Cykl bezpłatnych spotkań dla dzieci, które nie radzą sobie z agresywnymi zachowaniami rówieśników organizuje Fundacja Wspierania Mowy i Komunikacji HALO. To odpowiedź na zapotrzebowanie uczniów i rodziców. Warsztaty odbywać się będą od 1 września w Szczecińskim Inkubatorze Kultury.
Projekt "Bezpieczna Szkoła – Bronię Siebie – Bronię Innych" to cykl spotkań terapeutycznych dla dzieci, których uczestnicy nauczą się metod komunikacji oraz reagowania na zachowania agresywne a także solidarności i poczucia odpowiedzialności za siebie oraz innych.
- Coraz częściej słyszymy o przemocy w szkole oraz że nie bardzo wiemy, jak sobie z nią poradzić. Nasze dzieci bezpośrednio dotyka agresja w szkole - mówi Agnieszka Tomaszewska, prezes Fundacji HALO. - Pewnego dnia przyszła do mnie zaprzyjaźniona z fundacją mama i poprosiła o pomoc. Jej jąkający się syn chodził do tej pory w fundacji na zajęcia dla dzieci młodszych. Zdawało się, że Jakub, chłopiec niezwykle ambitny i inteligentny, będący wsparciem dla innych dzieci, nadspodziewanie szybko wyrasta z dziecięcego optymizmu. Dowiedzieliśmy się, że jako dziecko, które ma problemy z mową, zaczął doświadczać przemocy i nękania w szkole. To on był inspiracją dla inicjatywy "Bezpieczna Szkoła – Bronię Siebie – Bronię Innych".
Tak powstał autorski projekt Fundacji Wspierania Mowy i Komunikacji HALO w ramach Budżetu Obywatelskiego, dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Dzięki temu zajęcia z trenerem, odbywające się przez cały wrzesień i październik będą bezpłatne. Grupę poprowadzi znana psycholog i psychoterapeutka Agnieszka Strzelec. Cykl zajęć rozpocznie się 1 września (sobota), w godz. 11-13 w Szczecińskim Inkubatorze Kultury przy ul. Wojska Polskiego 90. Kolejne spotkania odbywać się będą w każdą sobotę września i października, w tych samych godzinach.
- Celem projektu jest wzrastanie w poczuciu bezpieczeństwa, pewności siebie, solidarności, integracji środowiskowej oraz odpowiedzialności za siebie i innych, jako odpowiedzi na zagrożenia środowiskowe wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Katalog tych zagrożeń sprowadza się do: mowy nienawiści, agresji werbalnej i fizycznej, zastraszania, poniżania oraz manipulacji szczególnie, jeśli chodzi o dzieci z zaniżoną samooceną, brakiem pewności siebie, z problemami w komunikacji - podkreśla Agnieszka Tomaszewska. - Takie dzieci nie potrafią oprzeć się przemocy rówieśniczej. Mogą być bardzo podatne na wpływy z otoczenia, nie potrafią przeciwstawić się agresji i są często szkolnymi "ofiarami" i kozłami ofiarnymi. To dla nich jest ten projekt. Z wiedzą, że aby bronić innych, trzeba umieć bronić siebie.
Fundacja zaprasza na zajęcia zarówno dzieci ze Szczecina, jak i z powiatów ościennych. Zgłoszenia należy kierować na adres: dzieci@fundacjahalo.pl lub pod tel. 517 262 534.
(el)
Fot. Robert Wojciechowski