środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Radni biją na alarm. Ale nie wszyscy

Radni biją na alarm. Ale nie wszyscy

Radni biją na alarm. Ale nie wszyscy
Data publikacji: 2017-05-22 07:11
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:20
Wywietleń: 1168 259526

– My, radni sejmików województw RP, opowiadamy się za decentralizacją władzy publicznej i jednocześnie wyrażamy sprzeciw wobec wszelkich prób jej ograniczania – to fragment deklaracji, którą podpisał marszałek Olgierd Geblewicz (PO) i wicemarszałek Jarosław Rzepa (PSL).

Kilkuset radnych wojewódzkich, którzy zasiadają w 16 sejmikach, spotkali się w Łodzi, by dyskutować o przyszłości samorządów. Spotkanie zostało nazwane sejmikiem sejmików.

– Zebraliśmy się, żeby debatować o stanie samorządów wojewódzkich i o tym, w którym kierunku zmierzamy pod rządami PiS – wyjaśnia marszałek Olgierd Geblewicz.

Wicemarszałek Jarosław Rzepa podkreśla: – Cieszę się, że doszło do tego spotkania, bo jeszcze kilka miesięcy temu nie wszyscy byli przekonani, że trzeba bić na alarm.

Wciąż jednak innego zdania są radni PiS.

– Sejmik sejmików był okazją do bardzo poważnej debaty, do rozmowy o sprawach, które są ważne dla naszych samorządów – komentuje Agnieszka Przybylska, radna PiS w sejmiku zachodniopomorskim. – Niestety, spotkanie zostało zamienione na wojenkę polityczną.©℗

Efektem różnej oceny działań obecnego rządu były dwie deklaracje, które przyjęli uczestnicy spotkania. Marszałkowie Geblewicz i Rzepa, podobnie jak większość samorządowców, podpisali „Deklarację Radnych Sejmików Województw RP”. Pojawił się w niej sprzeciw wobec centralizacji władzy. Politycy PO i PSL, jako przykład uszczuplania kompetencji samorządów podają zmiany w wyborze rad nadzorczych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.

– Samorządy wojewódzkie udowodniły, że są sprawnymi gospodarzami i są w stanie realizować najtrudniejsze zadania. To jednak, co wyprawia teraz PiS, każe nam myśleć, że powoli grozi nam… bezrobocie – mówi Olgierd Geblewicz.

Marszałek zaznacza, że potrzebna jest też dyskusja w kontekście Brexitu. – Po 2020 roku zmieni się budżet Unii Europejskiej – mówi. – A nie wiemy, o jaki budżet walczy polski rząd. Nie wiemy również, czy nasz kraj będzie wpłacać do wspólnej kasy więcej niż 1 proc. PKB. Odpowiedzi na te pytania są bardzo ważne – podkreśla Geblewicz.

Radni PiS stworzyli i podpisali w Łodzi swoją deklarację. Czytamy w niej m.in., że poważna debata i dialog o miejscu samorządów powinny odegrać ważną rolę w zapowiedzianych przez Prezydenta RP konsultacjach konstytucyjnych. ©℗

(masz)

Fot. arch.

 

Komentarze

2222
@wolnosc-Wolska
2017-05-23 12:46:29
wolnosc
Wenezuela,Białorus,Rosja,Węgry- kto nastepny
2017-05-22 21:57:51
Jarun
Po co te całe sejmiki, przecież to ludziom nie jest potrzebne. To narośl, huba, jeszcze jeden urzędniczy twór. To nie jest demokracja tylko urzędnicza okupacja - robią co chcą...tworzą ciepłe posadki dla siebie i swoich znajomych z partii. Ilość urzędników zwiększyła się ponad 10 krotnie. Wytworzył się nowy twór - nowotwór, który zżera podatników. Te sejmiki, samorządy nie są dla nas potrzebne. ale każdy pasożyt będzie krzyczał, że jest niezbędny.
2017-05-22 12:18:45
do przyszłość
i po "uczciwych" wyborach bedzie tylko jedynie słuszna partia a program partii bedzie programem narodu, ajka naród sie nie zgodzi z tym to sie zmieni naród
2017-05-22 11:45:18
hehe
Ale jazgot kundelków ! Dyzmy naszych czasów boja się utraty synekur!
2017-05-22 08:59:02
Szkoda
Może nie tyle biją na alarm, co na pewno biją pianę. Przynajmniej widać, jak wielki jest strach przed utratą funkcji i dostępu do niemałych środków finansowych, a wszystko pod płaszczykiem troski o samorządność. Na szczęście ludzie nie są tacy głupi i widzą, o co w tym chodzi. To nie był I Kongres Sejmików Województw RP, bo czytając te wypowiedzi trudno jest nie odnieść wrażenia, że był to tylko zwykły zjazd totalnej opozycji.
2017-05-22 08:12:23
przyszłość
Po uczciwie przeprowadzonych przyszłych wyborach samorządowych Patologii Obywatelskiej i pana Geblewicza nie będzie w sejmikach albo będą w szczątkowych ilościach!
2017-05-22 08:05:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy