Poniedziałek 17 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Piraci porwali marynarzy ze statku Euroafryki (akt. 4)

Data publikacji: 2015-11-27 11:01
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-11 15:35
Piraci porwali marynarzy ze statku Euroafryki
 

Piraci uprowadzili na wodach w pobliżu Nigerii pięciu marynarzy z należącego do szczecińskiej Euroafryki statku „Szafir”. Jak podaje portal Trojmiasto.pl jest wśród nich kapitan jednostki i pochodzący ze Świnoujścia pierwszy oficer. 

Piraci w piątek w nocy opanowali drobnicowiec z 16 polskim marynarzami na pokładzie. Część jego załogi zabarykadowała się w maszynowni, do której nie udało się dostać napastnikom. Opuścili oni więc statek, ale uprowadzili pięciu marynarzy. Informację o ich porwaniu potwierdził Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych.

- Dzisiaj w nocy doszło do ataku na polski statek, na którego pokład wdarła się grupa nieznanych nam jeszcze ludzi. W wyniku tej akcji przeciwko polskiemu statkowi zostało uprowadzonych pięciu naszych marynarzy, czterech oficerów, jeden marynarz z 16-osobowej załogi. 11 osób uniknęło jakiekolwiek szkody i są bezpieczni" - powiedział Waszczykowski.

Wśród pięciu uprowadzonych - poinformował szef MSZ - jest kapitan, oficerowie i jeden marynarz. Jak zaznaczył, MSZ jest w stałym kontakcie z rodzinami uprowadzonych. Natychmiast też - dodał - w MSZ rozpoczął pracę odpowiedni zespół, który koordynuje tę sprawę.

Minister poinformował, że porywacze nie nawiązali jak dotąd kontaktu, polska strona jest zdana na informacje służb nigeryjskich.

Załogę „Szafira” skompletowała szczecińska agencja Polaris.

– Większość członków załogi pochodzi z pasa nadmorskiego – poinformował „Kurier Szczeciński” kpt. ż.w. Michał Czerepaniak, dyrektor zarządzający w firmie Polaris. – Wśród uprowadzonych są m.in. mieszkańcy Świnoujścia i Szczecina.

Agencja pozostaje w bieżącym kontakcie z załogą, która jest na pokładzie drobnicowca. Współpracuje też z armatorem. W związku z uprowadzeniem marynarzy, w Euroafrice powołano specjalny zespół kryzysowy.

Armator wydał komunikat, w którym informuje, że „Szafir” został zaatakowany w nocy (z 26 na 27 bm.) z dwóch łodzi przez uzbrojonych piratów, w odległości ok. 35 mil morskich od wybrzeża Nigerii. Pięciu członków załogi najprawdopodobniej uprowadzono. Pomieszczenia zostały splądrowane, po czym piraci opuścili statek. Z posiadanych przez armatora informacji wynika, że pozostałym na pokładzie 11 osobom nic się nie stało i są bezpieczne.

– Statek pozostaje w pozycji na otwartym morzu i technicznie zdolny do żeglugi – czytamy w komunikacie podpisanym przez Jacka Wiśniewskiego, dyrektora naczelnego Euroafriki oraz Elżbietę Malanowską, dyrektor ekonomiczno-finansową. – Obecnie zmierzają do niego jednostki nigeryjskiej marynarki wojennej wraz z obsadą wojskową i dodatkową obsadą nawigacyjną statku. W sprawę zostały zaangażowane wszelkie kompetentne służby państwowe.

Armator zaznaczył, że ze względów związanych z zabezpieczeniem życia i zdrowia członków załogi, nie będzie udzielać dalszych informacji.

Drobnicowiec "Szafir"płynął z belgijskiej Antwerpii do Onee w Nigerii. Jednostka znajduje się w tej chwili ok. 30 mil morskich od nigeryjskiego wybrzeża. Jest już bezpieczna. Armator zorganizował pilotów, którzy mają pomóc dotrzeć jej do najbliższego portu. 

Drobnicowiec ma 23 lata. Pływa pod cypryjską banderą. Cztery lata temu została kupiona przez Euroafrykę od rosyjskiego armatora.

(ek, k, pap)

Fot.: arch. Euroafrica

Na zdjęciu: Niektórzy armatorzy wynajmują specjalne agencje do ochrony statków przed pirackimi atakami. Fot. Grzegorz Wierzbicki

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

cztery paski i brzuch palski
2015-11-27 13:44:40
The Cyprus-flagged general cargo vessel SZAFIR was attacked by pirates 70 NM W of Bonny river pilot station, Nigeria at 23:00UTC on 26 November 2015. The incident took place at: 04:02N 006:00E The crew tried to go into the citadel or safe area, but five were taken and kidnapped. Four officers and one seaman, all of Polish nationality. The 9.597 DWT vessel is managed by Euroafrica, Szcezcin, Poland. IMO number: 9004504 Call sign: 5BFC3
tom
2015-11-27 13:33:08
do autora komentarza "coś za coś..?" Czy Ty to mówisz poważnie? Jeśli nie, to może należy udać się do lekarza, nie jestem specjalistą, ale paranoja to chyba dobrze pasujące słowo. Na prawdę takie rzeczy się leczy.
Cos za cos...?
2015-11-27 10:39:27
Ciekawym bedzie tez... ilu IS-lamskich Afrykanczykow bedzie teraz statek musial w zamian przywiezc do UE czy pozostalej Europy??
A jak postepuja inne bandery...?
2015-11-27 10:33:32
A co nie mieli w zalodze chocby jednego "snajpera"...by mogl w pore oddac odstraszajace salwy ostrzegawcze ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA