sobota, 14 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Prokuratura: Mateusz P. współpracował z wywiadem rosyjskim i chińskim

Prokuratura: Mateusz P. współpracował z wywiadem rosyjskim i chińskim

Prokuratura: Mateusz P. współpracował z wywiadem rosyjskim i chińskim
Data publikacji: 2018-04-23 12:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:09
Wywietleń: 1697 324338

Prokuratura Krajowa skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Mateuszowi P., w którym zarzuca mu współpracę z wywiadem rosyjskim i chińskim. Oskarżony to pochodzący ze Szczecina znany politolog, dziennikarz, pracownik naukowy, sekretarz generalny Stowarzyszenia Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych, były poseł na Sejm RP V kadencji, polityk i przewodniczący partii Zmiana.

Mateuszowi P. w śledztwie przedstawiono dwa zarzuty. Pierwszy dotyczy brania udziału (od 2009 r. do maja 2016 r.) w działalności rosyjskiego wywiadu cywilnego (FSB) i Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR), skierowanej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Drugi zarzut dotyczy brania udziału w działalności wywiadu Chińskiej Republiki Ludowej, również skierowanej przeciwko państwu polskiemu.

Według prokuratury w toku śledztwa ustalono, że Mateusz P., prowadząc zakrojoną na szeroką skalę działalność, wykorzystując swoją pozycję społeczną, zawodową i polityczną oraz kontakty wśród polityków i dziennikarzy krajowych i zagranicznych, oddziaływał na grupy społeczne w Polsce i za granicą. Miał on promować cele polityczne Federacji Rosyjskiej. Próbował też prowokować antyukraińskie nastawienie Polaków i antypolskie nastawienie Ukraińców, dążąc do pogłębiania podziałów między Polakami i Ukraińcami i między Polską i Ukrainą.

"Działania te oskarżony realizował w powiązaniu z rosyjskimi służbami wywiadowczymi, osiągając z tego tytułu pokaźne korzyści majątkowe" - zarzuca prokuratura.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte w lipcu 2015 roku. Zgodnie z decyzją sądu Mateusz P. przebywa w tymczasowym areszcie. (k)

Fot. PK

Komentarze

Piskorski to jest oczywiście
więzień polityczny - za poglądy a nie żadne szpiegostwo. Ta Prokuratura wstydu nie ma...to takie nowe czasy...
2018-04-23 23:27:47
222
Przypomnijmy że Samoobrona to były koalicjant obecej ekipy i wielu jej byłych posłow przszło własnie do nich, kurtyna,dno i metr mułu.
2018-04-23 14:27:10
Dziwne...
Z tego wniosek, że tacy członkowie Stowarzyszenia Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych, powinni siedzieć tylko w Szczecinie, słuchać PR i R.Maryja oraz oglądać wieści głoszone przez TVP i TV Trfamm...Na tych podstawach powinni przeprowadzać analizy i uczyć studentów! A czego szuka u nas wywiad bratniej ChRL ?
2018-04-23 14:24:48
Ugh
to sa wlasnie te elity uniwersytetu szczecinskiego ktore sciagnely go klasyfikacji nizej od uczelni z olsztyna czy kielc
2018-04-23 14:06:39
Prawda
Szpiegował czy współpracował?
2018-04-23 13:40:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie