czwartek, 18 października 2018.
Strona główna > Wiadomości > Drzewa dla Szczecina

Drzewa dla Szczecina

Drzewa dla Szczecina
Data publikacji: 2018-03-15 16:29
Ostatnia aktualizacja: 2018-08-25 17:18
Wywietleń: 3240 318170

Do tej pory tylko trzy z miejskich rad osiedli zwróciły się do mieszkańców o wskazanie miejsc dla nowych nasadzeń zieleni. Mimo że termin nadsyłania proponowanych lokalizacji mija już w piątek – 16 marca.

Chociaż za sprawy związane ze stanem szczecińskiej zieleni odpowiada Zakład Usług Komunalnych oraz ogrodnik miasta, to jednak Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska rozesłał do wszystkich 37 osiedlowych rad pytanie: czy są zainteresowane wskazaniem miejsc do „nasadzeń nowych roślin zróżnicowanych gatunkowo". Przekonując, że „nowe rośliny poprawią estetykę osiedla i zwiększą zasób zieleni w mieście".

- Gdy tylko się o tym dowiedziałem, za pośrednictwem portali społecznościowych poprosiłem mieszkańców o wskazanie ich zdaniem najlepszych miejsc do realizacji tej inicjatywy - opowiada Łukasz Listwoń z RO Drzetowo-Grabowo. - Zieleni w Szczecinie nigdy dość, a mieszkańcy wiedzą najlepiej, gdzie jej brakuje.

„Miejscem nasadzeń mogą być wszelkiego rodzaju nieużytki, przestrzeń zrewitalizowana, trawniki, skwery i inne tereny zieleni, dla których korzyścią będzie pojawienie się roślin. Nasadzenia w zależności od wskazanego obszaru mogą być pojedyncze, szpalerowe lub skupiskowe" - sugerował magistrat.

- Po pogromie drzew na należącej do dewelopera skarpie przy ul. Szarotki i wycince kolejnych pod budowę tzw. zielonego podwórka przy ul. Montwiłła, nie mam wątpliwości, że to w naszym rejonie potrzebna jest rekompensata przyrodnicza - komentuje radny Ł. Listwoń. - Na pewno przy ul. Dubois, 1 Maja, może również w sąsiedztwie parku Nadratowskiego. Liczę, że mieszkańcy podpowiedzą kolejne. Choć dwa pierwsze wskazania są zbieżne z moimi, czyli dotyczą terenu opodal szkoły przy ul. Dubois.

O wskazywanie najbardziej potrzebujących zieleni miejsc na swych osiedlach - oprócz Drzetowa-Grabowa - zwrócili się do mieszkańców również przedstawiciele RO Niebuszewo oraz Majowe. Pozostałych również obowiązuje termin 16 marca na przesłanie „zielonych" propozycji do WGKiOŚ UM.

Ile nowych nasadzeń drzew w tym roku zaplanowano w Szczecinie? Tego m.in. dociekał radny Wojciech Dorżynkiewicz (Niezrzeszony) w zapytaniu (nr 2441) skierowanym do prezydenta Szczecina. Ale prostej odpowiedzi w sprawie nie uzyskał. W odpowiedzi przygotowanej przez WGKiOŚ UM czytamy: „Informacje na temat wycinki i nasadzeń drzew, w związku z realizacją inwestycji prowadzonych przez Wydział Inwestycji Miejskich tut. Urzędu dostępne są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej - zakładka: postępowania/zamówienia publiczne/postępowania urzędu/ - dla poszczególnych postępowań przetargowych na realizację inwestycji. Natomiast dane odnośnie wycinki drzew i nasadzeń rekompensacyjnych, w związku z inwestycjami realizowanymi na gruntach miejskich przez inne jednostki (np. szkoły, Zakład Usług Komunalnych) są w posiadaniu organu wydającego zezwolenie, tj. Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego".

Co z danymi o nasadzeniach drzew jakimi powinien dysponować szczeciński magistrat? Jak na razie to pytanie pozostaje bez odpowiedzi.

Arleta Nalewajko

Fot. Mirosław Winconek

Drzewa dla Szczecina Drzewa dla Szczecina Drzewa dla Szczecina Drzewa dla Szczecina

Komentarze

1234
nasadzenia jak nasadzenia ale 100 letnie drzewa pięknie się palą w kominku i własnie oto chodzi że kasa jest i ciepeło z kominka
2018-08-25 17:12:37
W nowogardzie
http://nowogard.online/z-milosci-do-czystego-powietrza-posadza-drzewa/
2018-03-16 07:55:41
Ana
Przydałyby się również nasadzenia na niedawno ogołoconym skwerku Mazurska/Podhalańska , a w zasadzie dwóch placyków. Może niekoniecznie drzewa , ale krzewy np magnolie, forsycje, złotokapy.
2018-03-15 20:55:19
k
Gdyby tak w Gryficach -jakieś drzewka , jakaś zieleń !
2018-03-15 19:11:48
Franciszka
Nowych drzew w Szczecinie bardzo potrzeba!!! Też przydadzą się na osiedlu Zawadzkiego, można wiele drzew i krzewów zasadzic wzdłuż ulicy Zawadzkiego. Drzewa zmniejszają smog i inne zanieczyszczenia.
2018-03-15 18:39:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pokaz pierwszej pomocy na wodzie
Wodowanie pierwszego bezzałogowca
Powstaje Morskie Centrum Nauki
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy liczniki czasu światła sprawdzają się na szczecińskich skrzyżowaniach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy