Wtorek, 20 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Prokuratura zaskarży odmowę aresztu dla podejrzanych o działanie na szkodę ZCh Police

Data publikacji: 14 grudnia 2019 r. 20:04
Ostatnia aktualizacja: 16 grudnia 2019 r. 14:44
Prokuratura zaskarży odmowę aresztu dla podejrzanych o działanie na szkodę ZCh Police
 

Prokurator zaskarży postanowienie sądu o odmowie zastosowania tymczasowego aresztowania wobec czterech podejrzanych, którym zarzucono wyłudzenie ponad 87 mln zł na szkodę Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. - poinformowała w sobotę szczecińska Prokuratura Regionalna. Według prokuratury, na wolności mogą oni utrudniać śledztwo.

- Prokurator przedstawił sądowi obszerny materiał dowodowy, uprawdopodabniający w znacznym stopniu popełnienie przez podejrzanych zarzucanych im przestępstw. W wyniku działań podejmowanych przez podejrzanych spółka Skarbu Państwa poniosła niemal stumilionowe straty - podano w sobotę w komunikacie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Według śledczych, w takiej sytuacji istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że podejrzani w obawie przed grożącą im surową karą mogą utrudniać prawidłowy tok postępowania.

Jak poinformowano, podczas zatrzymania jeden z podejrzanych wyciągnął i przeładował strzelbę, a następnie wymierzył ją w kierunku funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Nie zdążył oddać strzału, ponieważ został obezwładniony. Mężczyzna usłyszał dodatkowy zarzut (oprócz działania na szkodę ZCh Police): przestępstwa czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego.

- To jedno zdarzenie już wskazuje, że zachodzą wysoce uprawdopodobnione okoliczności wskazujące na pozaprawne czy wręcz przestępcze próby wpływania na bieg i prawidłowość tego śledztwa – podkreślono w komunikacie.

Zdaniem prokuratury, tylko tymczasowe aresztowanie może zagwarantować sprawne zakończenie postępowania i osądzenia sprawców.

- Podejrzani zasługują na orzeczenie wobec nich bezwzględnej kary pozbawiania wolności, i to w wysokim wymiarze - zaznaczono. - Tymczasem po raz kolejny, w obliczu prokuratorskiego wniosku o areszt dla podejrzanych w tzw. sprawach medialnych, sąd aktywuje jakby "inną taryfę orzeczniczą". Traci z pola widzenia istnienie ustawowych przesłanek do naturalnego, jak się wydaje w takich okolicznościach faktycznych i prawnych, uruchomienia tego środka zapobiegawczego – czytamy w komunikacie.

Cztery osoby z zarzutami

Cztery zatrzymane w czwartek osoby – jak podała prokuratura - wprowadziły w błąd członków rady nadzorczej Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. co do faktycznej wartości nabywanych akcji African Investment Group S.A. W wyniku ich działań doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem spółki - chodzi o kwotę ponad 87 mln zł.

Zatrzymani to osoby związane ze spółką, która uczestniczyła w sprzedaży akcji afrykańskiej spółki wydobywającej i poszukującej surowców mineralnych w Afryce na rzecz ZCH Police S.A. Są to prezes zarządu Andrzej G., a także Grzegorz G. Jan B. i Zygmunt G. – udziałowcy spółki.

Wszyscy usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw oszustwa i wyrządzenia szkody w mieniu znacznej wartości oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, w sprawie zgromadzono obszerny materiał dowodowy. Śledczy ustalili, że sprawcy działali między 30 listopada 2011 r. a 6 kwietnia 2016 r. we Wrocławiu, Szczecinie, Policach, Warszawie i innych miejscowościach w Polsce, ale też w Dakarze.

Chcieli oni doprowadzić do kupienia przez Grupę Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. Zakłady Chemiczne w Policach akcji spółki African Investment Group S.A. z siedzibą w Senegalu, wydobywającej fosforyty w Afryce po zawyżonej w sposób oczywisty cenie. Do transakcji doszło i 55 proc. akcji tej spółki, wartych około 5 mln złotych ZCh Police S.A. kupiły za niemal 29 mln dolarów amerykańskich, czyli ok. 87 mln złotych.

Według prokuratury, sprawcy działali według ściśle określonego planu: każdy z nich miał do wykonania konkretne zadanie.

Rolą Andrzeja G. było zlecenie nabycia przedsiębiorstwa na terenie Senegalu i prowadzenie negocjacji z przedstawicielami Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. Grzegorz D. miał zapewnić wsparcie finansowe i organizacyjne nabycia akcji przedsiębiorstwa na terenie Senegalu. Jan B. odpowiadał natomiast za koordynowanie czynności, które miały na celu nabycie, a następnie sprzedaż akcji po zawyżonej cenie. Jan B. i Zygmunt G. było mieli ponadto zorganizować czynności w ramach swojej spółki w ten sposób, aby bezpośrednio przed zawarciem transakcji z ZCh Police struktura udziałowców tej spółki została przedstawiona tak, aby znana firma doradcza i rada nadzorcza Grupy Azoty ZCh Police S.A. nie miały zastrzeżeń co do ryzyka prawnego związanego z tą transakcją.

Za zarzucane czterem mężczyznom przestępstwa grozi do 10 lat więzienia.

(PAP)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

czyli nic się nie stało
2019-12-16 10:12:19
- "ciepła woda w kranie" i sądziowie, którzy się "samooczyścili" oraz "Sędzia oskarżony o kradzież głośników i pendrive'ów","Sędzia przeklejała ceny w sklepie",„Mogło być tak, że wjeżdżając do Wilkas wytracał prędkość. Nie naraził nikogo na niebezpieczeństwo”, "..bo słowo »ryj« oznacza przedłużenie odcinka szczęki i żuchwy występujące u niektórych zwierząt..", "Z dopuszczonej opinii biegłego wynika, że obwiniony jest osobą odpowiedzialną, introwertyczną, natomiast charakteryzująca się dużym stopniem roztargnienia"....
Daro
2019-12-15 17:16:59
Ta prokuratura jest żałosna, nawet aktu oskarżenia przygotować nie potrafią
@ Klara
2019-12-15 16:26:51
Za bezpodstawną odmowę aresztu powinien zapłacić sędzia. Najwyższy czas.
Klara
2019-12-15 10:49:41
Prokuraturo, ogarnij się, bo strzelasz ślepakami. Kto potem będzie płacił za bezpodstawny areszt? Imiennie prokurator, czy podatnicy?
Tak to widzę
2019-12-15 10:40:30
Na miejscu Prokuratury po tym co z oceną materiałów zrobił Sąd wycofałbym się z brnięcia dalej z tak wątpliwej jakości dowodowo materiałami i wycofał się z zarzutów,umarzając to to coś.Ubijanie czegoś nogą na siłę pod publiczkę i dla politycznego poklasku nie ma najmniejszego sensu.Ja rozumiem że koniec roku,że statystyki lecą ale...bez jaj nic na siłę ;-)
POPiS
2019-12-15 08:49:04
Znowu POlityczne, wolne, komunistyczne sądy w akcji
na układy
2019-12-15 00:53:05
nie ma rady... jestem antyPIS, ale powoli jak patrzę co robią polskie sądy to mam ich w tyłku i niech zrobią tam rewolucję bo to jakaś kpina. Całe ZCH police to siedlisko patologii, od sekretarki po każdego prezia... btw, ten co wyciągał broń na agentów CBA też na wolności ??
Mateusz
2019-12-14 23:07:25
Wołek im to zalatwił
Bezprawnik
2019-12-14 22:36:41
Zatem tą decyzją Sąd po analizie akt uznał że jest to dowodowo słabe i odbiega od tego o czym prokuratura informowała. To porażka prokuratury. Przy tak nadętych i krzykliwych zażutach o których tu czytamy na 4 zatrzymanych żaden z nich nie dostał pudła -żaden. Sąd kompletnie nie dał się nabrać i nie podzielił stanowiska prokuratury. To tylko pokazuje jak słabe lub naciągane są to zarzuty.
krotko
2019-12-14 21:46:01
Czy adwokatem będzie jak w przypadku Gawlowskiego najlepszy w branzy Giertych zwany 'koniem który mowi''?
itd
2019-12-14 21:21:00
Sprawdzaja się słowa niejakiego slawcia Neumana.Sady sa nasze i platfusow bronimy jak niepodleglosci.
Ehh
2019-12-14 21:19:10
Kolejna porażka prokuratury. Jak długo jeszcze będą się kompromitować.
jan
2019-12-14 20:52:34
kto jest adwokatem tych oszustow??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA