Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Grudzień '70 czyli powód dumy [GALERIA]

Data publikacji: 01 grudnia 2015 r. 18:01
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:36
Grudzień '70 czyli powód dumy
 

Przedstawiciele władz samorządowych oraz byli opozycjoniści podpisali w Urzędzie Miasta Szczecińską Deklarację Grudniową, dokument honorujący uczestników wydarzeń sprzed 45 lat, mający budować tożsamość mieszkańców Szczecina. W ten sposób rozpoczęły się obchody Grudnia '70 w naszym mieście. Ich kulminacją będzie 17 grudnia, gdy do naszego miasta przyjedzie prezydent Andrzej Duda.

- Grudzień '70 to podwaliny naszej wolności oraz "Solidarności" - mówił Marcin Stefaniak, pomysłodawca deklaracji, były szef szczecińskiego IPN-u.

W dokumencie, który uroczyście podpisali m.in. arcybiskup Andrzej Dzięga, prezydent Piotr Krzystek, marszałek Olgierd Geblewicz, Andrzej Milczanowski, Stanisław Wądołowski, Eugeniusz Szerkus, znajdziemy taki fragment: "Ten dramatyczny zryw w obronie ludzkiej godności jest dla nas, mieszkańców Szczecina i całego województwa zachodniopomorskiego, nieustannym źródłem inspiracji. Jest osobistym dowodem naszej dojrzałości narodowej i obywatelskiej. Jest powodem dumy, że wyrośliśmy z tej ziemi, tak szczególnie naznaczonej ofiarą i poświęceniem za Wolność. Jest znakiem rozpoznawczym w rodzinie wolnych społeczności".

Pod Deklaracją może podpisać się każdy z nas. Będzie wystawiona w Urzędzie Miasta, w siedzibie Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego oraz w siedzibie "Solidarności" przy al. Wojska Polskiego 113.

17 grudnia prezydent Andrzej Duda jako ostatni złoży na niej swój podpis i odsłoni tablicę ofiar Grudnia '70 na ścianie Centrum Dialogu Przełomy. Deklaracja i urna zawierająca ziemię z miejsc poległych w Grudniu 1970 zostaną wmurowane w ścianę. Na 17 grudnia zaplanowano również uroczystość przed bramą Stoczni Szczecińskiej, Marsz Pamięci Ofiar Grudnia '70 oraz uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych "Krzyż Wolności i Solidarności".

©℗

(as)

Więcej w środowym wydaniu "Kuriera" oraz e-wydaniu

Fot.: Robert STACHNIK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Czlonek Kom. Strajkowego z Sierpnia `80 w Stoczni A. Warskiego,
2015-12-06 22:45:33
Dla niezorientowanych podam...ze juz w 3-cim dniu Sierpniowego Strajku w Stoczni im. A. Warskiego w 1980 roku, owczesni Komunisci dzialali tak ZACIEKLE... ze gdyby nie mala grupka czujnych Czlonkow owczesnwgo Komitetu Strajkowego na Swietlicy Glownej Stoczni, wraz z kilkoma osobami z KPN-u, to tak Strajk jak i caly Komitet Strajkowy zostaly by doszczetnie w tamtej nocy rozbite ! ! ! Wowczas Pan Marian Jurczyk zbudzony ze snu, zwolal nadzwyczajne Zebranie Komitetu Strajkowego w srodku nocy i "prawie" cala sytuacja zostala uratowana ! A pewna "zasluge" w probie rozbicia owczesnewgo Komitetu Strajkowego maja co niektorzy owczesni PZPR-owcy, ktorzy dzisiaj dalej dostaja roznego rodzaju Odznaczenia Solidarnosciowe i to jedno po drugim...! ! Dziwne, ze dzisiejszy IPN w Szczecinie po 35 juz latach, jeszcze nie doszedl calej... PRAWDY ! ! !
@pogardzony
2015-12-03 12:16:43
O czym Ty chłopie piszesz? Kler i te Twoje "ekscelencje" od zawsze siedzą przy jednym stole z możnymi tego świata. Również przy okrągłym stole zapewniającym bezkarność sprawcom Grudnia i uwłaszczenie się na majątku narodowym funkcjonariuszom komunistyczny. Ba! Ekscelencje uwiarygadniały tą okrągłą szopkę dla narodu! A działań zmierzających do choćby wyjaśnienia morderstwa ks. Popiełuszki (i innych) do dziś nie wsparli. Męczennicy z nutą niedopowiedzenia są im - jak widać - bardziej potrzebni niż prawda! I z tego punktu widzenia dołączam się do Twojego zawezwania "ekscelencji", żeby nie brał udziału w podpisywaniu Deklaracji Grudniowej. Po co szargać świętości do których on nie przystaje?
pogardzony
2015-12-03 09:49:38
Księże Arcybiskupie – proszę, niech Ekscelencja nie daje się wykorzystywać tym zdrajcom, którzy uwłaszczyli się na majątku Szczecina. Ci panowie bezwzględnie dla własnych karier - wykorzystując do tego wcześniej biskupa Kamińskiego i księdza Offmańskiego, który odprawiał mszę świętą podczas strajku w Stoczni- wykorzystując tera Księdza Arcybiskupa dla medialnego ogrzewania się w cieple Ekscelencji, żeby uwiarygodnić się. Po owocach poznajemy ich czyny. Po to pan Milczanowski – były komunistyczny prokurator – stanął na czele strajku solidarnościowego, żeby dziś Szczecin miasto portowe- z kwitnącym przemysłem morskim i stoczniowy w czasie PRL- żeby dziś był miastem gospodarczo i moralnie upadłym. Po to dziś nikomu nie znany Krzystek stał się prezydentem miasta, żeby miasto utrzymywać w zapaści gospodarczej. I oczywiście żeby żyło się dobrze decydentom , ich rodzinom i powiązanym z nim znajomym i biznesmenom, którzy finansują ich kampanie wyborcze, tak aby był realizowana (anty)polityka patronów . Gospodarki patronów zza Odry i zza Bałtyku kwitną. W Szczecinie kwitnie życia byłych komunistów, liderów Solidarności i wszelkich korporacji. Reszta Rodzin szczecińskich przeżywa ogromne dramaty ekonomiczne. Wykluczone Rodziny szczecińskie w pełni zgadzają się z oceną sytuacji, którą stworzyli panowie fotografujący się z Jego Ekscelencją, że Polska, w tym Szczecin istnieje teoretycznie, praktycznie istnieje ch…d…i kamieni, w szczecińskim przypadku, upadku moralnego i biedy kupa . Oto owoce działalności samorządu i liderów Solidarności Szczecina. Dramatyzm sytuacji potęguje fakt, że do tych nikczemnych partykularnych czynów – panowie Ci wykorzystali i dalej wykorzystują Kościół. Warto żeby o pomoc w rozwiązania dramatu Szczecińskich Rodzin w Roku Rodziny i w Roku Miłosierdzia poprosić największego przyjaciela ludzi wykluczonych – papieża Franciszka. Byłoby wielkim dobrem, aby podczas pielgrzymki do Krakowa papież choć na chwilę odwiedził tu w Szczecinie, te pogardzone, odrzucone, wykluczone Rodziny Szczecińskie. Modlę się o to gorąco!
Ocena i zdanie... uczestnika wydarzen z 1970 roku,
2015-12-03 01:01:56
A po drugie... z jakiej racji w sprawe Grudnia 1970 roku sa wlaczeni tak Pan Krzystek jako byly Czlonek PO-stkomunistycznej Parti, jak i Pan Geblewicz jeszcze w dalszym ciagu Czlonek PO-stkomunistycznej Parti oraz Pan Jurek jako byly Komunista z Mysliborza ??? Moim zdaniem w sprawe tych tragicznych Wydarzen sprzed 45 juz lat, powinien byc dzisiaj bardziej wlaczony PiS ! !
Tylko pytam...,
2015-12-03 00:43:52
A ile lat za Komuny... tj. chocby do Sierpnia 1980 roku ( ! ) byl Pan A. Milczanowski tzw. "Komunistycznym Prokuratorem"... ??
@
2015-12-02 22:25:39
Trzeba pamiętać , że "Opozycjonista Milczanowskiego - były ministrem Spraw Wewnętrznych - który nie mógł ujawnić dokumentów mogących doprowadzić do zidentyfikowania morderców Stanisława Pyjasa. Prawo mu "nie pozwalało". Okrągłostołowe! - to urodzony na Ukrainie komunistyczny prokurator! - sądzący w PRL Polaków. Taka jest prawdziwa twarz "Solidarnośći", którzy "walczyli" o tzw/ wolność. Nie dodali tylko, ze celem ich "walki" była walka o bogactwo własne, rodziny własnej i znajomków a resztę społeczeństwa puszczając z torbami, dewastując bazę gospdodarczą.
dareczek66
2015-12-02 19:59:18
1970/71 po 45 latach wiekszosc uczestnikow na emeryturach lub nie zyje lecz najbardziej mnie ciekawi ile teraz maja emerytury ci co strzelali , katowali i po cichu mordowali-a ile rodziny zamordowanych , bici i doprowadzeni do utraty zdrowia !!! sp.mama sp. JERZEGO POPIELUSZKI miala jak zyla 500 zl a morderca jej syna w tym czasie 4 tys.- Panowie nie wstyd Wam przed POLAKAMI?? Jak sie z tym zyje tym co do tego doprowadzili ze UB-ek ma kilka razy emeryture wyzsza od stoczniowca?? Czy sumienie pana MILCZANOWSKIEGO jest czyste ??
@Miś
2015-12-02 11:31:15
Wciąż na służbie?
Stoczniowy uczestnik wydarzen z Grudnia 1970 roku,
2015-12-02 11:29:37
Odp. do ponizszego wpisu Misia...! To chuliganstwo i te "mety" okradajace i demolujace wowczas powszechne Sklepy... a przede wszystkim Sklep Walutowy PEWEX-u na PL. Lotnikow, to byli w bardzo, bardzo wielu przypadkach prowokatorzy ( ! ) ktorzy Swym dzialaniem mieli spowodowac i przyspieszyc wyjscie duzych Oddzialow ORMO, Milicji i po czesci Wojska na ulice, by rozbic i rozgonic strajkujacych wowczas Robotnikow przed plonacym Komitetem Wojewodzkim PZPR-u jak i budynkiem owczesnych Zwiazkow Zawodowych oraz przed budynkiem KW MO na ul. Malopolskiej w Szczecinie ! A co za tym szlo... dalsze pozostanie i umocnienie sie PZPR-owskich Komunistow u Wladzy...tak w Szczecinie jak i pozniej dalej w calej Polsce ! Oczywistym bylo, ze rowniez i mala czesc biednych i na "krotko myslacych" Ludzi, wykorzystala wowczas "szanse" by przywlaszczyc sobie jakis tam towar... ze zdemolowanych kilku Sklepow w Centrum Miasta ! Ale w bardzo duzej wiekszosci przypadkow, nie byli to strajkujacy wowczas Robotnicy Stoczni i Szczecina, gdyz Ich celem byla Walka o lepsza i godniejsza wowczas przyszlosc zycia i przezycia dla zwyklych Ludzi...porownujec sie "standardowo" z Komunistyczna Wladza i jej PZPR-owskimi Czlonkami ! A jednym z dowodow byly luksusowe Zachodnie towary... ktore wyrzucano jako dowod, przez okna Komitetu Wojewodziego PZPR-u... na ulice na PL. Zolnierza ! !
@roger
2015-12-02 11:16:46
Trzymaj się faktów. To naczelny pasterz z Watykanu zaprosił m.in. do Polski nie pytając Polaków o zdanie kilkadziesiąt tysięcy islamistów (każda parafia po jednej rodzinie, a parafii w Polsce jest ponad 10 tys). Dziękuję za takie "miłosierdzie".
Miś
2015-12-02 06:58:41
Rozumiem upamiętnienie tych wydarzeń , których byłem świadkiem . Ale komentarze towarzyszące przy tym to naginanie historii!!! Nikt z ówczesnych protestujących nie miał świadomości ,że "walczy o wolność " - było to przeciwstawienie się władzy za niesprawiedliwie duże podwyżki artykułów spożywczych. Agresja była tym większa ,że nikt z ówczesnej władzy nie wyszedł do protestujących . Panowie dziennikarze - może kilka słów na marginesie tych wydarzeń o postawie chuligaństwa i mętów demolujących i okradających powszechnie sklepy , o zniszczeniach itd .
Miś
2015-12-02 06:57:57
Rozumiem upamiętnienie tych wydarzeń , których byłem świadkiem . Ale komentarze towarzyszące przy tym to naginanie historii!!! Nikt z ówczesnych protestujących nie miał świadomości ,że "walczy o wolność " - było to przeciwstawienie się władzy za niesprawiedliwie duże podwyżki artykułów spożywczych. Agresja była tym większa ,że nikt z ówczesnej władzy nie wyszedł do protestujących . Panowie dziennikarze - może kilka słów na marginesie tych wydarzeń o postawie chuligaństwa i mętów demolujących i okradających powszechnie sklepy , o zniszczeniach itd .
roger
2015-12-02 05:40:47
przez takich jak ten cały "obudż sie" strzelaja potem islamiści. szerz dalej nienawiść!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Obsrwator wydarzen,
2015-12-02 01:25:48
Po pierwsze, prosze wymienic w Kurierze... jaki zwiazek z Grudniem 1970 maja wszystkie osoby na zdjeciu... ? Wylaczajac Pana S. Wadolowskiego i E. Szerkusa ! Gdzie E. Szerkus z kolei 10 lat pozniej w Sierpniu 1980 roku probowal przekonywac Przewodniczacego Wydzialowego NSZZ Solidarnosc na Wydz. W-6, ze nie ma sensu Walczyc... i ten Sierpniowy Strajk prowadzic...! ! Oraz z jakiej racji ta Deklaracja ma byc wylozona do podpisania u PO-stkomunistycznej "Solidarnosci" na ul. Wojska Polskiegi 113, ktora PO-wstala duzo pozniej, PO-dkradajac jeszcze nazwe... i gdzie Przewodniczacym jest byly Komunista z Mysliborza... ktory nie wiadomo gdzie byl... tak w Grudniu 1970-go jak i Sierpniu 1980 roku ?? Natomiast w te Obchody i ta sytuacje powinna byc wlaczona Grupa Osob z Grudnia 1970/71... z Siedziba u NSZZ Solidarnosc`80, przy ulicy Kaszubskiej 30 w Szczecinie ! !
peace
2015-12-01 21:55:45
NO P.P.P.KRZYSTEK SZCZEGÓLNIE BRONIĄCY KONSTYTUCJI W ASPEKCIE UCHWAŁY Z SESJI RM SZCZECIN NR 300 I 301 Z 17.XI 2015
Casafinita
2015-12-01 21:25:14
A kiedy otwarcie muzeum przełomów. Podobno woda zalała już całkowicie tę piwnicę.
historyk
2015-12-01 18:42:14
A ówczesny maturzysta z Radzynia Podlaskiego co tam robił? Gdzie Rzym, a gdzie Krym? Jest przedstawicielem władz samorządowych czy opozycjonistą? Do tej pory kojarzyłem go raczej z pochłaniania za free miejskich nieruchomości. A opozycjonistę Milczanowskiego pamiętam jak był ministrem SW i nie mógł ujawnić dokumentów mogących doprowadzić do zidentyfikowania morderców Stanisława Pyjasa. Prawo mu "nie pozwalało". Okrągłostołowe!
Obudź się narodzie i pogoń czarną mafię !!
2015-12-01 17:48:05
A Dzięga jaki miał w to wkład , oprócz honorarium za przybycie i podpis ???

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA