Wymiana niemal 130 tysięcy dachówek odbędzie się etapami ze względu na bardzo wysokie koszty. Jedynie trwający właśnie etap prac kosztować będzie 1,1 mln złotych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało na wymianę części poszycia – 800 tys. zł .
Położone przed dwoma dekadami dachówki były tak złej jakości, że po kilku latach uległy erozji i zaczęły się wykrusza, tworząc dziury w poszyciu. Dachówki utleniały się, kruszyły i wraz z deszczem „spływały”. Producent dachówek tymczasem zbankrutował; reklamacji więc nie udało się wyegzekwować.
Wymiana poszycia na wyjątkowo dużym kościelnym dachu to gigantyczne przedsięwzięcie. Do jego pokrycia potrzeba aż 126 tysięcy ceramicznych dachówek.
Na szczęście dach został odeskowany, wcześniej położono także izolację z papy. Nie było więc zagrożenia, że zacznie przeciekać.
Nie licząc olbrzymiego dachu, którego powierzchnia to niemal 0,5 ha, kościół mariacki w Chojnie słynie także z wysokiej wieży, która liczy ponad 102 m.
W trakcie odbudowy kościoła za ponad 1,2 mln złotych wybudowano taras widokowy; trzeba było wówczas także odtworzyć schody prowadzące na wieżę. Oryginalne zostały zniszczone w czasie drugiej wojny światowej.
Tekst i fot. R.K. CIEPLIŃSKI
Na zdjęciu: Na jednej z największych świątyń w regionie trwa wymiana dachówek-bubli.