poniedziałek, 27 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Przerwa świąteczna. Szkoły mogą, ale nie muszą

Przerwa świąteczna. Szkoły mogą, ale nie muszą

Przerwa świąteczna. Szkoły mogą, ale nie muszą
Data publikacji: 2015-12-24 16:23
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:49
Wywietleń: 2069 70755

Szkoły mogą, ale nie muszą organizować opieki nad dziećmi podczas przerwy świątecznej - tak wynika z listu, jaki szefowa resortu oświaty opublikowała na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ale i tak szczecińskie podstawówki w większości będą otwarte od poniedziałku aż do sylwestra. Nauczycielki będą się tu opiekowały się uczniami w świetlicach.

W liście do nauczycieli minister Anna Zalewska podziękowała dyrektorom szkół oraz nauczycielom, którzy w ubiegłych latach zorganizowali, w czasie przerwy świątecznej, zajęcia dla uczniów. A także napisała: „Ze względu jednak na to, że te dni nie są dla nauczycieli dniami urlopu wypoczynkowego szkoła może – na wniosek rodziców – zorganizować zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Zasady organizacji tego rodzaju zajęć należą do decyzji dyrektora szkoły. Mam nadzieję, że odpowiadając na potrzeby uczniów zorganizują Państwo zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w okresie zimowej przerwy świątecznej” - napisała szefowa MEN.

Na stronie ministerstwa widnieje też taka oto informacja: „Minister edukacji przypomina, że zimowa przerwa świąteczna jest dla uczniów czasem wolnym od zajęć dydaktycznych. Przepisy prawa wprost nie zobowiązują szkoły do organizowania w tym czasie zajęć opiekuńczo-wychowawczych".

W Szczecinie przed świętami, czyli 23 bm., zajęcie świetlicowe odbywały się w wielu placówkach, m.in. w SP 1, SP 56 i SP 47. W ostatniej z wymienionych szkół pięcioro rodziców zadeklarowało podczas przerwy poświątecznej przyprowadzenie dzieci do placówek oświatowych.

- U nas zorganizowaliśmy to tak, że rodzice zainteresowani opieką nad dziećmi w przerwie świątecznej, składali podania w sekretariacie. Po to, byśmy wiedzieli, czy szkołę w ogóle otwierać w tym okresie i ilu nauczycieli trzeba zaangażować w opiekę nad uczniami - mówi dyrektor SP 47, Sławomir Osiński. - W środę przed świętami było w szkole około dziesięcioro dzieci, w tym pojawiły się takie, których rodzice nie złożyli wcześniej deklaracji, iż będą chcieli przyprowadzić swoją pociechę. Z kolei w okresie poświątecznym kilkoro dzieci powinno przyjść do szkoły, bo tyle mieliśmy próśb od rodziców. W tym czasie nie wydajemy obiadów, zatem uczniowie powinni mieć ze sobą drugie śniadanie. Z kolei ogrzewanie w całej szkole, poza oczywiście świetlicą, jest nieco przykręcone. ©℗

Monika GAPIŃSKA

Na zdjęciu: W tych podstawówkach, w których rodzice zadeklarowali przyprowadzenie dzieci do placówki w okresie poświątecznym, nauczyciele mają dyżury w świetlicach.

Fot. arch.: Ryszard PAKIESER

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie