Piątek, 12 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Prokuratura oskarża pracownika marszałka, ten odpowiada (akt. 1)

Data publikacji: 01 marca 2024 r. 10:28
Ostatnia aktualizacja: 02 marca 2024 r. 11:44
Prokuratura oskarża pracownika marszałka, ten odpowiada
Fot. CBA  

Damian Greś, dyrektor Wydziału Współpracy Terytorialnej i Turystyki  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, usłyszał zarzuty związane z "przekroczeniem uprawnień w celu osiągnięcia korzyści materialnej i osobistej". Ocenia je jako bezzasadne - złożył zażalenia. Urząd Marszałkowski sugeruje, że śledztwo może mieć polityczne motywy. 

O sprawie poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne. W komunikacie śledczych czytamy: "Funkcjonariusze Delegatury CBA w Szczecinie zatrzymali pięć osób, w tym urzędnika zatrudnionego w Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie, w związku z działaniem na szkodę Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Szczecinie. Z ustaleń śledztwa wynika, że w zamian za przyjęcie korzyści majątkowej i osobistej w związku z pełnieniem funkcji publicznej oraz zatrudnianiem określonych osób do realizacji inwestycji budowlanej, doszło do nadużyć i działania na szkodę Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Korzyści wręczane były w związku z realizacją projektów dofinansowanych ze środków Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Podmioty, oferujące korzyści, wprowadzały w błąd co do posiadanych środków finansowych i możliwości realizacji licznych inwestycji, co miało istotne znaczenie dla uzyskania dotacji". 

Według CBA miało dojść do niekorzystnego rozporządzenia mieniem urzędu na kwotę ponad 2,7 mln zł. Zatrzymani pozostają na wolności. Musieli wpłacić poręczenie majątkowe. 

"Zarzuty przedstawione przez prokuraturę są całkowicie bezzasadne, nie przekroczyłem żadnych uprawnień, nie przyjąłem żadnej korzyści majątkowej, ani tym bardziej nie przyczyniłem się do powstania szkody majątkowej we wskazanej w komunikacie kwocie" - komentuje na Facebooku Damian Greś. "Moje działania były zgodne z prawem, a jedynym kryterium, którym się kierowałem, była dbałość o realizowanie projektów istotnych dla naszego regionu. Znacie Wszyscy moją działalność w tym zakresie i mam nadzieję, że jej dotychczasowym przebiegiem nie wzbudziłem u Was jakiejkolwiek wątpliwości dotyczącej jej intencji i charakteru. Informuję także, że w moim imieniu zostały złożone zażalenia, zarówno na zatrzymanie, sposób zatrzymania oraz zastosowane środki zapobiegawcze. Niezależny sąd będzie rozpoznawał zasadność moich zażaleń". 

Urząd Marszałkowski podkreśla, że jest instytucją pokrzywdzoną w tej sprawie. I komunikuje: "Dodać trzeba, że w ramach swoich obowiązków służbowych (Damian Greś - AS) nie zajmuje się i nie zajmował na żadnym etapie przyznawaniem dofinansowania, rozliczaniem ani kontrolowaniem projektów realizowanych ze środków unijnych. Dodatkowo w komentowaniu sprawy należy zachować daleko idącą ostrożność, gdyż wskazać należy na wysokie prawdopodobieństwo politycznych motywów śledztwa w kontekście rozpoczynającej się kampanii samorządowej. Postępowanie prowadzone jest od początku przez prokuratora Adama Gołucha, awansowanego za rządów PiS, znanego m.in. ze słynnej na całą Polskę sprawy pana Wojciecha Kwaśniaka".

©℗

(as)

***

Wcześniejsza informacja

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Szczecinie zatrzymali pięć osób, w tym urzędnika zatrudnionego w Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie, w związku z działaniem na szkodę Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

Niekorzystne rozporządzanie mieniem na ponad 2,7 mln zł

Z ustaleń śledztwa wynika, że w zamian za przyjęcie korzyści majątkowej i osobistej w związku z pełnieniem funkcji publicznej oraz zatrudnianiem określonych osób do realizacji inwestycji budowlanej, doszło do nadużyć i działania na szkodę Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. 

Jak informuje w komunikacie CBA, korzyści wręczane były w związku z realizacją projektów dofinansowanych ze środków Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Podmioty, oferujące korzyści, wprowadzały w błąd co do posiadanych środków finansowych i możliwości realizacji licznych inwestycji, co miało istotne znaczenie dla uzyskania dotacji. Z ustaleń w śledztwie wynika, że doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego na kwotę ponad 2,7 mln zł. 

Sprzedajność urzędnicza i wyłudzanie dotacji

Pod koniec lutego funkcjonariusze CBA, na terenie czterech powiatów województwa zachodniopomorskiego, dokonali zatrzymania pięciu mężczyzn. Wśród zatrzymanych był urzędnik samorządowy, który przekroczył swoje uprawnienia w celu osiągnięcia korzyści materialnych i osobistych.

Pozostali zatrzymani to osoby reprezentujące podmioty zaangażowane w realizację projektów inwestycyjnych, turystycznych i ekologicznych, które były dofinansowane ze środków finansowych województwa zachodniopomorskiego. Jak wynika z ustaleń śledztwa, osoby te wprowadzały w błąd, co do możliwości realizacji projektów oraz prawdziwości przedkładanych dokumentów.

Podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, gdzie usłyszeli zarzuty.

Wobec podejrzanych Prokurator zastosował nieizolacyjne środki zapobiegawcze w postaci poręczania majątkowego w kwocie od 20 000,00 zł do 100 000,00 zł, dozór Policji oraz zakaz kontaktowania się z innymi podejrzanymi w sprawie.

oprac. (ip)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

FIN
2024-03-03 15:40:05
Ryba @.....dzisiaj słyszałem pana Pobożego z PiS który stwierdził że komisje to publiczny teatr polityczny , przecież są do tego służby , prokuratura ....zapomniał facet dodać że sprawa Wyborów Kopertowych została umożona innne zostały wyciszone....toż to nie jest nawet aferka
ber
2024-03-02 11:08:36
przyjechałem po latach z zagranicy....to co pozwalają polacy z siebie robic to jakis zart, w zadnym innym panstwie takie jawne lecenie w .....nie przeszłoby bez reakcji..czy tu jest jakis problem z logicznym mysleniem???
@ Ryba
2024-03-02 09:38:10
Cały jestem z prawicy. Ale złodzieja z obojętnej strony widzę tylko w więzieniu.
8 500 000 PLN
2024-03-02 08:33:11
za (bezsensowne) zalanie asfaltem alejki w Parku Kasprowicza.
Ryba
2024-03-02 06:44:12
Ciekawe że jak kogokolwiek teraz się złapie na czymkolwiek to od razu jest to temat polityczny. Rysiu nawalił kilometrówek na 200 tys€ i też to jest polityczne . Ba, wg niego jak złodziej coś ukradnie a potem mu to zabiorą lub sam odda jest niewinny. Ot specyficzne pojmowanie prawa
Zen
2024-03-01 20:05:09
Zawzięli się na tych komuchów z PO. Stale jakieś zarzuty kryminalne, szczególnie o łapownictwo. Na szczęście żyjemy w praworządnym kraju gdzie są i "wolne sądy" i szanowny pan minister Bodnar. Geblewicz i Greś mają rację, że to akcja polityczna. Dobra wiadomość dla nich jest taka, że doktryna Neumanna nadal obowiązuje. To burza w szklance wody, koledzy. PIS może nam skoczyć, jak mówi Staszek Gawłowski.
Jan
2024-03-01 17:08:06
Taki niewinny jak Grodzki zaraz z odsieczą wyruszy Bodnar i wyrzuci prokuratora.
kkk
2024-03-01 15:31:26
lepiej niech się wezmą za SECC (energetyka cieplna) i wyjaśnią kto sprzedał firmę, czy nie było przekrętów i czy to było konieczne BO TERAZ SĄ KOSMICZNE RACHUNKI.Tylko czekać aż ludzie wyjdą na ulicę.
marszałki
2024-03-01 13:46:06
To miasto, ten region to "państwo z kartonu" .............niestety! No jako region mamy dwóch najsłynniejszych marszałków :))))
poznaniak
2024-03-01 13:22:10
U nas wszystkie czynności urzędnicze na wszystkich szczeblach samorządowych krystalicznie czyste i transparentne. W poznańskich urzędach.
Ciekawe
2024-03-01 13:12:00
Jakiej opcji politycznej dotyczy ta sprawa?
cdn
2024-03-01 12:02:50
Zlikwidowac CBA ,zniesc podsluchy,Ma byc tak jak bylo za poprzednich rzadow naszego fajnego,europejskiego Donka,Po to jest upainiec Bodnarenko,ktory to przypilnuje,
Za darmo,
2024-03-01 11:30:27
to i w ryj ciężko wyhaczyć ! Co znaczy nieodpłatnie ? A podatek ,kto zapłaci ! Mógł ten osobnik za nich zapłacić legalnie rachunek i nie byłoby podejrzeń ! Koszt odliczyć od " działki " , albo potraktować jak inwestycje w " dobre relacje " . Kraść to trzeba umieć ! Nie pochwalam tego , ale i sam w życiu nie zawsze byłem uczciwy ! To się nazywa , umieć coś " załatwić "! Takie życie ! Lata zaborów zrobiły swoje . Polak ma we krwi kombinacje alpejskie ,inaczej jest zwykła ciapa ! No, czy nie tak ?
Bogdan
2024-03-01 11:12:26
Zlikwidować CBA i PO problemie. Wówczas praca będzie pełną parą. Taki mamy klimat
latarnik
2024-03-01 10:58:13
A czemu CBA nie napisało, że zamiast wezwać tych ludzi do prokuratora, to przyjechało po nich o 6 rano jak niegdyś to czynili. Noc spędzi na dołku i zostali wypuszczeni. Główny zarzut usłyszał właściciel pensjonatu nadmorskiego za udzielenie bezpłatnych noclegów urzędnikom. Miało być inaczej, a jest dalej tak samo... Ale przecież idą wybory samorządowe, a marszałek w nich stratuje...
Dlaczego mnie to,
2024-03-01 10:55:54
nie dziwi . Przecież to ludzkie i normalne , że się dawało i pewnikiem dalej się daje zwyczajowe 10% od wartości zlecenia , osobie decyzyjnej ! . Inaczej to sobie możesz wygrać przetarg , ale na loterii . Tak było , jest i będzie . Od nowej władzy , zwłaszcza jak zlikwidują CBA , to będzie może podwyżka np . 20% . Dziwi mnie jak CBA odkryło , to co jest tajemnicą spowiedzi ? Tak czy siak brawo CBA ! I niech Was nie likwidują , bo "mendy" zrobią z Polski korupcyjne eldorado . Kasa z UE w drodze !
hejt? Pytam tylko...
2024-03-01 10:43:48
Panie Marszałku co Pan na to?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA