O kolejny miesiąc został przedłużony termin przyjmowania ofert w przetargu, który ma wyłonić wykonawcę jednej z najbardziej obiecujących od względem architektonicznym inwestycji Szczecina - przebudowy Teatru Letniego. To już trzeci taki poślizg proceduralny. Tym razem termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w tym postępowaniu został przez magistrat przedłużony do 18 marca 2020 r.
„Przebudowa i rozbudowa Teatru Letniego" będzie oparta na koncepcji architektoniczno-urbanistycznej londyńskiej pracowni Flanagan Lawrence. Ma znacząco podnieść standard amfiteatru, umożliwiając organizację zarówno masowych, jak i kameralnych imprez plenerowych. Natomiast przebudowa i rozbudowa dachu, widowni oraz ciągów komunikacyjnych - uatrakcyjnić i funkcjonalnie dostosować do współczesnych standardów tę placówkę. Faktycznie dopiero dzięki nim wreszcie ma się stać w pełni dostępna dla niepełnosprawnych. Na widowni - już w całości pod tzw. lekkim zadaszeniem - znajdzie się miejsce dla 2 tysięcy osób.
Ogłoszony przez magistrat przetarg zakłada realizację wyłącznie I etapu kompleksowego projektu przebudowy amfiteatru. W którego zakresie jest m.in. rozbudowa sceny od strony widowni, rozbiórka starego zadaszenia i budowa nowego, przebudowa widowni, a także sieci elektrycznych, kanalizacyjnych, sanitarnych oraz dróg dojazdowych do obiektu. Przewidziano również renowację i konserwację istniejącego charakterystycznego łuku żelbetowego Teatru Letniego.
Zwycięzca przetargu będzie miał 20 miesięcy od od dnia podpisania umowy na realizację inwestycji. Niestety, trudno przewidzieć, kiedy to nastąpi. Tym bardziej że inwestycja zalicza kolejny poślizg już na etapie proceduralnym.
Pod względem architektonicznym - po Filharmonii Szczecińskiej i muzeum „Przełomy” - to jedna z najbardziej obiecujących miejskich inwestycji. Jednocześnie to także jedna z najdłużej odkładanych. Magistrat zapowiadał jej realizację już w 2015 r. Niestety, na lata została zatrzymana na etapie projektowym. Dopiero w ub. roku uzyskując wszystkie niezbędne pozwolenia realizacyjne. ©℗
(an)
Fot. Mirosław WINCONEK
„Początki tego obiektu sięgają lat 30. ubiegłego wieku. To wtedy wybudowana została pierwsza scena parkowa w formie drewnianej estrady z rzędami drewnianych ławek. Amfiteatr został gruntownie przebudowany według projektu arch. Zbigniewa Abrahamowicza w 1974 r., nadając mu obecny kształt z charakterystycznym łukiem nawiązującym swoją formą do Gateway Arch w Saint Louis - arch. Eero Saarinena. W roku milenijnym Teatr Letni doczekał się nowego dachu oraz gruntownego remontu widowni, a także częściowego remontu pomieszczeń podscenia. Natomiast w grudniu 2015 r. rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na „Przebudowę i rozbudowę Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec”. Zwycięzcą konkursu zostało biuro architektoniczne Flanagan Lawrence z Londynu" - dzieje amfiteatru przypomina Piotr Zieliński z Centrum Informacji Miasta.