czwartek, 19 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Pył zatruwa nam życie!

Pył zatruwa nam życie!

Pył zatruwa nam życie!
Data publikacji: 2018-07-24 22:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:16
Wywietleń: 1721 339966

Członkowie Zarządu Osiedla Warszów walczą z pyłem, który od lat nęka mieszkańców prawobrzeżnej części Świnoujścia. Z pomocą miasta ich pisma trafiają do kolejnych instytucji. Zbierają też dokumentację dotyczącą problemu. Temat zdominował ostatnie spotkanie mieszkańców Warszowa z przedstawicielami świnoujskiego magistratu.

Przedstawiciele OT Portu wciąż zapewniają, że unowocześniają technologię i chcą być spółką przyjazną otoczeniu, ale jak na razie problem pylenia wraca. Niektórzy mówią o przemysłowym sąsiedzie, że jest to „port trzeciego świata”. I właśnie temat pylenia w związku z przeładunkami węgla i rudy żelaza zdominował ostatnie spotkanie w warszowskiej filii Miejskiego Domu Kultury.

W spotkaniu na Warszowie uczestniczyła m.in. Beata Tułodziecka-Terenda, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa w Urzędzie Miasta Świnoujścia. Podczas spotkania Dariusz Krzywda poinformował, że wraz z miastem pismo w sprawie pylenia zostało przesłane do różnych instytucji. Co ciekawe, Urząd Marszałkowski w Szczecinie odpowiedział, że stosownym organem do zajęcia się sprawą jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, a tenże odpowiedział, że problemem powinien się zająć… Urząd Marszałkowski. Pismo zostało także przesłane do Urzędu Morskiego oraz Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Podczas spotkania mieszkańcy mówili, że sprawa jest poważna, ale nikt nie chce się nią zająć. Plany warszowskiego zarządu oraz urzędników są takie, żeby ze sprawą udać się „wyżej” niż do instytucji szczecińskich. Społecznicy zgromadzili zdjęcia od mieszkańców, na których widać zapylone parapety, okna, auta…

– Nad dzielnicą unoszą się smugi pyłu. W kilka godzin po umyciu okna można zaczynać czyścić je od nowa. Ręce opadają. A co dzieci mają w płucach po zabawie na placu zabaw? – pyta jeden z mieszkańców.

Dariusz Krzywda, przewodniczący Zarządu Osiedla Warszów, mówi w rozmowie z „Kurierem”, że sprawa jest poważna i odpowiedzialne za nadzór instytucje nie powinny jej ignorować. Niewykluczone, że społecznicy z pomocą świnoujskiego urzędu złożą skargę także w Ministerstwie Środowiska.

BaT

Fot. Czytelnik

Komentarze

AGATA
Systemy Kontroli Wtórnego Pylenia - Tego typu systemy są dostępne w Polsce i można je w pełni wykorzystać, aby uniknąć uciążliwego pylenia.
2018-08-24 08:24:24
Ajzol
Spaliny ze statków przebywają kilkaset kilometrów czy port zapłaci mieszkańcom odszkodowanie na przykład za zgon spowodowany pylem od przeladunku
2018-07-25 10:20:36
pytanie
co było pierwsze - port czy osiedle? Czy osoby budujące domy nie wiedziały, że budują się przy porcie? A może nagle nocą ktoś przyszedł i wykopał port tak całkiem znienacka? Kiedyś było coś takiego jak plany zagospodarowania przestrzennego, na których były zaznaczone strefy przemysłowe. Ale potem zjawili się cwaniaczkowie, którzy sprzedawali działki i budowali domy w takich okolicach, bo taniej. A teraz mieszkańcy mają problem. Mam takiego cwaniaczka po sąsiedzku. Wystawił chatę w szczerym polu bo przecież on jest rolnik i należy się działka siedliskowa. A teraz żąda od gminy wybudowania asfaltowej drogi o szerokości 6 m bo nie ma jak dojechać do działki.....
2018-07-25 09:45:38
.
Jakie statki, przecież tu chodzi o przeładowywany towar.
2018-07-25 06:47:36
Anoda
Statki pylą - powinny mieć katalizatory spalin jak samochody a to jest niewykonalne
2018-07-25 04:59:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie