wtorek, 21 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Przed nami dwie rocznice

Przed nami dwie rocznice

Przed nami dwie rocznice
Data publikacji: 2015-12-09 09:12
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:48
Wywietleń: 1466 47033

Przed nami dwie rocznice: wprowadzenia stanu wojennego oraz wydarzeń Grudnia '70. Władze samorządowe oraz Instytut Pamięci Narodowej przygotowały dla szczecinian szereg przedsięwzięć.

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego przypada na najbliższą niedzielę. O g. 12 przed bramą stoczni zostaną złożone kwiaty, o g. 17 w Filharmonii Szczecińskiej rozpocznie się koncert zespołu SBB, transmitowany na żywo, a o g. 19.30 będziemy mogli dołączyć do ogólnopolskiej akcji "Zapal światło wolności". IPN apeluje o zapalenie w oknach świec, aby okazać pamięć i wdzięczność tym, którzy zapłacili wysoką, czasemi najwyższą, cenę za wolność

Do 17 grudnia możemy podpisywać „Szczecińską Deklarację Grudniową”, dokument mając być wyrazem pamięci szczecinian o wydarzeniach sprzed 45 lat. Jest on wyłożony m.in. w Urzędzie Miasta.

17 grudnia prezydent Andrzej Duda jako ostatni złoży na niej swój podpis i odsłoni tablicę ofiar na ścianie Centrum Dialogu "Przełomy". Deklaracja i urna zawierająca ziemię z miejsc poległych w Grudniu 1970 zostaną wmurowane w ścianę "Przełomów". Na 17 grudnia zaplanowano także mszę św. w intencji ofiar wydarzeń sprzed 45 lat w katedrze o g. 9.30, uroczystości przed Bramą Stoczni Szczecińskiej (g.11.45), marsz pamięci (g.13) oraz uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych "Krzyż Wolności i Solidarności".

Tego dnia ma się także odbyć gra miejska "Gdzie jest Janek Kowalski?". Jej uczestnicy przejdą szlakiem najważniejszych wydarzeń związanych z Grudniem '70. Pomoc w rozwiązaniu zagadki zaoferuję im m.in: „nauczyciel Janka”, „pracownicy Stoczni Szczecińskiej”, „lekarze” oraz członkowie „rodziny Kowalskich”. 

Od 17 grudnia ma być także udostępniane Centrum Dialogu "Przełomy". Najpierw wnętrze obiektu zobaczą grupy zorganizowane, członkowie stowarzyszenia "Grudzień '70 - Styczeń '71". Wolny dostęp zaplanowano na koniec stycznia.

18 grudnia w Urzędzie Miasta zostanie uhonorowana trójka laureatów konkursu historycznego "Zbuntowane miasto".

©℗

(as)

fot. Taką przypinka będzie towarzyszyć szczecińskim obchodom wydarzeń grudniowych

Fot.: Paweł Miedziński

Komentarze

tylko pytam...
Uroczystości w PRZEŁOMACH" czy na dachu??? tylko pytam...
2015-12-10 13:20:53
@rob
Zmartwię cię bolszewiku. Na szacunek trzeba sobie zasłużyć.
2015-12-09 13:54:58
rob
I niech sie maja jak najlepiej to tez ludzie i nalezy im sie szacunek jako osobie ludzkiej i stworzeniu boskiemu wszak w kazdym mieszka Bog i Duch Swiety. A zazdrosc to grzech
2015-12-09 12:51:57
Pamięć nie umiera nigdy
Żyje jeszcze bardzo wielu działaczy szczecińskiego KC PZPR oraz całego aparatu władzy, którzy byli mocno zaangażowani w tamtym okresie. Nie wspominając o ich dzieciach, które prowadzą firmy powstałe z kapitału zgromadzonego, czy raczej zagarniętego, przez ich rodziców. Warto o takich rzeczach pamiętać. Duże majątki nigdy nie biorą się znikąd.
2015-12-09 10:17:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie