Sobota 10 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Protesty przy ambulansie. Mieszkańcy się nie poddają

Data publikacji: 2016-11-29 15:09
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:21
Protesty przy ambulansie. Mieszkańcy się nie poddają
 

Decyzja o likwidacji w Barlinku Ekipowego Punktu Poboru Krwi podjęta przez dyrekcję Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie, wciąż wywołuje protesty. Już ponad 700 podpisów w tej sprawie zebrał inicjator zrywu mieszkańców, radny Rafał Szczepaniak.

Przypomnijmy, że punkt działający na ulicy Szpitalnej w Barlinku, ma być zlikwidowany 1 lutego 2017 roku. Taką decyzję podjęła dyrektorka RCKiK w Szczecinie, Ewa Kłosińska. Decyzję swą tłumaczyła względami ekonomicznymi. Krwiodawcy krew będą mogli oddawać raz w tygodniu, w ambulansie.

- Dziwię się pani dyrektor, że taką decyzję podjęła - mówi „Kurierowi” Rafał Szczepaniak. - Na spotkaniu z radnymi i władzami miasta oferowaliśmy pomieszczenia dla punktu poboru krwi za darmo. Wskazywaliśmy, że decyzja ta spotyka się z wielkim sprzeciwem zarówno krwiodawców, jak i mieszkańców miasta. A już szczytem wszystkiego jest mówienie, że decyzja ta została skonsultowana z krwiodawcami. Stąd nasz dzisiejszy protest.

Kolejny już protest zorganizowano na rynku miejskim w dniu, kiedy przyjechał do miasta ambulans przystosowany do poboru krwi. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób. Obok radnych i burmistrza Dariusza Zielińskiego, pojawiły się osoby, które krwi nie oddają, ale uważają, że decyzja o likwidacji jest złą decyzją. Byli także strażacy ochotnicy, pracownicy służby zdrowia i krwiodawcy. Wśród nich Tadeusz Nowicki, który oddał już ponad 70 litrów krwi. Według niego likwidacja spowoduje znaczny spadek liczby krwiodawców. Nie każdy z nich będzie mógł się dopasować do jednego tylko dnia w tygodniu, żeby móc oddać krew. Jak podkreślił, widać to już po ilości osób przychodzących na ulicę Szpitalną i do autobusu na Rynek. Krwiodawcy zapewniają, że nie pozwolą o sobie zapomnieć. Jeżeli nie nastąpi zmiana decyzji, za jakiś czas znowu spotkają się na barlineckim Rynku. ©℗

Tekst i fot. J. Słomka

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Honorowy
2016-11-30 10:09:03
To kolejna decyzja Pani Dyrektor świadcząca że nie jest chyba kompetentną osobą by być Dyrektorem tak ważnej dla życia ludzkiego instytucji.
Dziwne
2016-11-30 07:30:02
Jak to jest, zabierają tak ważny punkt z polskiej mapy pomocy zdrowotnej, a chcą utworzyć oddział ośrodka ruchu drogowego?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA