Środa, 19 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Przedsiębiorcy potrzebują pomocy!

Data publikacji: 20 marca 2020 r. 07:29
Ostatnia aktualizacja: 20 marca 2020 r. 19:15
Przedsiębiorcy potrzebują pomocy!
 

W związku z pandemią będą ulgi podatkowe dla handlarzy ze Świnoujścia. Prezydent Janusz Żmurkiewicz proponuje częściowe lub całkowite zwolnienie z opłat dzierżawy. Apeluje również do premiera Mateusza Morawieckiego o pilną pomoc dla branży turystycznej. Najważniejsza gałąź świnoujskiej gospodarki stoi przed widmem ogromnych strat.

Prezydent Janusz Żmurkiewicz tłumaczy, że wobec zamknięcia granic i problemów związanych z koronawirusem z dnia na dzień świnoujscy przedsiębiorcy stanęli przed widmem ogromnych strat, a być może nawet bankructwa. Hotelarze ze Świnoujścia połączyli swoje siły z właścicielami hoteli oraz ośrodków wczasowych z Kołobrzegu i apelują do rządu o pomoc. O taką pomoc apeluje także gospodarz kurortu.

- Hotele, działalność gastronomiczna, nasi przedsiębiorcy mają ogromne problemy. Zamknięcie granic, wszystkie ograniczenia doprowadziły do tego, że ponoszą ogromne straty. Należy pamiętać, że zatrudniają oni pracowników, których chcieliby utrzymać - tłumaczy J. Żmurkiewicz.

Klienci oraz pensjonariusze hoteli i domów uzdrowiskowych wyprowadzają się i masowo odwołują rezerwacje. W Świnoujściu turystyka stanowi drugą, obok gospodarki morskiej, silną gałąź gospodarki.

- W naszym liczącym 40 tysięcy mieszkańców mieście, ogromna liczba osób utrzymuje się właśnie z tej działalności. Obecne załamanie rynku będzie miało już w najbliższym czasie katastrofalne skutki dla przedsiębiorców i pracowników - czytamy w piśmie do premiera - Warto podkreślić, że sezon turystyczny w naszym mieście ma swój szczyt w miesiącach letnich. Po okresie zimowym i przy minimalnych dochodach spowodowanych niepełnym obłożeniem, rozpoczyna się okres przygotowań do pełnego sezonu. Pierwsze duże grupy turystów miały przyjechać do naszego miasta w okresie wielkanocnym. Ze względu na zaistniałą sytuację rezerwacje te są już odwoływane, podobnie jak obecne. Trudno przewidzieć co będzie się działo z następnymi, w maju i kolejnych miesiącach. Nie bez znaczenia jest fakt, że tutejszy rynek w dużej mierze oparty jest na turystach z Niemiec, a granice zostały właśnie dla nich zamknięte. Tymczasem przedsiębiorcy muszą ponosić koszty związane m.in.: z wynagrodzeniami, składkami ZUS, podatkami oraz ratami kredytów.

Pomimo trudnej sytuacji finansowej Świnoujścia, w związku z realizacją wielu strategicznych inwestycji dla regionu, ale także całego kraju tj. jak budowa tunelu, który jest finansowany częściowo z budżetu miasta, prezydent przewiduje wsparcie lokalnych przedsiębiorców poprzez udzielenie ulg i zwolnień w opłatach podatku od nieruchomości. Pierwsze konkretne decyzje już zostały podjęte. I tak dzierżawcy na targowisku miejskim „Zielony Rynek pod Zegarem” przy ulicy Kołłątaja od dnia 1 kwietnia 2020 roku do odwołania będą mieli o 50 procent obniżoną stawkę dzierżawy za stoiska. Z kolei osoby prowadzące działalność handlową wzdłuż ulicy Wojska Polskiego na terenach należących do Miasta, zostają na czas kryzysu zwolnione z opłaty dzierżawy. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą zwolnienia bądź ulgi w opłatach podatku od nieruchomości będą rozpatrywane indywidualnie, na podstawie złożonych wniosków.

Tekst i fot. Bartosz TURLEJSKI

Na zdjęciu: Tak wyglądała świnoujska promenada w minioną niedzielę w godzinach popołudniowych. Przed pandemią było to najbardziej zatłoczone miejsce w Świnoujściu i jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na naszym Wybrzeżu

Sonda

Czy zadeklarowana pomoc rządu dla przedsiębiorców i pracowników jest wystarczająca do załagodzenia gospodarczych skutków epidemii?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

wstyd
2020-03-20 12:39:39
Każdego roku 95% knajp nad morzem od zawsze poza sezonem było pozamykanych .Ale jest szansa na wyrwanie kasy za darmo .Wstyd
żart
2020-03-20 11:01:06
Jakiej pomocy. W sezonie nad morzem "nabijają" tyle lewej kasy , że przez 5 lat mogliby nie wychodzić z domu
Jerzy
2020-03-20 09:33:13
Ciekawi nas jak zachowa sie kierownictwo targowiska ZAN w Lubieszynie?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA