piątek, 25 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Przed nami dwie rocznice

Przed nami dwie rocznice

Przed nami dwie rocznice
Data publikacji: 2015-12-09 09:12
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:48
Wywietleń: 1597 47033

Przed nami dwie rocznice: wprowadzenia stanu wojennego oraz wydarzeń Grudnia '70. Władze samorządowe oraz Instytut Pamięci Narodowej przygotowały dla szczecinian szereg przedsięwzięć.

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego przypada na najbliższą niedzielę. O g. 12 przed bramą stoczni zostaną złożone kwiaty, o g. 17 w Filharmonii Szczecińskiej rozpocznie się koncert zespołu SBB, transmitowany na żywo, a o g. 19.30 będziemy mogli dołączyć do ogólnopolskiej akcji "Zapal światło wolności". IPN apeluje o zapalenie w oknach świec, aby okazać pamięć i wdzięczność tym, którzy zapłacili wysoką, czasemi najwyższą, cenę za wolność

Do 17 grudnia możemy podpisywać „Szczecińską Deklarację Grudniową”, dokument mając być wyrazem pamięci szczecinian o wydarzeniach sprzed 45 lat. Jest on wyłożony m.in. w Urzędzie Miasta.

17 grudnia prezydent Andrzej Duda jako ostatni złoży na niej swój podpis i odsłoni tablicę ofiar na ścianie Centrum Dialogu "Przełomy". Deklaracja i urna zawierająca ziemię z miejsc poległych w Grudniu 1970 zostaną wmurowane w ścianę "Przełomów". Na 17 grudnia zaplanowano także mszę św. w intencji ofiar wydarzeń sprzed 45 lat w katedrze o g. 9.30, uroczystości przed Bramą Stoczni Szczecińskiej (g.11.45), marsz pamięci (g.13) oraz uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych "Krzyż Wolności i Solidarności".

Tego dnia ma się także odbyć gra miejska "Gdzie jest Janek Kowalski?". Jej uczestnicy przejdą szlakiem najważniejszych wydarzeń związanych z Grudniem '70. Pomoc w rozwiązaniu zagadki zaoferuję im m.in: „nauczyciel Janka”, „pracownicy Stoczni Szczecińskiej”, „lekarze” oraz członkowie „rodziny Kowalskich”. 

Od 17 grudnia ma być także udostępniane Centrum Dialogu "Przełomy". Najpierw wnętrze obiektu zobaczą grupy zorganizowane, członkowie stowarzyszenia "Grudzień '70 - Styczeń '71". Wolny dostęp zaplanowano na koniec stycznia.

18 grudnia w Urzędzie Miasta zostanie uhonorowana trójka laureatów konkursu historycznego "Zbuntowane miasto".

©℗

(as)

fot. Taką przypinka będzie towarzyszyć szczecińskim obchodom wydarzeń grudniowych

Fot.: Paweł Miedziński

Komentarze

tylko pytam...
Uroczystości w PRZEŁOMACH" czy na dachu??? tylko pytam...
2015-12-10 13:20:53
@rob
Zmartwię cię bolszewiku. Na szacunek trzeba sobie zasłużyć.
2015-12-09 13:54:58
rob
I niech sie maja jak najlepiej to tez ludzie i nalezy im sie szacunek jako osobie ludzkiej i stworzeniu boskiemu wszak w kazdym mieszka Bog i Duch Swiety. A zazdrosc to grzech
2015-12-09 12:51:57
Pamięć nie umiera nigdy
Żyje jeszcze bardzo wielu działaczy szczecińskiego KC PZPR oraz całego aparatu władzy, którzy byli mocno zaangażowani w tamtym okresie. Nie wspominając o ich dzieciach, które prowadzą firmy powstałe z kapitału zgromadzonego, czy raczej zagarniętego, przez ich rodziców. Warto o takich rzeczach pamiętać. Duże majątki nigdy nie biorą się znikąd.
2015-12-09 10:17:18

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie