Środa 27 października 2021r. 
REKLAMA

Radni biją na alarm. Ale nie wszyscy

Data publikacji: 2017-05-22 07:11
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:36
Radni biją na alarm. Ale nie wszyscy
 

– My, radni sejmików województw RP, opowiadamy się za decentralizacją władzy publicznej i jednocześnie wyrażamy sprzeciw wobec wszelkich prób jej ograniczania – to fragment deklaracji, którą podpisał marszałek Olgierd Geblewicz (PO) i wicemarszałek Jarosław Rzepa (PSL).

Kilkuset radnych wojewódzkich, którzy zasiadają w 16 sejmikach, spotkali się w Łodzi, by dyskutować o przyszłości samorządów. Spotkanie zostało nazwane sejmikiem sejmików.

– Zebraliśmy się, żeby debatować o stanie samorządów wojewódzkich i o tym, w którym kierunku zmierzamy pod rządami PiS – wyjaśnia marszałek Olgierd Geblewicz.

Wicemarszałek Jarosław Rzepa podkreśla: – Cieszę się, że doszło do tego spotkania, bo jeszcze kilka miesięcy temu nie wszyscy byli przekonani, że trzeba bić na alarm.

Wciąż jednak innego zdania są radni PiS.

– Sejmik sejmików był okazją do bardzo poważnej debaty, do rozmowy o sprawach, które są ważne dla naszych samorządów – komentuje Agnieszka Przybylska, radna PiS w sejmiku zachodniopomorskim. – Niestety, spotkanie zostało zamienione na wojenkę polityczną.©℗

Efektem różnej oceny działań obecnego rządu były dwie deklaracje, które przyjęli uczestnicy spotkania. Marszałkowie Geblewicz i Rzepa, podobnie jak większość samorządowców, podpisali „Deklarację Radnych Sejmików Województw RP”. Pojawił się w niej sprzeciw wobec centralizacji władzy. Politycy PO i PSL, jako przykład uszczuplania kompetencji samorządów podają zmiany w wyborze rad nadzorczych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.

– Samorządy wojewódzkie udowodniły, że są sprawnymi gospodarzami i są w stanie realizować najtrudniejsze zadania. To jednak, co wyprawia teraz PiS, każe nam myśleć, że powoli grozi nam… bezrobocie – mówi Olgierd Geblewicz.

Marszałek zaznacza, że potrzebna jest też dyskusja w kontekście Brexitu. – Po 2020 roku zmieni się budżet Unii Europejskiej – mówi. – A nie wiemy, o jaki budżet walczy polski rząd. Nie wiemy również, czy nasz kraj będzie wpłacać do wspólnej kasy więcej niż 1 proc. PKB. Odpowiedzi na te pytania są bardzo ważne – podkreśla Geblewicz.

Radni PiS stworzyli i podpisali w Łodzi swoją deklarację. Czytamy w niej m.in., że poważna debata i dialog o miejscu samorządów powinny odegrać ważną rolę w zapowiedzianych przez Prezydenta RP konsultacjach konstytucyjnych. ©℗

(masz)

Fot. arch.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

2222
2017-05-23 12:46:29
@wolnosc-Wolska
wolnosc
2017-05-22 21:57:51
Wenezuela,Białorus,Rosja,Węgry- kto nastepny
Jarun
2017-05-22 12:18:45
Po co te całe sejmiki, przecież to ludziom nie jest potrzebne. To narośl, huba, jeszcze jeden urzędniczy twór. To nie jest demokracja tylko urzędnicza okupacja - robią co chcą...tworzą ciepłe posadki dla siebie i swoich znajomych z partii. Ilość urzędników zwiększyła się ponad 10 krotnie. Wytworzył się nowy twór - nowotwór, który zżera podatników. Te sejmiki, samorządy nie są dla nas potrzebne. ale każdy pasożyt będzie krzyczał, że jest niezbędny.
do przyszłość
2017-05-22 11:45:18
i po "uczciwych" wyborach bedzie tylko jedynie słuszna partia a program partii bedzie programem narodu, ajka naród sie nie zgodzi z tym to sie zmieni naród
hehe
2017-05-22 08:59:02
Ale jazgot kundelków ! Dyzmy naszych czasów boja się utraty synekur!
Szkoda
2017-05-22 08:12:23
Może nie tyle biją na alarm, co na pewno biją pianę. Przynajmniej widać, jak wielki jest strach przed utratą funkcji i dostępu do niemałych środków finansowych, a wszystko pod płaszczykiem troski o samorządność. Na szczęście ludzie nie są tacy głupi i widzą, o co w tym chodzi. To nie był I Kongres Sejmików Województw RP, bo czytając te wypowiedzi trudno jest nie odnieść wrażenia, że był to tylko zwykły zjazd totalnej opozycji.
przyszłość
2017-05-22 08:05:16
Po uczciwie przeprowadzonych przyszłych wyborach samorządowych Patologii Obywatelskiej i pana Geblewicza nie będzie w sejmikach albo będą w szczątkowych ilościach!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ