Czwartek 06 października 2022r. 
REKLAMA

Przesłuchania rodziców nastolatek, które zginęły w escape roomie

Data publikacji: 2019-02-12 20:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:32
Przesłuchania rodziców nastolatek, które zginęły w escape roomie
 

Prokuratura Okręgowa w Koszalinie zakończyła przesłuchania rodziców pięciu nastolatek, które zginęły w escape roomie. Na pewno zeznania rodziców przyczynią się do ustalenia czasu poszczególnych zdarzeń – powiedział we wtorek (12 lutego) rzecznik prokuratury Ryszard Gąsiorowski.

Pięć 15-latek zginęło w pożarze escape roomu w Koszalinie 4 stycznia 2019 r. Dziewczęta zatruły się tlenkiem węgla.

Prokuratura Okręgowa w Koszalinie zakończyła przesłuchania rodziców zmarłych nastolatek. - Wiemy, jak doszło do wspólnego wyjścia dziewcząt na urodziny, jakie były przygotowania. Na pewno zeznania rodziców przyczynią się także do ustalenia czasu poszczególnych zdarzeń – poinformował Gąsiorowski, jednocześnie zaznaczając, że o szczegółach śledztwa nie może informować.

Rzecznik powiedział, że w wyniku przesłuchań rodziców doszło do jeszcze jednych oględzin miejsca zdarzenia z ich udziałem. - Część rodziców chciała tam osobiście być i ewentualnie zwrócić uwagę biegłych na zagadnienia, które w ich opiniach należy wyjaśnić – dodał Gąsiorowski.

Rodzice zmarłych nastolatek jeszcze styczniu złożyli w prokuraturze wnioski, w których stwierdzają, że będą reprezentować ich prawa. Powołali również pełnomocników procesowych do udziału w postępowaniu. Wnioski objęły także prośbę o informowanie przez prokuraturę o terminach czynności, które będą realizowane w przyszłości, by rodziny i ich pełnomocnicy mogli ewentualnie zgłosić swój udział w tych czynnościach.

Prokuratura dysponuje opinią biegłego z zakresu medycyny sądowej sporządzoną po badaniach sekcyjnych pięciu 15-latek, które zginęły 4 stycznia w escape roomie w Koszalinie. Opinia jednoznacznie wskazuje na to, że przyczyną śmierci pokrzywdzonych było zatrucie tlenkiem węgla.

W tej sprawie zlecona została także opinia z zakresu pożarnictwa. Śledczy czekają również na opinię ekspertów z laboratorium kryminalistycznego.

Jeszcze w szpitalu w charakterze świadka przesłuchany został 25-letni Radosław D., pracownik escape roomu, który został poparzony w pożarze. Zeznawały też właścicielka domu przy ul. Piłsudskiego 88 w Koszalinie oraz kobieta wynajmująca od niej pomieszczenia, w których działał escape room, gdzie doszło do tragedii. Na tym etapie postępowania, jak poinformował rzecznik prokuratury, nie było podstaw, by którejś z tych osób stawiać zarzuty.

Według ustaleń prokuratury to 28-letni Miłosz S. z Poznania faktycznie organizował i prowadził escape room w Koszalinie, choć działalność gospodarcza zarejestrowana była na jego babcię. Zajmował się zawodowo obsługą tego typu pokoi zagadek. Prokuratura postawiła mu zarzut umyślnego stworzenia niebezpieczeństwa wybuchu pożaru w escape roomie i nieumyślnego doprowadzenia do śmierci pięciu osób. Podejrzany został aresztowany tymczasowo na trzy miesiące. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Do tragicznych wydarzeń doszło 4 stycznia. W escape roomie w Koszalinie zginęło pięć 15-letnich dziewcząt, uczennic klasy 3d Gimnazjum nr 9, obecnie SP nr 18. Według wstępnych ustaleń prokuratury przyczyną pożaru w pomieszczeniu obok tego, w którym przebywały dziewczęta, był ulatniający się gaz z butli gazowej (butle zasilały w paliwo piecyki w budynku). Ogień miał uniemożliwić 25-letniemu pracownikowi escape roomu dotarcie do nastolatek. Mężczyzna został poparzony, nie otworzył dziewczętom drzwi. One same mogły to zrobić dopiero po rozwiązaniu ostatniej zagadki. W obiekcie nie było dróg ewakuacyjnych. Dziewczęta zatruły się tlenkiem węgla. 10 stycznia odbył się ich pogrzeb. Spoczęły obok siebie na cmentarzu komunalnym w Koszalinie.

(PAP)

Fot. arch.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Janek
2019-03-24 13:29:00
winę ponosi właściciel w52% dalej rodzice i miasto. Uzasadnienie; nie wolno wysyłać osoby niepełnoletnie w miejsca o nieznanym charakterze działalności,nie sprawdzono sposób ochrony i bezpieczeństwa uczestników "zabawy" .Kto był odpowiedzialny za powrót niepełnoletnich do domu? Kto ubezpieczał zgodnie z prawem oraz trzymał rękę "na pulsie"? Proszę szukać drzazgi w swoim oku! Mimo wszystko współczuje i taką działalność nie popieram.
Ala
2019-02-13 07:42:44
I po takim tragicznym wypadku, gdzie ginie 5 młodych dziewcząt jakoś pisowcy nie ogłosili żałoby narodowej, chociaż nazywają siebie katolikami. A teraz po normalnej naturalnej śmierci starszego pana na siłę każą mi go opłakiwać. Przepraszam, ale bardziej mi szkoda tych młodych dziewcząt ponieważ ten starszy pan już coś przeżył i zmarł po prostu ze starości, ponieważ był schorowany.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA