Poniedziałek 29 listopada 2021r. 
REKLAMA

Ptasia grypa nad Trzesieckiem

Data publikacji: 2017-01-20 19:25
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:26
Ptasia grypa nad Trzesieckiem
 

Na terenie Szczecinka znaleziono kilka martwych łabędzi. Przeprowadzone badania wykryły u padłych ptaków wirusa H5N8. Ptaki znaleziono w pobliżu Zamku Książąt Pomorskich przy wypływie rzeki Niezdobnej z Trzesiecka. Każdego roku, gdy jezioro zamarznie, w tym miejscu wolnym od lodu zimuje kilkaset ptaków różnych gatunków.

W sprawie wirusa ptasiej grypy zebrał się zespół kryzysowy – informuje Piotr Rozmus, rzecznik starostwa. - Zapadły pierwsze decyzje: w parku, na wysokości wpływu Niezdobnej z jeziora Trzesiecko, zostanie zainstalowana duża woliera, która pozwoli utrzymać ptaki w jednym miejscu i pod względną kontrolą.

Na terenie gminy i gospodarstw pojawią się oznaczenia ostrzegawcze o ptasiej grypie. Ważne jest także, żeby mieszkańcy, którzy tak lubią dokarmiać w parku kaczki i łabędzie, zachowali szczególną ostrożność. Co będzie dalej zależy od decyzji Powiatowego Lekarza Weterynarii. Wirus H5N8 jest groźny dla ptactwa, szybko rozprzestrzenia się wśród drobiu hodowlanego, ale nie zagraża ludziom. Ginie w temperaturze 70 stopni Celsjusza. W Polsce jest ponad 30 ognisk ptasiej grypy, w tym co najmniej dwa w Zachodniopomorskiem.

Tekst i fot.: (bar)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ