odpowiedzialności jeśli taka osoba spadnie z wózkiem z rampy i co wtedy???? Skąd ja mam wiedzieć czy taki wózek jest w 100% sprawny
2019-03-26 15:27:03
Ala
Ta kobieta już powinna dawno siedzieć w kiciu za recydywę. Proste. i nie ma wytłumaczenia, ze jest niepełnosprawna, a co najmniej powinni ja skierować na przymusowe badania psychiatryczne. Jakoś inne miasta sobie z nią poradziły a Szczecin jest sparaliżowany przez chorą jedną osobę. nic a nic mi tej kobiety nie szkoda a wręcz jest "szkodnikiem" w mieście. No i ta niby bezradność szczecińskiej policji. Śmiech na sali. Ciekawe czy gdybym ja tak sobie stanęła na środku ulicy to mi też mandatu nikt by nie dał? A, dostałabym, czyli co dyskryminacja? A mogę tak swoim autem blokować ulicę? Co, też nie, i znów dyskryminacja.
2019-03-26 14:14:22
autobus
Matołecki przypomina posła Suskiego. Ten sam wulkan intelektu
2019-03-26 13:29:40
Ewelina
I bardzo dobrze! W końcu! Dlaczego cała polska ma się dostosować do psychicznej i roszczeniowej baby? A gdzie myśli o naszych dzieciach, prawdziwych osobach chorych i niepełnosprawnych? Gdzie myśl o starszych osobach? Przy upadku skuteru mogłaby zabić dziecko i inne osoby... brawa!!!!
2019-03-26 13:14:43
Dlugi z v-ki syn Balbiny
To jak moja mama bedzie teraz sie przemieszczac po miescie? Dobrze ze jest uparta jak ja i umie sobie poradzic.
2019-03-26 12:57:47
Ehh
Matecki to jest jednak pajac