sobota, 15 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > „Rejs odkrywców”: żaglowiec i jachty wypłynęły

„Rejs odkrywców”: żaglowiec i jachty wypłynęły [GALERIA]

„Rejs odkrywców”: żaglowiec i jachty wypłynęły
Data publikacji: 2018-06-23 19:29
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:13
Wywietleń: 1984 335001

Były uściski, pamiątkowe zdjęcia i filmiki, zagrała żeńska orkiestra "Olimpia". Były też przemówienia. W sobotę 23 czerwca w "Rejs odkrywców" wypłynęły ze Szczecina trzy jednostki napędzane wiatrem: żaglowiec "Kapitan Borchardt", jachty "Dar Szczecina" i "Urtica".

- Rejs organizowany jest przede wszystkim dla uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę - podkreślił w rozmowie z "Kurierem" Grzegorz Janowski z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta, koordynator szczecińskiego programu edukacji wodnej i żeglarskiej.

Dodał on, że organizatorzy "Rejsu odkrywców" chcą się spotkać z lokalnymi samorządowcami w siedmiu miastach partnerskich Szczecina.

- Chcąc podkreślić 100-lecie niepodległości, przygotowaliśmy dyplom okolicznościowy, wykonany w specjalnej technice z wyeksponowaniem barw biało-czerwonych. Będzie on wręczany w miastach partnerskich na spotkaniach z tamtejszymi samorządami. Będzie to również okazja do spotkania się z lokalną młodzieżą, którą zaprosimy na pokład "Kapitana Borchardta", być może celem nawiązania współpracy czy wspólnych rejsów - dodał Grzegorz Janowski.

Rejs żaglowców odbywa się w ramach szczecińskiego projektu „Codziennie Polskę TworzyMY” i „Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej”.

W wyprawie organizowanej przez miasto i Pałac Młodzieży - Pomorskie Centrum Edukacji weźmie udział 200 uczniów szczecińskich szkół (50 załogantów na etapie), którzy przepłyną w ciągu 56 dni w 4 etapach ponad 2000 mil. Jachty  „Dar Szczecina”, (Ambasador Szczecina) i „Urtica” pochodzą z Centrum Żeglarskiego, natomiast STS "Kapitan Borchardt" został wyczarterowany.  

Rejs podzielono na etapy (z podmianami załóg): etap I:  Szczecin  - Kłajpeda –Karlskrona –Gdańsk/ Świnoujście; etap II  Świnoujście/Gdańsk – Kilonia – Bremerhaven – Esbjerg; etap III  Harlingen – Rostock – Lubeka – Arhus; etap IV  Arhus – Malmö- Greifswald - Szczecin.

"Odwiedziny będą okazją do wspólnych spotkań i podkreślenia dalszej współpracy naszych miast, między innymi w zakresie edukacji, wymiany młodzieży, wspólnych rejsów, programów ekologicznych, dbania o czysty Bałtyk i ochrony jego środowiska przyrodniczego, jak również działań na rzecz bezpieczeństwa" - zaznaczają organizatorzy morskiej wyprawy.

- Mam nadzieję, że będziecie mogli na sobie polegać, że wiele się nauczycie, że zdobędziecie morskie doświadczenie. Mam nadzieję, że będzie dobrze wiało, że nie trzeba będzie płynąć na silniku tylko na żaglach. Wierzę, że będzie to rejs, który zapamiętacie na całe życie - powiedział do młodych żeglarzy prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

W trakcie rejsu jednostki wezmą też udział w The tall Ships Races, ale już z załogami regatowymi. 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

(kl)

Fot. Ryszard PAKIESER

„Rejs odkrywców”: żaglowiec i jachty wypłynęły „Rejs odkrywców”: żaglowiec i jachty wypłynęły „Rejs odkrywców”: żaglowiec i jachty wypłynęły „Rejs odkrywców”: żaglowiec i jachty wypłynęły „Rejs odkrywców”: żaglowiec i jachty wypłynęły „Rejs odkrywców”: żaglowiec i jachty wypłynęły „Rejs odkrywców”: żaglowiec i jachty wypłynęły „Rejs odkrywców”: żaglowiec i jachty wypłynęły „Rejs odkrywców”: żaglowiec i jachty wypłynęły „Rejs odkrywców”: żaglowiec i jachty wypłynęły „Rejs odkrywców”: żaglowiec i jachty wypłynęły

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Iluminacje Szczecin 2020

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie