piątek, 15 lutego 2019.
Strona główna > Wiadomości > Zmiana koalicji w sejmiku?

Zmiana koalicji w sejmiku?

Zmiana koalicji w sejmiku?
Data publikacji: 2017-03-25 10:17
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:18
Wywietleń: 951 227120

- Nie zakładam zmian w koalicyjnych. Koalicja PO-PSL będzie trwać - przekonuje marszałek Olgierd Geblewicz. Jednocześnie dodaje, że chce współpracować z nowym klubem, który powstał w sejmiku zachodniopomorskim.

W tym roku z klubem radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego, który na początku kadencji samorządowej liczył siedmiu radnych, pożegnał się Witold Ruciński. Kilka dni temu to samo zrobił Cezary Szeliga, który razem z dwoma eksdziałaczami SLD założył klub Zachodniopomorska Inicjatywa Samorządowa. Przypomnijmy, że Artur Nycz i Adam Ostaszewski rozstali się z SLD - formacją z list której dostali się do sejmiku - w 2015 roku. Wcześniej zostali wyrzuceni z partii, bo nie zgadzali się z decyzją o zawieszeniu w prawach członka SLD Grzegorza Napielskiego.

Rozstanie Nycza i Ostaszewskiego z klubem SLD oznaczało koniec istnienia klubu. A to dlatego, że minimalna liczba osób, by mógł on działać wynosi w sejmiku 3 osoby. W tym przypadku pozostało dwóch radnych - Dariusz Wieczorek i Jerzy Kotlęga. Przez kilka miesięcy występowali oni bez „barw klubowych”. Zmieniło się to w listopadzie ub.r., kiedy dołączył do nich Robert Grzywacz, były radny PSL, który był także wicemarszałkiem województwa z ramienia ludowców. W ten sposób powstał klub Samorządowcy.

Po roszadach radnych klub PSL liczy teraz cztery osoby. A to znaczy, że koalicja PO-PSL, która od grudnia 2014 roku rządzi regionem, została osłabiona kadrowo. Obecnie posiada ona 16 radnych w 30-osobowym sejmiku.

Marszałek Olgierd Geblewicz (PO) nie zakłada jednak zmian politycznych.

- Koalicja PO-PSL nadal będzie trwała - mówi marszałek. I dodaje: - Nie spotkałem się jeszcze z nowym klubem Zachodniopomorską Inicjatywą Samorządową, ale nie widzę powodów, by osoby, z którymi dotąd współpracowałem (z Nyczem i Ostaszewskim po ich odejściu z SLD podpisał porozumienie programowe dla regionu - red.) z jakiegoś powodu miały przejść do jakiejś zdecydowanej opozycji - podkreśla.

Geblewicz chce rozmawiać z Inicjatywą Samorządową o współpracy.

Od wyborów samorządowych w niezmienionym liczebnie składzie działają w sejmiku dwa kluby: PO (12 osób) oraz PiS (6). Dwa nowe - Samorządowcy i Zachodniopomorska Inicjatywa Samorządowa - liczą po trzech radnych. Dwoje polityków jest niezrzeszonych - wspomniany Witold Ruciński oraz radna Bezpartyjnych Maria Ilnicka-Mądry. Zarząd województwa liczy troje polityków PO i dwóch PSL. ©℗

(masz)

Fot. Robert Stachnik 

Komentarze

ogpw
Wreszcie!!! Przydało by się aby głosowania odbywały się zgodnie z wiedzą Radnych a nie zgodnie z nakazaniem OG!!!
2017-03-25 23:05:14

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych
Pobiegli dla Eweliny
Pamięci Pawła Adamowicza
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy kontrowersyjne kampanie społeczne w rodzaju „Jedz ostrożnie” pomagają rozwiązać problem, którego dotyczą?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy