Piątek, 22 września 2023 r. 
17 szczecin
REKLAMA

Dwa autokary na protest

Data publikacji: 18 listopada 2016 r. 07:17
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:21
Dwa autokary na protest
Fot. arch.  

W sobotę (19 listopada) w Warszawie odbędzie się ogólnopolska manifestacja pracowników oświaty, zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Organizatorzy spodziewają się ok. 50 tys. protestujących osób. Ze Szczecina wybierają się w piątek, dwoma autokarami, 1022 osoby.

Główna część manifestacji ma być na placu Solidarności, potem planowany jest przemarsz ulicami Warszawy pod Sejm przy ulicy Wiejskiej.

- Protestujemy przeciwko chaosowi w oświacie i reformie oświaty, którą rząd nazywa dobrą zmianą. Tymczasem to reforma wprowadzana na wariackich papierach - mówi Maria Świerczek, prezes szczecińskiego oddziału ZNP. - Pani minister mówi, że zwolnień nauczycieli nie będzie. Życie pokaże jednak zupełnie inną twarz. Zwolnienia będą, choćby z tego powodu, że o jeden rok skróci się nauka. Nie wszyscy nauczyciele w gimnazjach będą mieli pracę, a fala zwolnień obejmie wszystkie etapy nauczania.

Według M. Świerczek, trzeba zacząć mówić o kosztach reformy:

- To będą ogromne sumy, które spadną na gminy - mówi szefowa ZNP. - Te większe sobie poradzą, bo mają większe dochody. Z tymi mniejszymi będzie gorzej. W Szczecinie reforma tylko w przyszłym roku szkolnym pochłonie 19 milionów złotych, a w sumie na przestrzeni kilku lat aż 40 milionów złotych. Poza tym, mówiąc kolokwialnie, wiemy, że nic nie wiemy. Póki co nie ma żadnych dokumentów, choć panie - premier Szydło i minister Zalewska, obiecują, że do końca roku zostaną przegłosowane zapisy prawne. A tu czas goni. Sieci szkół trzeba zatwierdzić stosownymi uchwałami, podobnie z likwidacją gimnazjów - też są potrzebne uchwały. Pewne rzeczy mogą być wcześniej przygotowane, ale nie mogą one wejść na wokandę, gdy nie ma zapisów prawnych. A tych przecież nie ma.

Do Warszawy na protest jadą nie tylko związkowcy, ale też radni i rodzice.

(MON)

Fot. arch.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Janek C,
2016-11-18 14:02:08
O ile mnie pamiec nie myli, to przy wprowadzaniu systemu gimnazjalnego ZNP protestowalo rowniez. Moze nie tak ostro, ale tym niemniej.
.
2016-11-18 12:17:55
ZNP - ostatni bastion komunizmu w histerycznym amoku. Redukcja pewnej liczby starych głąbów dobrze szkole zrobi.
MARIA - JASNOWIDZKA !
2016-11-18 08:27:54
Obrzydliwie wypowiadają się n/t nauki i przyszłości naszych dzieci! Dbają wyłącznie o swe tyłki. ZNP to banda nie myśląca o przyszłości naszej Ojczyzny! Dzieciaczki są bardziej patriotyczne niż ZNP! Hańba !
obserwator
2016-11-18 08:18:40
sami komuniści z tego smiesznego ZNP jadą na wycieczkę pospacerować
Normalność ich boli
2016-11-18 07:27:15
Należy oczywiście rozumieć, że autokary, wraz z kierowcami, zostały opłacone z prywatnych środków finansowych protestujących, prawda?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA