Od 1 lipca tego roku dzieci ze Szczecina - od urodzenia do do końca podstawówki mogą jeździć za darmo komunikacją miejską za darmo. Radni PiS apelują do rodziców, aby zakładali specjalne karty, które umożliwią takie przejazdy.
Chodzi o Szczecińską Kartę Aglomeracyjną. W poniedziałek dwóch radnych miejskich PiS udowadniało, że założenie takiego dokumentu np. w siedzibie szczecińskiego Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego jest szybkie i nieskomplikowane.
- Praktycznie bez kolejek. Podobnie jest w innych punktach ZDiTM. Apelujemy do rodziców, aby skorzystali z takiej możliwości - mówił radny Marek Duklanowski.
Podkreślał jednocześnie, że wprowadzenie przepisów o darmowej komunikacji miejskiej dla dzieci to pomysł PiS.
- Widzimy teraz, że aktywni na tym polu stali się pracownicy Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, np. radny Wojciech Dorżynkiewicz. Najpierw na projekcie wiesza psy a teraz go popiera - dodał Duklanowski.
Według radnego Witolda Dąbrowskiego trwają już rozmowy z prezydentem Szczecina, aby przepisy rozszerzyć także na dzieci z gmin ościennych.
- Aby one także w Szczecinie mogły jeździć za darmo - mówił Dąbrowski.
Według ZDiTM, od 1 lipca każde dziecko, które uczęszcza do szkoły podstawowej ma możliwość darmowego jeżdżenia komunikacją miejską. W uchwale Rady Miasta nie został określony konkretny wiek, ze względu na wcześniejsze pójście do szkoły lub odroczenia. Za bilety nie płacą także dzieci młodsze, które nie rozpoczęły jeszcze nauki. Aby móc korzystać z darmowych przejazdów, każdy uczeń będzie musiał posiadać Szczecińska Kartę Aglomeracyjną z nadanym przez ZDiTM uprawnieniem do bezpłatnych przejazdów. Posiadacze kart będą musieli zgłosić się do punktu personalizacji kart (POK, na stronie internetowej ZDiTM znajduje się wykaz), aby nadane im zostały specjalne uprawnienia. Brak karty oznaczać będzie brak możliwości korzystania z darmowych przejazdów.
Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Szczecin, „dzieci od urodzenia do czasu rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, ale nie później niż do 30 września roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 8 lat mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów na podstawie dokumentu stwierdzającego wiek dziecka (np. książeczka zdrowia dziecka, dowód osobisty itp.)”. ZDiTM w tym przypadku nie wyrabia żadnych kart.©℗
(dar)
Fot. Mirosław Winconek