Czwartek 27 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Pył zatruwa nam życie!

Data publikacji: 2018-07-24 22:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:16
Pył zatruwa nam życie!
 

Członkowie Zarządu Osiedla Warszów walczą z pyłem, który od lat nęka mieszkańców prawobrzeżnej części Świnoujścia. Z pomocą miasta ich pisma trafiają do kolejnych instytucji. Zbierają też dokumentację dotyczącą problemu. Temat zdominował ostatnie spotkanie mieszkańców Warszowa z przedstawicielami świnoujskiego magistratu.

Przedstawiciele OT Portu wciąż zapewniają, że unowocześniają technologię i chcą być spółką przyjazną otoczeniu, ale jak na razie problem pylenia wraca. Niektórzy mówią o przemysłowym sąsiedzie, że jest to „port trzeciego świata”. I właśnie temat pylenia w związku z przeładunkami węgla i rudy żelaza zdominował ostatnie spotkanie w warszowskiej filii Miejskiego Domu Kultury.

W spotkaniu na Warszowie uczestniczyła m.in. Beata Tułodziecka-Terenda, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa w Urzędzie Miasta Świnoujścia. Podczas spotkania Dariusz Krzywda poinformował, że wraz z miastem pismo w sprawie pylenia zostało przesłane do różnych instytucji. Co ciekawe, Urząd Marszałkowski w Szczecinie odpowiedział, że stosownym organem do zajęcia się sprawą jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, a tenże odpowiedział, że problemem powinien się zająć… Urząd Marszałkowski. Pismo zostało także przesłane do Urzędu Morskiego oraz Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Podczas spotkania mieszkańcy mówili, że sprawa jest poważna, ale nikt nie chce się nią zająć. Plany warszowskiego zarządu oraz urzędników są takie, żeby ze sprawą udać się „wyżej” niż do instytucji szczecińskich. Społecznicy zgromadzili zdjęcia od mieszkańców, na których widać zapylone parapety, okna, auta…

– Nad dzielnicą unoszą się smugi pyłu. W kilka godzin po umyciu okna można zaczynać czyścić je od nowa. Ręce opadają. A co dzieci mają w płucach po zabawie na placu zabaw? – pyta jeden z mieszkańców.

Dariusz Krzywda, przewodniczący Zarządu Osiedla Warszów, mówi w rozmowie z „Kurierem”, że sprawa jest poważna i odpowiedzialne za nadzór instytucje nie powinny jej ignorować. Niewykluczone, że społecznicy z pomocą świnoujskiego urzędu złożą skargę także w Ministerstwie Środowiska.

BaT

Fot. Czytelnik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

AGATA
2018-08-24 08:24:24
Systemy Kontroli Wtórnego Pylenia - Tego typu systemy są dostępne w Polsce i można je w pełni wykorzystać, aby uniknąć uciążliwego pylenia.
Ajzol
2018-07-25 10:20:36
Spaliny ze statków przebywają kilkaset kilometrów czy port zapłaci mieszkańcom odszkodowanie na przykład za zgon spowodowany pylem od przeladunku
pytanie
2018-07-25 09:45:38
co było pierwsze - port czy osiedle? Czy osoby budujące domy nie wiedziały, że budują się przy porcie? A może nagle nocą ktoś przyszedł i wykopał port tak całkiem znienacka? Kiedyś było coś takiego jak plany zagospodarowania przestrzennego, na których były zaznaczone strefy przemysłowe. Ale potem zjawili się cwaniaczkowie, którzy sprzedawali działki i budowali domy w takich okolicach, bo taniej. A teraz mieszkańcy mają problem. Mam takiego cwaniaczka po sąsiedzku. Wystawił chatę w szczerym polu bo przecież on jest rolnik i należy się działka siedliskowa. A teraz żąda od gminy wybudowania asfaltowej drogi o szerokości 6 m bo nie ma jak dojechać do działki.....
.
2018-07-25 06:47:36
Jakie statki, przecież tu chodzi o przeładowywany towar.
Anoda
2018-07-25 04:59:57
Statki pylą - powinny mieć katalizatory spalin jak samochody a to jest niewykonalne

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA