Niedziela 28 listopada 2021r. 
REKLAMA

Przedsiębiorcy apelują do PiS w sprawie Środkowopomorskiego

Data publikacji: 2018-04-25 16:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:09
Przedsiębiorcy apelują do PiS w sprawie Środkowopomorskiego
 

– Chcielibyśmy mieć własny Regionalny Program Operacyjny i korzystać samodzielnie ze środków unijnych – powiedział Romuald Sobieralski, przewodniczący rady Koszalińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Rusza ofensywa przedsiębiorców, żeby w ciągu dwóch miesięcy przekonać rządzących do 17. województwa.

Reprezentanci organizacji gospodarczych w środę (25 bm.) przedstawili raport pt. „Województwo środkowopomorskie do 2020 roku”. To argumenty i oświadczenia przemawiające za koniecznością zmiany ustawy z 24 lipca 1998 r. o utworzeniu 16 województw. Dokumenty, które są echem konferencji naukowych w słupskiej Akademii Pomorskiej i Politechnice Koszalińskiej, są dostępne w wersji drukowanej w siedzibach dziesięciu organizacji gospodarczych lub na ich stronach internetowych.

Roman Biłas, prezes oddziału Północnej Izby Gospodarczej w Koszalinie, raportem chce zainteresować Joachima Brudzińskiego, szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji, a także premiera rządu Mateusza Morawieckiego. Przedsiębiorcy planują zorganizować spotkania, aby oko w oko przekonać do utworzenia Środkowopomorskiego.

Eugeniusz Żuber, przed laty pełnomocnik inicjatywy ustawodawczej za powołaniem 17. województwa, przedstawił plan działań, aby realnym terminem stał się 1 stycznia 2020 r. To złożenie jesienią br. projektu rządowego lub poselskiego o zmianie ustawy sprzed blisko 20 lat, aby była ona procedowania w marcu przyszłego roku. Twierdzi, że wybory samorządowe do sejmiku środkowopomorskiego mogłyby się wtedy odbyć równolegle z wyborami do parlamentu RP. Najpierw jednak trzeba przekonać rządzących z Prawa i Sprawiedliwości, którzy już w 2009 roku na swoim kongresie w Krakowie byli za zmianami na mapie administracyjnej kraju. To sprawdzian, czy nie są to jedynie obietnice.

– Jeśli nie będzie konsekwencji ze strony rządzących, to milion mieszkańców Pomorza Środkowego poczuje się oszukanych, że nie ma tu swojego gospodarza – stwierdził Eugeniusz Żuber.

Dodał, że jego zdaniem, pomyślność dla zgłaszanych aspiracji regionu będzie zależeć od wyników nadchodzących wyborów samorządowych i powodzenia kandydatów partii rządzącej.

Zebrani przypominali, że Środkowopomorskie jako region jednolity pod względem historycznym, demograficznym, gospodarczym, społecznym i geograficznym o powierzchni ponad 18 tysięcy mkw. byłby większy od już istniejących województw w kraju, np. opolskiego, świętokrzyskiego czy kujawsko-pomorskiego. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: Znany społecznik Czesław Ignaszewski (drugi z prawej), od blisko 20 lat orędownik powstania 17. województwa, dołączył m.in. do kolejnej grupy osób, które wspierają organizacje gospodarcze w działaniach na rzecz Środkowopomorskiego.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wawrzek
2018-04-26 11:30:27
Przywrócić 50 Województw, zlikwidować powiaty i Senat, powiększyć Gminy. Zlikwidować jeden szczebel wojewódzki- Wojewoda z wyboru ale z Kontrasygnatą Premiera. Czas aby Emeryci przestali utrzymywać Państwo. Sejm ograniczyć do 200 posłów 4 z Województwa. 50% dochodów Państwa przeznaczać na Inwestycyjne Fundusze Emerytalne. Każdy zdrowy Polak i Polka muszą mieć prawo posiadania broni do obrony własnej i Polski. Wszystkie prawa zatwierdzać w Referendach.
Sabrina XXL
2018-04-26 08:25:36
Olgierd G. oraz ten polityk poszukujący kamieni którego plakat niedługo będzie na każdym wolnym miejscu(cud finansowy...) - nie potrafili połączyć gospodarczo Koszalina ze Szczecinem, tak by ludziom z Koszalina to się opłacało - brak pomysłu na szybką kolej 150km/h a nawet 250km/h i brak podmiotów gospodarczych z siedzibą w Szczecinie a dających pracę w Koszalinie budzi separatyzm, który próbuje się zakryć akcją poszukiwania kamienia bo to ważniejsze od życia mieszkańców Koszalina dla politykierów z PO; gdyby władze korzystały z rozumu to przeniosły by niektóre usługi urzędów skarbowych czy ZUS z Szczecina do Koszalina - by piękne miasto Koszalin mogło się rozwijać i bogacić a nie marazmować separatystycznie tylko nie ma czasu jak trzeba bronić kolegę w areszcie....
gość
2018-04-26 07:50:41
A pamiętają Państwo z tego forum czym się różni środkowa Afryka od Środkowopomorskiego?
Marek
2018-04-26 06:36:14
Proszę bardzo, chcą to niech tworzą te swoje województwo, ale na początku muszą oddać dla Szczecina wszystkie pieniądze w pompowane ich region.
Robert
2018-04-25 20:54:09
Poza wybujałymi ambicjami lokalnych kacyków z Koszalina, nikt tak naprawdę nie chcialby mieszkać w takim najbardziej zapyziałym z polskich regionów. Jiż widzę mieszkańców Kołobrzegu czy Walcza którzy przyklaskują tym chorym wizjom :) Co do środków unijnych to i tak wpompowano w te rejony znacznie więcej niż wynika to z ich potencjału demograficznego czy gospodarczego, kosztem dawnego szczecińskiego. Regionów jest za dużo, a tworzenie kolejnego najsłabszego pod kazdym względem mija się z logiką.
Nie ma to jak osobiste korytko. Choć nie wielkie ale własne.
2018-04-25 20:02:50
.
222
2018-04-25 19:38:13
Buahaha przeciez oni im to wojewodztwo obiecuja od 2004 -co wybory a oni nadal w to wierza hahha ,dla Szczecina i Gdanska w sumie byloby lepiej ,pozbyli by sie problemu Koszalina i Slupska ,dawniej to najbiedniejsze wojewodztwa na pomorzu, taka prawda niestetyty zreszta jak UE niedlugo obetnie kase to i tak nic nie dostaniecie a na horyzoncie wizja drugiej Wenezulei i Grecji, wiec lepiej oszczedzajcie kase poki macie i poki jeszcze wam wyplat nie obniza czy emerytur i rent, w Grecji tak bylo u nas wiadomo ze jeszcze wieksze rozdawnictwo
jer
2018-04-25 18:51:30
A oni wciąż marzą. Ciekawe czy wszystkie gminy chciałyby przyłączyć się do województwa koszalińskiego ? Chyba nie wszystkie np. Kołobrzeg, Wałcz, lub Drawsko Pomorskie.
@Jazon
2018-04-25 18:32:32
Dokładnie. Oni w ogóle nie rozumieją jak większość tego państwa, że w UE sa pewne zalozenia, w tym wypadku region musi spełniać pewne minimalne kryteria np.: dany region musi zamieszkiwac conajmniej 1 mln obywateli. To musi być coś na wzór landow w Niemczech. Niemcy są większe a w sumie mają 13 landow + 3 miasta na prawach landu.
Jazon
2018-04-25 18:05:36
Trzeba w tej sprawie, w starym koszalińskim i słupskim zrobić referendum. Jeśli zwolennicy samodzielnego Środkowopomorskiego wygrają, to niech się usamodzielnią - ale bez prawa powrotu do Szczecina. Mam już ich inteligencji na poziomie przygłupa.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ