Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Prusaki w Mierzynie!

Data publikacji: 13 września 2016 r. 16:21
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:14
Prusaki w Mierzynie!
Fot. Wikipedia  

Sytuacja nietypowa i zaskakująca jak na standardy XXI wieku. W Mierzynie pojawiły się prusaki, które zadomowiły się w centrum miejscowości między ulicami Długą, Kolorową i Rolniczą. To jedne z najbardziej niepożądanych owadów w naszych domach, które traktują jak... stołówkę. Rzecz w tym, że bardzo trudno się ich pozbyć. Nie dziwi zatem raban, jaki podnieśli mieszkańcy Mierzyna, w tym rodzice dzieci, które przyniosły te odpychające owady w tornistrach i plecakach.

Na pojawienie się prusaków, nazywanych także karaczanami, szybko zareagowały władze gminy Dobra, które uruchomiły rezerwę celową na walkę z nimi. Zatrudniły w tym celu wyspecjalizowaną firmę z Gorzowa Wielkopolskiego. Udało się ustalić, że owady przyjechały do Mierzyna z zewnątrz, najprawdopodobniej w kontenerach ze... stalą do jednej z firm w centrum. Ustalono także, że pojawiły się „w terenie otwartym”. Dlatego też wspomniana firma ustawiła pułapki na prusaki w kilku miejscach, w których mogą występować.

Na miejsce dotarli też przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Polic, którzy nakazali właścicielowi firmy przystąpić do dezynfekcji w trybie natychmiastowej wykonalności. Z naszych informacji wynika, że je podjął. Pułapki na prusaki otrzymali też okoliczni mieszkańcy i inne firmy działające i uskarżające się na ich obecność.

Skąd zatem sygnały, które wpłynęły do naszej redakcji, o tym, że dzieci przynoszą do domów te owady w tornistrach i plecakach? W takiej sytuacji można od razu wskazać palcem na szkołę przy ul. Kolorowej, ale okazuje się, że po przeprowadzonej w niej kontroli nie jest to trafny adres, bo ta nowa placówka jest obiektem „hermetycznym” i obecności prusaków w niej nie stwierdzono. A to oznacza, że do plecaków dostały się najprawdopodobniej z „terenu otwartego”.

Fachowcy z Gorzowa zbiorą pułapki i ich zawartość w środę i czwartek, i na tej podstawie ustalą taktykę walki z kłopotliwymi owadami. Oby szybką i skuteczną, bo mieszkańcy Mierzyna są ich inwazyjną obecnością bardzo zaniepokojeni.©℗

(mos)

Fot. Wikipedia

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

tfuuuu
2016-09-13 19:19:01
Prusaki czyli POwce bo to partyjka powstała z KLD a KLD powstała za niemieckie pieniądze! Prusaki czyli POpaprańcy czytaj niemiaszki!
Owad
2016-09-13 18:57:58
Nie dezynfekcji, a dezynsekcji
Kik
2016-09-13 18:37:05
Prusaki czy niemce?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA