Środa 17 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Przewóz leków przez granicę

Data publikacji: 2022-08-04 18:47
Ostatnia aktualizacja: 2022-08-05 20:48
Przewóz leków przez granicę
Przewóz leków przez granicę podlega ograniczeniom. Fot. KAS  

Pacjent może zabrać ze sobą leki, które przyjmuje, a informację o tym, jakie i ile może zabrać, otrzyma w ambasadzie i na stronach rządowych danego państwa. Przywożąc leki z innego państwa, można to zrobić w ilości do pięciu najmniejszych opakowań danego medykamentu. Nie wolno przesyłać produktów leczniczych w paczkach lub listach.

– Podróżni przyjeżdżający do Polski z produktami leczniczymi na własne potrzeby nie muszą posiadać na ten przywóz zgody prezesa Urzędu Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (UPLWMPB) – informuje Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. – Warunkiem jest, aby mieli ze sobą maksymalnie pięć najmniejszych opakowań takiego leku.

Jeśli jednak ktoś chce przewieźć środki odurzające, czy substancje psychotropowe na własne potrzeby lecznicze, będzie potrzebował określonych dokumentów.

– Zwolnienie z uzyskania zgody prezesa UPLWMPB nie dotyczy przesyłek pocztowych i kurierskich, co oznacza, że taka forma przywozu produktów leczniczych na własny użytek jest niedozwolona – dodaje M. Brzoza. – Zabronione jest przesyłanie „produktów medycznych” zarówno za granicę, jak i do Polski w przesyłkach pocztowych między osobami fizycznymi.

Podróżni wyjeżdżający z Polski mogą zabrać ze sobą jedynie produkty lecznicze na własny użytek, w ilościach potrzebnych na czas podróży i pobytu za granicą (szczegółowe normy ilościowe określają przepisy poszczególnych krajów). Informacje takie podróżny może uzyskać np. w ambasadzie lub na stronach rządowych danego państwa.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

j--j
2022-08-05 20:26:58
czy mogę sprowadzić medykamenty na psychiczną chorobę PiSu
@do lekoman-a
2022-08-05 12:24:57
Zapłacimy, zapłacimy. U braci od geszeftu nic się nie przedawnia. Niedzielski gra teatrzyk dla gojów. Wspólnie i w porozumieniu.
do lekoman-a
2022-08-05 09:34:44
- najlepiej "schodzą" leki tzw. refundowane. PO_pyt i PO_daż są ogromne. Z uwagi iż spełniają normy EU są "rozchwytywane". Co innego ze "sprycami" na "Kowid" - tego jest w bród, nawet "Afryka" nie chce odkupić od min. Niedzielskiego, który się odgraża "braciom od geszeftu"; zerwaliśmy kontrakt z Pfizerem, nie płacimy za szczepionki.
lekoman
2022-08-04 22:27:04
Tylko 5 najmniejszych opakowań!Co innego gdy stworzymy fundację lub zawiążemy ad hoc wolontariat udający się z pomocą do bratniego kraju.Wtedy drzwi hurtowni leków oraz granice są szeroko otwarte.Chyba że się czepiam.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA