Poniedziałek, 25 września 2023 r. 
9 szczecin
REKLAMA

Radni o ZWiK: - Gdzie nazwiska, hotele, restauracje?

Data publikacji: 01 sierpnia 2016 r. 16:26
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:11
Radni o ZWiK: - Gdzie nazwiska, hotele, restauracje?
 

- Czytając ten materiał, nie wiem, czy w ZWiK nie zorganizowano jakiejś kasty uprzywilejowanych pracowników? Może doszło do jakiegoś kastotyzmu? – pytał radny Jerzyk. Komisja rewizyjna szczecińskiej Rady Miasta zajęła się raportem z kontroli w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji. W gorącej atmosferze wytykano braki w dokumencie, a nowy prezes spółki z członkinią rady nadzorczej próbowali odeprzeć ataki.

Przypomnijmy – w sierpniu 2015 r. nagle do dymisji podał się Beniamin Chochulski, prezes szczecińskiego ZWiK. Okazało się, że wcześniej zamienił funkcję prezesa na stanowisko dyrektora ds. finansowych. Umowę podpisał na czas nieokreślony, z możliwością wypowiedzenia jej na własnych warunkach. Również finansowych – ewentualne odprawy wyniosłyby łącznie ok. 300 tys. zł. Po zawarciu nowej umowy Chochulski podpisał porozumienie ze wszystkimi organizacjami związkowymi działającymi w ZWiK. Gwarantowały one załodze spółki wzrost płac co miesiąc oraz brak zwolnień przez trzy lata. Po tej decyzji Chochulski zapisał się do jednego ze związków zawodowych. Dzięki temu, będąc już dyrektorem a nie prezesem, mógł uniknąć zwolnienia z pracy.

Okazało się także, że jeszcze wcześniej, bo w 2012 roku, podpisał tajną uchwalę przyznającą dodatkowe przywileje kilku osobom zajmującym kierownicze stanowiska w spółce. Chochulski otrzymał dyscyplinarne wypowiedzenie z pracy we wrześniu ubiegłego roku. Ale złożył do sądu pozew o przywrócenie do pracy i odszkodowanie za, jego zdaniem, niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę. W styczniu tego roku ruszyła kontrola zlecona przez Radę Nadzorczą ZWiK. W maju ogłoszono jej wyniki. Kontrolujący uznali, że firma nie była zagrożona ani pod względem finansowym, ani bieżącej działalności. Ale działalność prezesa była nieodpowiedzialna i nadużył on zaufania właściciela spółki – gminy Szczecin.

Z wynikami kontroli zapoznali się także radni z komisji rewizyjnej RM.

- Moim zdaniem, jest niepełny. Wykropkowane zostały nazwiska pracowników, nazwy hoteli, w których byli podczas delegacji i restauracji, w których się stołowali. Będąc radnym od wielu lat badałem wiele ważnych spraw, tajnych, nawet objętych tajemnicą wojskową. A teraz mamy analizować niepełne materiały? Ja znam te nazwiska, które usunięto. Zostały mi dopisane ołówkiem w raporcie. Ale ja nie wiem, czy zostały dobrze dopasowane. Wychodzi z tego jakaś szarada umysłowa - mówił radny Jerzyk.

– Zanim udostępniliśmy raport, konsultowaliśmy go z prawnikami. I okazało się, że nie możemy ujawnić nazwisk, bo podlegają ochronie. Poza tym nie wiem, co ma do wyników kontroli, kto w jakiej restauracji jadł obiad – stwierdził Waldemar Gill, prezes ZWiK. – Kontrola dotyczyła zagadnienia, czy zostało złamane prawo w działalności spółki. I stanowisko pokontrolne jest takie, że nie. Materiał jest pełen. Nic nie wymazano, oprócz nazwisk i nazw hoteli – oponował prezes spółki.

Radni zobowiązali przedstawicieli ZWiK do przedłożenia do końca sierpnia pełnego raportu z kontroli.

D. STANIEWSKI

Fot. Dariusz GORAJSKI

Cały artykuł w Kurierze Szczeciński i w e-wydaniu z 1. 08. 2016 r.

Na zdjęciu: Radni komisji rewizyjnej podczas piątkowego posiedzenia z głównym punktem obrad, który dotyczył afery z byłym prezesem B. Chochulskim w roli głównej i kontroli w spółce wodociągowo-kanalizacyjnej. Od lewej: Joanna Bródka (PO), Marcin Matias (PiS), Henryk Jerzyk (niezrzeszony) i Jan Stopyra (Bezpartyjni).

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Prokurator czyli ...
2016-08-02 14:11:00
...o s k a r ż y c i e l p u b l i c z n y. Czy jest jeszcze jakiś w Szczecinie? Czy zajmują się tylko kloszardami po piwku?                  
Polak
2016-08-01 23:53:15
Reka reke myje. Jak to powiedziane bylo "rzad sie wyzywi a Polacy jakos sobie poradza" Jeszcze dlugo te uklady beda dzialac, mlodych ludzi co chca skonczyc z ukladami sie blokuje lub zastrasza! Mam nadzieje ze tych wszystkich ukladowcow szybko powola Bog przed sad najwyzszy i odejda w zapomnienie!
fiki
2016-08-01 21:14:47
RADNY MATIAS NIE POTRAFI WYCOFAĆ TIRÓW Z BATALIONÓW CHŁOPSKICH , CHYBA NIE CHODZI NA JEZIORKO SZMARAGDOWE I NIE WIDZI RUINY ZAJAZDU SZMARADG , WZIĄŁBY SIĘ ZA POWIĘKSZENIEM PRZEDSZKOLI NA JARACZA O CO NAJMIEJ 3 ODDZIAŁY , PRZECIEŻ 500 PLUS PŁACI RADNY JERZYK EMERYT PRACUJE W MPO SPÓŁKA MIEJSKA W 51 PROC RADNY STOPYRA BYŁY PREZYDENT ZA CZASÓW KOMUNY. JAK MA BYĆ DOBRZE ODWOŁAĆ KRZYSTKA ZA BEZDECH RAZEM Z RADĄ MIASTECZKA SZCZECIN
@
2016-08-01 21:12:16
Sprawą powinien zająć sie Wojciech Cejrowski: Rąsia- Rąsia, Rąsia-Rąsia, Rąsia - Rąsia
bystry
2016-08-01 20:21:45
I to pisze radna, która szmal kasuje. Widać, że jej nie śmierdzi, ale innych opluwać to baba potrafi
miki
2016-08-01 17:19:47
Komisja rewizyjna jak reszta radnych siedzą w kieszeni u Krzystka. Jeszcze to gremium niczego nie wyjaśniło rzetelnie. Sprzedaż kamienicy przy Niepodległości, 200 tys. rekompensaty dla Krzystka za remont mieszkania vis a vis Maciusia, sprawa odpowiedzialności za szyny tramwajowe czy sprawy rozpasania w radach osiedli zostały zamiecione pod dywan. Teraz też tak będzie. Ale kasa dla radnych będzie dalej lecieć.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA