Sobota 18 września 2021r. 
REKLAMA

Promocja na talerzu [GALERIA]

Data publikacji: 2015-11-24 10:38
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-11 15:35
Promocja na talerzu
 
Rozpoznawalnym w Europie logo – wizerunkiem czapki kucharskiej z nożem i widelcem – może się już posługiwać 44 producentów żywności wysokiej jakości i przedsiębiorców z Zachodniopomorskiego. W poniedziałek do tego zaszczytnego grona oficjalnie dołączyły dwie restauracje – ze Szczecina i Kołobrzegu.

– Niewątpliwie dobra kuchnia wzbogaca ofertę turystyczną regionu – podkreślał marszałek województwa Olgierd Geblewicz gratulując wspólnie z wicemarszałkiem Jarosławem Rzepą najmłodszym restauratorom w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego. Nieprzypadkowo dziennikarzy zaproszono właśnie do lokalu Wyszak Browar Rodzinny. To piąte miejsce w Szczecinie, które może się pochwalić charakterystycznym logo z czapką kucharską. Certyfikat i tabliczka potwierdzają jakość oferowanych produktów.

– Dajemy naszym gościom to, co najlepsze – świeże i prawdziwe. Bazujemy na produktach lokalnych i regionalnych. Na miejscu warzymy piwo, teraz w ofercie mamy na przykład dyniowe z przyprawami korzennymi – mówi Joanna Różycka, który prowadzi lokal wspólnie z mężem Pawłem. Dodaje, że Wyszak Browar Rodzinny powstał z miłości do piwa i pasji do dobrej kuchni.

Certyfikat potwierdzający włączenie do kulinarnej sieci otrzymała też restauracja Hotelu Leda SPA w Kołobrzegu, gdzie można zjeść między innymi sałatkę z wątróbek dorszowych z ogórkiem kołobrzeskim i pstrąga hodowanego w wodzie źródlanej. 
– Proponujemy także pożywny rosół z głów dorsza, który kiedyś był podstawową potrawą rybaków, a na deser – sernik z koziego sera z lodami dyniowo-pomarańczowymi. Wszystko od lokalnych dostawców – zachęcał do degustacji Andrzej Jakomulski, szef kuchni w hotelowej restauracji.

Spotkanie było również okazją do pogratulowania zachodniopomorskim producentom nagrodzonym na targach ENOEXPO, które odbyły się w Krakowie. Miód pitny Trójniak „Czcibor 2010” Jana Olszańskiego zdobył złoto w kategorii wina i miody. Nagrodami obsypano też wina z Winnicy Turnau w Baniewicach. Zdobyły one pięć medali (srebrne i brązowe) w kategorii win polskich i cydrów i 4 medale w konkursie międzynarodowym. Trunki z Baniewic podbiły niedawno także podniebienia jurorów konkursu w Niemczech. Oceniano tam tylko wina ze szczepów hybrydowych.

– Po raz pierwszy w tym konkursie brała udział winnica z Polski – powiedział Jacek Turnau. – Spośród trzystu win wyróżniono siedem, w tym dwa nasze. ©℗

(żan)

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: Andrzej Jakomulski, szef kuchni restauracji hotelu Leda SPA w Kołobrzegu, prezentuje sałatkę z wątróbek dorszowych z ogórkiem kołobrzeskim, który jest jednym z naszych produktów tradycyjnych. Certyfikat odebrał z rąk marszałka Bartosz Suchorzewski, zastępca dyrektora hotelu. 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

SromotnikBezwstydny
2015-11-24 13:45:06
"...pożywny rosół z głów dorsza..." Teraz dorsze w sklepach mają tylko łby i ogony.... Jak pamiętam z Historii Pomorza,to parobek, wymawiał w umowie z gburem, że częściej niż dwa razy w tygodniu nie będzie go karmił ł o s o s i a m i.... O dorszach, pamietam z lat 60-tych takie hasła 1-majowe na murze Stoczni Gdańskiej:"Bałtyk twoim morzem." Ktoś dopisał;"dorsz twoją rybą". a ktoś inny zachwalał:"Jedzcie dorsze, bo g.ó..no jeszcze gorsze!" Dorsz był rybą najtańszą- 3,50/zł/kg czyli tyle co paczka"Sportów" lub najtańszego "piwa" z dużego kufla. Na rynku w tych czasach był ogromny wybór ryb różnych z mórz i oceanów całego świata, bo nasza f l o t a ł o w c z a była potęgą, dlatego dorsz był w pogardzie... Teraz nobilitowano nawet jego łby... Onegdaj w restauracji " Chief"serwowano danie "lin ala flaczki", teraz kompot z łbów dorszowych jako wykwintne danie... Aliści znów mamy ministra "morskiego" więc ...poczekamy...
Mniam
2015-11-24 11:43:46
Bardzo smaczna i zdrowa, jako bogactwo witamin, jest rzepa smażona z ziołami (warto dodać śmietankę wysokotłuszczową) - w sam raz na chłodne dni.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ