czwartek, 20 września 2018.
Strona główna > Wiadomości > Przebudowa zniszczy drzewostan

Przebudowa zniszczy drzewostan

Przebudowa zniszczy drzewostan
Data publikacji: 2018-05-02 21:33
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:39
Wywietleń: 1483 325913

Plany wycięcia ponad 50 drzew w związku z remontem i przebudową ulic: Marszałka Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki w Koszalinie oprotestowali mieszkańcy ze stowarzyszenia Lepszy Koszalin, okręgu Ligi Ochrony Przyrody i niezrzeszeni.

Od poniedziałku (30 kwietnia) zbierane są podpisy pod petycją, w której grupa m.in. domaga się pilnego przygotowania nowego projektu przez ratusz. Poprzedzić to mają szerokie konsultacje społeczne.

– Obecny projekt niszczy charakter tej ulicy, który jest spacerowy i spokojny, a stojące tu drzewa mają nawet sto lat i są częścią koszalińskiej historii –  powiedział Jacek Wezgraj, członek LK.

Wtórowali mu członkowie LOP. Maria Czekałowska przypomniała, że miasto z powodu postępującej wycinki drzew, nie tylko w tej części Koszalina, może niebawem mieć kłopoty ze smogiem. Nadto za nietrafny uznała zastąpienie części drzewostanu nasadzeniami igliczni trójkolczastej, bo w przypadku kolizji z osobą na ścieżce rowerowej roślina bywa niebezpieczna dla człowieka. Najwięcej uwag miała do władz.

– Położenie pod topór 55 drzew to byłaby zbrodnia, a decydenci na piersiach powinni nosić plakietki z napisem: „Jestem mordercą” – grzmiała ekolożka.

Z kolei Wiktor Kamieniarz, dyrektor pobliskiego II Liceum Ogólnokształcącego, przypomniał, że kiedy starał się o zasadzenie drzew wokół kierowanej przezeń szkoły, to na decyzję z magistratu czekał dwa lata. Teraz zaś władzy się spieszy.

– Pomysł jest niezrozumiały, bo musimy ratować wszystko, co jest ważną przeszłością – zaapelował o poparcie protestu.

Ratusz chce rozpocząć przebudowę w br. Kontrowersje wokół tych planów i ewentualne przeprojektowanie spornych części dokumentów, zdaniem władz, nie opóźni realizacji inwestycji. ©℗

(m)

– Tylko konsultacje społeczne pozwolą na wybór najszerzej akceptowanego rozwiązania – przekonywał Jacek Wezgraj (w środku) z innymi aktywistami, którzy protestują przeciw planom przebudowy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Fot. Wiesław MILLER

 

Komentarze

mieszkanka wysp Świnoujście
Popieram protest mieszkańców !!!!
2018-05-03 09:20:42
Popieram!
Nie dajcie się! Zrobią wam betonową pustynie! Banda włodarzy dorabia się na łapówkach od firm wykonawców! To że zrobią nasadzenia to bzdura! Kiedy wyrosną? Za sto lat? Trzeba nauczyć się inaczej myśleć! Jestem ze Szczecina i wiem co mówię!
2018-05-03 07:49:51
Gość
To niech ci ekolodzy zasuwają piechotą i zrezygnują z samochodów, może zaczną wtedy myśleć!
2018-05-03 07:49:19

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Filharmonia w nowej odsłonie
Przeszedł Marsz Równości
Marynarz ponownie z koszulką
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy