Piątek, 23 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Przełomowa metoda leczenia udaru – trombektomia

Data publikacji: 30 kwietnia 2019 r. 11:23
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:38
Przełomowa metoda leczenia udaru – trombektomia
 

W szpitalu wojewódzkim przy ul. Arkońskiej w Szczecinie powstaje Centrum Neurologiczno-Udarowe. Będzie gotowe dopiero za rok, ale już dziś w zakładzie leczy się pacjentów po udarze przełomową metodą: trombektomią.

W ubiegłym roku szpital przy ul. Arkońskiej jako jeden z niewielu ośrodków w Polsce zaczął leczyć udary niedokrwienne mózgu poprzez mechaniczne usuwanie skrzepu. Zabieg trombektomii wewnątrznaczyniowej wykonano już u 34 pacjentów. To przełomowa metoda neuroradiologii zabiegowej, która zwiększa szanse na powrót do pełnej sprawności pacjentów po udarze niedokrwiennym mózgu.

Procedury dotyczące zabiegów trombektomii nie są niestety finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Szpital stara się o włączenie do ministerialnego programu, ale jak na razie zabiegi te finansuje z własnych pieniędzy.

Rocznie na udar mózgu zapada w Polsce około 80 tys. osób. Częstość ich występowania rośnie, ponieważ żyjemy coraz dłużej, a wiek jest głównym czynnikiem ryzyka. To choroba spowodowana zaburzeniem ukrwienia mózgu. Objawy pojawiają się nagle. Najczęściej jest to osłabienie ręki lub nogi, zaburzenie czucia (zwykle po jednej stronie), wykrzywienie twarzy, zaburzenie mowy albo zaburzenie widzenia. Warto te objawy znać. Szybkie ich skojarzenie znacznie skraca czas przybycia pacjenta do szpitala.

Większość udarów to udary niedokrwienne, w których pojawia się zator. Do szczecińskiego szpitala w ciągu miesiąca trafia około 30 pacjentów z tym problemem. Wtedy liczy się czas. Kiedy chory przyjeżdża na Arkońską z niedowładem, natychmiast podaje mu się dożylnie specjalny środek, który może rozpuścić skrzep (nie zawsze się to udaje). Kiedy pacjent się kwalifikuje, można wejść z trombektomią. Zabieg wykonuje się przez tętnicę udową. Tędy wprowadza się cewniki, które mają usunąć skrzeplinę.

Lekarze mają na to zaledwie sześć godzin. Tyle wynosi tzw. okno terapeutyczne – tylko wtedy można wykonać trombektomię. W leczeniu trombolitycznym, dzięki któremu można rozpuścić zakrzep lub zator, który spowodował niedrożność, okno terapeutyczne jest bardzo wąskie. Właśnie dlatego że w leczeniu udaru czas odgrywa tak wielką rolę, w szpitalu powstał zespół, który dyżuruje całą dobę przez siedem dni w tygodniu.

(wl)

Fot. Anna Gniazdowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Karnawalnican
2019-05-29 13:48:23
Dobrze wiedzieć :) ciesze się że Polska idzie w dobrym kierunku, powinni jeszcze podawać neuroaid dla ludzi po udarze, w szpitalu oczywiście!
Xxx
2019-05-08 19:01:58
A i tak pilotaż dostała klinika na unii lubelskiej. Nie ma to jak w Polsce
Prywatne
2019-05-01 12:16:02
Leczenie wszystkich obywateli pokrywa w cywilizowanych krajach ubezpieczenie a Polska chyba do nich sie zalicza czy nie ? Powszechna i bezplatna opieka zdrowotna to dobro kraju !!!
Salowa Basen
2019-05-01 11:18:32
Dostęp do świadczenia tylko dla zamożnych i wybranych.Pacjent,bez wypchanego portfela,z ulicy co najwyżej może liczyć na "opiekę" paliatywną z NFZ i szybką śmierć.Nie piszcie więc o szansach i super metodach,skoro one są adresowane tylko i wyłącznie do określonej ściśle wyselekcjonowanej grupy.Najlepszy sprzęt,najlepsi lekarze nie są w stanie skutecznie efektywnie leczyć jeżeli dzieli się pacjentów na lepszy i gorszy sort i zasobność portfela.
Duze Brawa ! !
2019-04-30 23:49:33
Dla Szpitala i Zespolu... ktory dyzuruje cala dobe przez 7 dni w tygodniu !! I niech Szpital ew. otworzy dodatkowe Konto Bankowe by chetni i Uratowani mogli wplacac dodatkowe datki... na Sprzet - jako Dowod Wdziecznosci !!
Mariusz
2019-04-30 19:01:00
bardzo sie ciesze ze mamy takich specialistow na Arkonskiej i nowe metody leczenia.
Miejski łazęga
2019-04-30 17:00:26
CYTAT " Procedury dotyczące zabiegów trombektomii nie są niestety finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. " Wszystko na temat Służby zdrowia w Polsce.
Ograniczenia
2019-04-30 16:18:24
Niestety organizacyjne problemy praktycznego i naprawde szybkiego transportu chorego do odpowiedniej jednostki ochrony zdrowia nawet najbardziej nowoczesnej metody leczenia nie zawsze moga byc zastosowane.
Ludzie
2019-04-30 12:52:04
I to jest dobra wiadomosc. Brawo Arkonska

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA