sobota, 14 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Przepłynął Polskę wszerz

Przepłynął Polskę wszerz [GALERIA]

Przepłynął Polskę wszerz
Data publikacji: 2018-07-01 17:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:14
Wywietleń: 1103 336158

Być może kiedyś powstanie ballada o żeglarzu spod Nowego Sącza. Andrzej Górszczyk, który w tym roku skończy 75 lat, dokonał niedawno nie lada wyczynu. Przepłynął małym jachtem całą Polskę wszerz: start był w Niemirowie nad Bugiem, a meta w Szczecinie. Rejs trwał miesiąc, a żeglarz – twórca kabaretu Lach i autor kultowej „Ballady o marynarzach z Titanica” – zdążył dotrzeć na Światowe Dni Morza.

– Wyruszyłem 7 maja z Niemirowa, miejscowości położonej przy granicy z Białorusią i przebyłem 900 kilometrów wodą – opowiadał Andrzej Górszczyk. – Trasa wiodła przez Bug, Narew, Zalew Zegrzyński, Kanał Żerański, Wisłę, Zalew Włocławski, nieczynny Kanał Bydgoski, więc kilkanaście kilometrów trzeba było przemierzyć samochodem z przyczepą, potem przez śluzy na Noteci, Wartę i Odrę. Do tej pory chyba nikt tego szlaku w ten sposób nie przemierzył.

Do Szczecina dotarł 11 czerwca. Zacumował w marinie na Wyspie Grodzkiej. Chciał zdążyć na Światowe Dni Morza, które się odbywały w Szczecinie od 13 do 15 czerwca. Udało się. Jeszcze przed ich rozpoczęciem gościł u wojewody zachodniopomorskiego Tomasza Hinca, który go zaprosił na śniadanie.

– Jestem w Szczecinie pierwszy raz w życiu i jak na razie, podoba mi się tu – dzielił się wrażeniami żeglarz. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 29 czerwca 2018 r.

 Tekst i fot. Elżbieta KUBOWSKA

Przepłynął Polskę wszerz Przepłynął Polskę wszerz Przepłynął Polskę wszerz Przepłynął Polskę wszerz Przepłynął Polskę wszerz Przepłynął Polskę wszerz

Komentarze

Z Niemirowa do Szczecina
Witam :) Wielkie Gratulacje dla Pana Andrzeja. (Dziś Andrzeja 30.11.2018 - więc i Najlepsze Życzenia Imieninowe). Przypadkiem trafiłem na informację o wyczynie Pana Andrzeja. Rzeczywiście należy Mu oddać palmę pierwszeństwa gdyż wypłynął w ten rejs o 20 dni wcześniej od nas. Nie jest to jedyna różnica. Wyruszając później mieliśmy o wiele mniej wody (susza ). Trasa nasza była częściowo inna, gdyż skorzystaliśmy z odcinka Wielkiej Pętli Wielkopolski. Płynęliśmy tratwą-katamaranem, dwie osoby - Stefan i Wojtek (rówieśnicy- po 67 wiosen). Rzeczywiście w Bydgoszczy nie była czynna śluza Okole, więc slipowaliśmy na "Łuczniczce" skąd lawetą przewieźliśmy "pływadełko" na przystań "Gwiazda" i dalej już drogą wodną do SZCZECINA. Z Kanału Bydgoskiego na Kanał Górnonotecki, dalej szlakiem Noteci górnej poprzez jeziora (5) na Gopło i Kanał Ślesiński. Następnie Warta i Odra. W miejscowości Ląd n/ Wartą dołączyliśmy do "WIELKIEGO FLISU NIEPODLEGŁOŚCI 2018" , z którym już szczęśliwie dotarliśmy na "Wały Chrobrego" w Szczecinie. Nasze przygody opisywano w lokalnej prasie. Prowadzimy także swoją stronkę (www.tratwing.eu )na której staramy się przybliżyć (chwilowo tylko na facebooku) zainteresowanym nasze wodniackie przygody. Aktualnie jesteśmy na etapie własnych opracowań zebranych materiałów z rejsu. Wiemy ile wysiłku kosztowało nas pokonanie trasy na Bugu, nas było 1,5 (w trakcie rejsu doznałem kontuzji), a Pan Andrzej by sam i sam musiał walczyć z wszelkimi przeciwnościami. Panie Andrzeju GRATULACJE ! Jednocześnie zapraszam do obejrzenia sukcesywnie pojawiających się materiałów z naszej przygody z Bugiem. Z wodniackim pozdrowieniem Wojtek K.
2018-11-30 23:30:18
k
Gratulacje . To jest mały , prywatny a jednak wyczyn .
2018-07-02 09:33:42

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie