Niedziela 05 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Ptasia grypa znów zaatakowała

Data publikacji: 2017-01-30 14:27
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:27
Ptasia grypa znów zaatakowała
 

Mamy kolejny przypadek ptasiej grypy w regionie. Wirusa H5N8 potwierdzono u trzech martwych łabędzi niemych, znalezionych nad brzegiem Jeziora Nowogardzkiego w Nowogardzie.

Pierwszego martwego łabędzia znaleziono nad jeziorem w Nowogardzie we wtorek (24 stycznia), a dzień później (25 stycznia) – dwa kolejne łabędzie. Badania potwierdziły obecność w ich ciałach wirusa H5N8.

W ostatnich miesiącach to już siódmy przypadek wystąpienia tej wysoce zjadliwej choroby ptaków w Zachodniopomorskiem i trzeci w powiecie goleniowskim (tym wirusem zarażone były padłe kaczki znalezione w Lubczynie i Modrzewiu). Powiatowy Lekarz Weterynarii w Goleniowie apeluje do hodowców o zachowanie szczególnych środków ostrożności. Przypomina, że zaleca się trzymanie drobiu w zamknięciu.

– Dotyczy to także małych, przyzagrodowych hodowli – mówi Zdzisław Czerwiński, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Goleniowie. – Im jest zimniej, tym wirus dłużej przeżywa w środowisku.

Ptaki powinny być także karmione i pojone w pomieszczeniach, a osoby, które mają z nimi kontakt, przed wejściem do kurnika powinny zmienić ubranie i obuwie. ©℗

(żan)

Fot. Dariusz Gorajski (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA