Sobota, 23 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Protest w obronie zabytków. Remontować, nie rujnować! [FILM]

Data publikacji: 24 marca 2018 r. 19:06
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:06
Protest w obronie zabytków. Remontować, nie rujnować!
 

Jest szansa na ocalenie nie tylko eklektycznej kamienicy dawnego hotelu „Piast", ale także wielu innych wiekowych budynków Szczecina, posiadających walor artystyczny, naukowy lub historyczny. Warunkiem jest wpis do rejestru zabytków - co leży w gestii Ewy Staneckiej, Zachodniopomorskiej Wojewódzkiej Konserwator Zabytków. Dlatego w sobotę na pl. Zwycięstwa protestujący szczecinianie skandowali: „Ewa, wpisuj!"

Groźba rozbiórki dawnego „Piasta" budzi sporo emocji. W ocalenie jednej z dwóch kamienic przy pl. Zwycięstwa, które przetrwały wojenną zawieruchę, zaangażowali się społecznicy ze Szczecińskiego Ruchu Miejskiego (SRM), Stowarzyszenia „Ocalmy Zabytek", Nowego Szczecina oraz SENS - Stowarzyszenie Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina. Oni też byli organizatorami społecznego protestu, jaki odbył się (24 bm.) ph. „Ocalić zabytki Szczecina".

- Za stan ruiny, w jakim obecnie znajduje się ten historycznie i architektonicznie niezwykle ważny obiekt, odpowiedzialność ponoszą zarówno wojewódzkie i miejskie służby konserwatorskie, jak i prezydent miasta. Gdy we Wrocławiu jest realizowany program 100 kamienic rocznie, dotyczący remontowania zabytkowej substancji mieszkaniowej, to w Szczecinie - 100 kamienic na kadencję. Tyle że u nas nie chodzi o ratowanie, a o wyburzanie - mówił Jakub Olszewski ze SRM. - Piękna kamienica przy ul. Jana Kazimierza też idzie do wyburzenia, choć taka sama, ale odremontowana przez wspólnotę mieszkaniową, zdobyła nagrodę za modernizację roku w kategorii zabytek. W Podjuchach mamy 57 równie pięknych kamienic, które nie remontowane i pewnie za jakiś czas obrócą się w piach. Nie możemy na to pozwolić! Musimy zadbać o ich zachowanie dla naszych dzieci, dla przyszłości!

               

W odpowiedzi na co uczestnicy manifestacji skandowali: „Remontować, nie rujnować!"

Kamienica przy pl. Zwycięstwa 3 została wybudowana w latach 1892-94 przez wybitnego architekta Eugen Wechselmanna. Miał w niej swoją prestiżową pracownię, a on sam przyczynił się do rozwoju Szczecina jako jego radny. To - według Mariusza Łojko, kierującego Stowarzyszeniem „Ocalmy Zabytek" oraz wielu innych miłośników dawnego Szczecina - wystarczający powód, aby starać się o zachowanie tego bogato zdobionego eklektycznego budynku.

- Jako prawnik mówię: można to zrobić, można uratować „Piasta" - przekonywał uczestników protestu Igor Podeszwik. - Trzeba wpisać kamienicę do rejestru zabytków.

Tłum skandował: „Ewa, wpisuj!"

               

- Po wspisaniu do rejestru zabytków można zrobić remont kamienicy „Piasta" na koszt Skarbu Państwa. Również miasto mogłoby tymczasowo pokryć koszty remontu, dokonując przymusowy zastaw na hipotece obiektu. Ale do tego potrzebna jest wola i decyzja prezydenta miasta i jego służb konserwatorskich. Gdzie była przez ostatnie lata, gdy „Piast popadał w ruinę, miejska konserwator zabytków Małgorzata Gwiazdowska. Jej obecne doniesienie do prokuratury to wyłącznie ruch pozorowany - przemawiał Igor Podeszwik z „Nowego Szczecina".

„Ewa, wpisuj! Ewa, wpisuj! Ewa, wpisuj!" - krzyczeli uczestnicy wiecu.

- Obecny stan „Piasta" to zaniedbanie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Natomiast wydanie pozwolenia na jego wyburzenie i to na podstawie ekspertyzy przygotowanej przez inwestora, który ma interes ekonomiczny w tym, żeby przejąć plac w atrakcyjnym punkcie miasta… to już skandal! Na tej podstawie nie wolno decydować o rozbiórce! - mówiła dr Helena Freino, urbanistka ze SRM. - Dla mnie wszystko, co do tej pory działo się na drodze ku wyburzeniu „Piasta" to działanie z premedytacją, o charakterze kryminalnym.

„Remontować, nie rujnować!" - po raz kolejny skandował tłum protestujących na pl. Zwycięstwa w Szczecinie.

„Liczymy, że protestując publicznie pokażemy jasno i wyraźnie, iż nie ma zgody na takie metody pozbywania się kłopotu, jak masowe rozbiórki zaniedbanej historycznej zabudowy, czy świadome doprowadzanie zabytków do ruiny w celu budowy w ich miejscu obiektów deweloperskich - informował Szczeciński Ruch Miejski. - Domagamy się sporządzenia i uchwalenia Gminnego Programu Rewitalizacji oraz wpisu do rejestru kamienicy po hotelu Piast, ale także skutecznej ochrony wartościowych obiektów narażonych na rozbiórkę, szczególnie tych ujętych w Gminnej Ewidencji Zabytków oraz objętych ochroną w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Żądamy zachowania kamienicy po hotelu „Piast", przynajmniej oryginalnych fasad z odtworzoną stolarką okienną według historycznej formy. Żądamy także ukarania podmiotów odpowiedzialnych za obecny stan rzeczy".

Przypomnijmy: SRM złożył wniosek do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o wstrzymanie wykonania decyzji nakazującej rozbiórkę kamienicy przy pl. Zwycięstwa 3, zlecenie wykonania niezależnej ekspertyzy jej stanu technicznego, a także o natychmiastowe zabezpieczenie obiektu. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Remontować, nie rujnować! - skandowali uczestnicy demonstracji dla ocalenia zabytków Szczecina, jaka odbyła się w sobotę (24 bm.) na pl. Zwycięstwa, przed zagrożoną wyburzeniem ruiną d. hotelu „Piast".

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

cap kościelny
2018-03-25 12:58:09
Chylę mój rogaty łeb przed obrońcami szczecińskich zabytków!!! niech Narody wiedzą, że nie tylko kościoły ludy onegdaj budowały!!!Piękne, resztki cywilnej zabudowy musimy chronić,szczególnie w kaczej, radyjomaryjowatej PL!!!
Wdowi Grosz. Dla Wdowy jeden grosz to było bardzo, bardzo dużo. Dla Szczecina choć takie zabytki.
2018-03-25 11:00:55
Może być Czarna Pierdła.
bieta
2018-03-25 10:13:48
Cieszę się, że są jeszcze w naszym mieście patrioci lokalni, prawdziwi szczecinianie, którym nie jest wszystko jedno
od "buca"
2018-03-25 09:39:37
Słyszałem o Wdowim Groszu ! Wiem także iż w demokracji liberalnej kupuje się i sprzedaje wszystko za aktualną cenę, w tesj chwili owy "zabytek" jest w cenie gruzu....Dziesięć lat temu zanim zaczęto "remont" miał dobrą cenę. Obecnie ważny jest grunt w "city" i dlatego ten "remont" trwał tak długo.Tyle od "buca".
Gospodarz
2018-03-25 09:30:30
Bronicie ruiny a nastepna bedzie zaraz przy Al Papieza (PRZYCHODNIA ) stoi pusta od chyba wiecej niz 10-lat A mozna bylo by zrobic piekny hotel
@ "do skandujących "
2018-03-25 08:25:56
Skończony bucu z rodowodem z za Buga. Słyszałeś o Wdowim Groszu ??
rsghsrhrdt
2018-03-24 22:30:14
z dupy wzięte organizacje z dupy wzięte pomysły. DNO
do skandujących
2018-03-24 21:53:27
- kupcie za symboliczną złotówę ową ruinę i "nadajcie miastu charakter". Oczywiście wszystko wykonać w terminie i w kosztach własnych (za własną kasiorę)... To już jest ruina w cenie gruzu, ratować trzeba było gdy nastała "demokracja liberalna".
Piast Kołodziej
2018-03-24 21:27:37
Społecznicy ze Szczecińskiego Ruchu Miejskiego (SRM), Stowarzyszenia „Ocalmy Zabytek", Nowego Szczecina oraz SENS - Stowarzyszenie Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina. Rozpoczęli już kampanię do samorządu.
Apolonia
2018-03-24 20:30:05
Kamienica powinna być wyremontowana. Przecież takie budynki nadadzą miastu charakteru.
Stoewer
2018-03-24 20:28:33
Skoro to taki piękny zabytek to może wpiszą go na listę UNESCO.Nie bądźcie śmieszni przecież to nie ma 100 nawet lat.Wy chyba zabytków na oczy nie widzieliscie.Skoro konserwator zabytków nie widzi w tym nic ponadczasowego to chyba ma większe kompetencje od ludzi którzy naogladali się przedwojennych zdjec i mysla że jak coś ma gipsowe odlewy na fasadzie to już jest zabytkiem.Nie ma w tym nic powalajacego.
stadionowy
2018-03-24 20:15:12
Nie zauważyłem lansu Igora, natomiast zauważyłem jego dobre (jak zwykle) merytoryczne przygotowanie.
Brawo Szczecinianie !! Brawo !!
2018-03-24 19:42:42
Za kudły bandę czyścicieli Szczecina !
mario
2018-03-24 19:28:52
Igor Podeszwik chciał wprowadzić tramwaj na Woj. Polskiego, kompletny nieudacznik, teraz zajął się nie obroną zabytku, ale lansem siebie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA