środa, 27 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > Przeciw likwidacji gimnazjów

Przeciw likwidacji gimnazjów

Przeciw likwidacji gimnazjów
Data publikacji: 2015-12-30 09:12
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:50
Wywietleń: 2084 77316

Związek Nauczycielstwa Polskiego zbiera podpisy pod petycją w obronie utrzymania gimnazjów w polskim systemie oświaty. Zdaniem związkowców, likwidacja tych placówek i powrót do ośmioletnich szkół podstawowych, nie rozwiąże istniejących problemów, lecz stanie się źródłem kolejnych, generując napięcia i niepokój zarówno wśród rodziców, jak i uczniów.

Przypomnijmy, że według planów Ministerstwa Edukacji Narodowej w 2016 roku czeka nas rewolucja w oświacie - wtedy zostaną zlikwidowane gimnazja, zostanie wprowadzona ośmioletnia podstawówka i czteroletnie liceum. Stąd członkowie ZNP przekonują, że konsekwencje systemowej likwidacji gimnazjów są szerokie i wiążą się ze zmianami struktury systemu oświaty, podręczników szkolnych, oceniania, egzaminów zewnętrznych, subwencjonowania, ramowych planów nauczania, podstawy programowej, statutów szkolnych, bazy szkolnej i kadrowej. Zdaniem ZNP, likwidacja gimnazjów po szesnastoletnim okresie ich funkcjonowania nie rozwiąże istniejących problemów, lecz stanie się źródłem kolejnych, generując napięcia i niepokój zarówno wśród rodziców uczniów, jak i organów prowadzących szkoły oraz pracowników zatrudnionych w gimnazjach.

Akcja z podpisami za utrzymaniem gimnazjów to część projektu ZNP pn. „Razem dla gimnazjów". W Szczecinie przedłużono okres zbierania podpisów do 5 stycznia - w siedzibie związku przy al. Jana Pawła II oraz u przedstawicieli ZNP w szkołach.

Zdaniem Marii Świerczek, szefowej szczecińskiego oddziału ZNP, gimnazja trzeba wspierać m.in. poprzez zatrudnienie psychologów, pedagogów, tworzenie mniej licznych klas.

- Kiedy tworzono gimnazja w 1999 roku, myśmy byli przeciwni. Natomiast w tej chwili uważam, że te szkoły powinny pozostać - mówi M. Świerczek. - Gimnazja wypracowały już metody wychowawcze pracy z nastolatkami. Choć przydałyby się im dodatkowe etaty dla psychologów, pedagogów czy na dodatkowe zajęcia wyrównawcze. Myślę, że koszty nowej reformy będą tak duże, że nie warto jej przeprowadzać. Z pewnością wielu nauczycieli gimnazjalnych straci pracę, nie wszystkim uda się znaleźć pracę w podstawówkach. ©℗

M. GAPIŃSKA

Fot.: Robert STACHNIK

Komentarze

Niszczenie najlepszych gimnazjów kosztem naszych dzieci i podatników
Zniszczenie gimnazjów odbędzie się przede wszystkim kosztem naszych dzieci. Szczególnie w dużych miastach dzieci miały po 6 klasie dobry wybór - uzdolnione językowo mogły iść do gimnazjum z 2 językami, religijne - do gimnazjum katolickiego, wysportowane - do gimnazjum z klasami sportowymi, piłkarskimi etc. Zdolni na tym bardzo korzystali. Bardzo wiele gimnazjó miało wysoki poziom. Teraz to wszystko zostanie zniszczone kosztem podatników. Chaos w szkołach zostanie zwalony na samorządy. Trzeba będzie zwrócić do Unii Europejskiej pieniądze z dotacji wykorzystane na remonty i wyposażenie gimnazjów z ostatnich 5 lat. Same koszty i kompletnie nic dobrego - tylko powrót do szkoły jaka była w czasach komunistycznych
2017-01-24 10:33:47
paw
ZNP- szkoda ze przez całe swoje istnienie nie potrafiliscie obronic faktycznych interesow nauczycieli tylko swoje synekurki a teraz jeszcze juz totalny coming out o co tak naprawde chodzi w tej organizacji....
2016-01-02 11:32:49
Gimnazja do likwidacji!
Gimnazja się nie sprawdziły, a dobrem dzieci powinniśmy się kierować. ZNP to związek zawodowy i nic dziwnego, że broni etatów, ale zrozumcie nauczyciele, że w dzisiejszych czasach każdy musi się liczyć z utratą pracy, a budżetówka z jej okrajaniem.
2015-12-30 18:46:02
mamusia
A co ze zdolna młodzieżą. teraz istnieją pozarejonowe gimnazja kształcące zdolne dzieci , dzieciaki zdaja egzaminy trudne i absorbujące, do których przygotowują się czasem cały rok. pozostaną bez dalszej możliwości rozwoju? czy podstawówka to zapewni? - z całym szacunkiem dla nauczycieli z podstawówki . czy ktoś o tym myśli. nie sądzę.
2015-12-30 13:45:17
mamusia
A co ze zdolna młodzieżą. teraz istnieją pozarejonowe gimnazja kształcące zdolne dzieci , dzieciaki zdaja egzaminy trudne i absorbujące, do których przygotowują się czasem cały rok. pozostaną bez dalszej możliwości rozwoju? czy podstawówka to zapewni? - z całym szacunkiem dla nauczycieli z podstawówki . czy ktoś o tym myśli. nie sądzę.
2015-12-30 13:44:38
majka
Gimnazja to porażka i edukacyjna i wychowawcza szkół . No cóż dyrektorzy tych placówek boją się o swoje stołki . Ale jakl można kogoś trzymać na posadce jak jego praca nie przynosi dobrych wynikółw !
2015-12-30 13:25:31
majka
Gimnazja to porażka i edukacyjna i wychowawcza szkół . No cóż dyrektorzy tych placówek boją się o swoje stołki . Ale jakl można kogoś trzymać na posadce jak jego praca nie przynosi dobrych wynikółw !
2015-12-30 12:57:18
raz
Szkola podstawowa 7 lat(jak dawniej!),liceum 4 lata to bylo doskonale.Dzisiaj jestem profesorem w USA.To znaczy ze ten model byl sprawdzony. Argumenty ZNP -NIE POPIERAM !
2015-12-30 11:27:08
Andrzej
Gimnazjów to bronią chyba tylko ich obecni dyrektorzy, którzy już nie będą pełnić tych funkcji.
2015-12-30 11:26:57
Gimbaza
Napięcia i niepokój to mają, ale rodzice dzieci, które kończą szkołę podstawową i od nowego roku szkolnego muszą iść do gimnazjum, do nowego środowiska. Z tym się można zgodzić.
2015-12-30 11:06:12
Paweł
Niezwykle ciekawe, bo jeszcze rok temu, za rządów PO ZNP darło ryje, że gimnazja to syf. Uzgodnijcie to między sobą, bo to już żenujące.
2015-12-30 09:21:11
m nm
ZNP zawsze stała na straży kolejnych rządów - ale teraz wychodzi na to, że tylko tych stalinowsko-UBeckich? Ja tylko przpominam nauczycielom, że w tej zabawie to nie oni są najważniejsi !
2015-12-30 08:41:55
Gimnazja - totalne ogłupianie młodych.
.
2015-12-30 08:41:45

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie