Na zatrudnienie w szkołach psychologów, terapeutów i innych specjalistów zachodniopomorskie samorządy będą mogły dostać wsparcie ze środków unijnych, którymi dysponuje Urząd Marszałkowski. Na ten cel przeznaczono 16 milionów złotych – do wykorzystania do końca sierpnia 2022 roku.
Realizację projektu zapowiedział w środę (2 czerwca) w Policach radny sejmiku województwa Wojciech Dorżynkiewicz, inicjator projektu.
- Chcemy zapewnić w każdej zachodniopomorskiej szkole opiekę psychologa, logopedy, terapeuty, psychoterapeuty – mówił radny podczas konferencji prasowej. - Mamy nadzieję, że dzięki temu dzieci w szkole będą miały zapewnioną profesjonalną opiekę. Problem jest ważny, bo Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem prób samobójczych dzieci i nastolatków. Czterdzieści procent nastolatków ma objawy obniżonego nastroju i symptomy depresji, a dwadzieścia procent ma myśli samobójcze. Przez lockdown te problemy jeszcze bardziej się nasiliły.
Projekt ma umożliwić zatrudnienie psychologa w każdej szkole i opłacenie jego etatu aż do końca sierpnia 2022 roku. Środki na jego realizację to 16 milionów złotych, pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Jeszcze w czerwcu mają ruszyć nabory wniosków od samorządów. Wielkość środków, o jakie będą mogły się ubiegać samorządy, ma zależeć od liczby uczniów.
Wojciech Dorżynkiewicz wśród współautorów tego projektu wsparcia psychologiczno-pedagogicznego wymienił polickich samorządowców: Janusza Szwyda (radny powiatu polickiego), Shivana Fate (radny powiatu polickiego a także zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Pomorza Zachodniego) oraz Damiana Walczaka (radny gminy Police, także pracownik Urzędu Marszałkowskiego) – wszyscy z Platformy Obywatelskiej.
- Osobiście uważam, że psycholog powinien być w każdej szkole – mówił Wojciech Dorżynkiewicz. - Nie tylko w Zachodniopomorskim, ale w całym kraju. Ten program jest naprawdę potrzebny i powinien być finansowany z budżetu krajowego. W związku z tym, że rząd się tym problemem nie zajmuje, my jako samorządowcy musimy brać swoje sprawy we własne ręce i wspierać nasze dzieciaki, żeby nie wychodziły ze szkół pokaleczone.
Dla powiatu polickiego i jego gmin w programie tym może przypaść łącznie 588 tysięcy złotych.
(sag)