Wtorek, 28 marca 2023 r. 
1 szczecin
REKLAMA

Projektant nie pomyślał?

Data publikacji: 18 marca 2023 r. 19:36
Ostatnia aktualizacja: 19 marca 2023 r. 14:05
Projektant nie pomyślał?
Fuszerka przy remoncie placu Kilińskiego w Koszalinie Fot. Artur BAKAJ  

Wszystko wskazuje na to, że projektant, który przygotował dokumentację potrzebną do remontu ul. Podgórnej w Koszalinie, nie do końca przeanalizował swoją koncepcję. Mowa między innymi o chodniku posadowionym dosłownie na wysokości okien budynku stojącego przy placu Kilińskiego.

Jego poziom powoduje, że wejście do umiejscowionej w obiekcie bramy jest bardzo utrudnione, nie wspominając o wjeździe do niej jakimkolwiek pojazdem. Co prawda przed kompleksową modernizacją ulicy było niemal tak samo, ale nie oznacza to, że dawna fuszerka powinna zostać utrwalona. Drogowcy twierdzą, że chodnika nie dało się niżej posadowić, a to z uwagi na przebiegającą przy nim ulicę. Podkreślają oni, że gdyby doprowadzić do stanu pierwotnego, woda z jedni spływałaby w kierunku budynku. To jednak zdaniem fachowca, z którym udało nam się skonsultować problem, przy dzisiejszych technologiach nie stanowi problemu. Wystarczyło bowiem zaprojektować odpowiedni, wyniesiony nad powierzchnię jezdni mur oporowy, a sam chodnik odwodnić, kierując wodę opadową do systemu pobliskiej kanalizacji burzowej. Tak się jednak nie stało. Co prawda po interwencji magistratu chodnik przebiegający na wysokości okien ma zostać o około 20 cm obniżony, ale nie zmienia to faktu, że przyjęte rozwiązanie nie jest – delikatnie mówiąc – najszczęśliwsze. Zwolennicy utrwalenia starych, czyli w tym przypadku złych rozwiązań, argumentują to tym, że widoczna na zdjęciu brama i tak od lat nie była używana, bo wjazd na posesję jest z drugiej strony. Tak duża inwestycja jednak, jaką jest trwająca jeszcze przebudowa nawierzchni ulicy Podgórnej wraz z placem Kilińskiego, była okazją do przywrócenia architektonicznej normalności. Utrwalanie złych rozwiązań sprzed lat nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem.

Innym problemem, który pojawił się w trakcie inwestycji, był brak przy ulicznych schodach podjazdu dla osób poruszających się na wózkach. Tak było obok miejsca parkingowego zarezerwowanego dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Na szczęście zadziałała czujność radnego miejskiego Błażeja Papiernika, który pod koniec lutego złożył w tej sprawie interpelację. W odpowiedzi na jego interwencję rozebrano część schodów, wykonując niezbędny podjazd. Zdaje się jednak niestety, że ta radykalna przeróbka pechowego projektu w części dotyczącej chodnika przebiegającego niemal na wysokości okien najniżej położonych mieszkań nie znajdzie właściwego poparcia. I tak będzie zapewne do kolejnego remontu, czyli przez kilkadziesiąt najbliższych lat. ©℗

(pw)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Anrzej
2023-03-20 07:45:29
Urzędnicy mają rację ale tylko na papierze
Obwodnica na s6
2023-03-19 13:35:59
Kiedy w końcu oddadzą obwodnicę Sianowa odcinek 3,5km na trasie S6 między węzłami Sianów Zachód a węzłem Sianów Wschód. A prace na budowanej S6 między Słupskiem a Koszalinem idzie jak po grudzie a potem będą aneksy na przesunięcie terminów i żądanie większych dopłat . Zaczęli od prostego odcinka za Slawnem ale tak niewiele się dzieje a gdzie wiadukty, mosty czy węzły typowe polskie nieudacznictwo.
czepialscy
2023-03-19 13:06:12
Projekt to jedno. Mógł zakładać choćby użycie złotych płytek. Ale ktoś go zamówił, dał wytyczne i zatwierdził. Przecież można było ten projekt odrzucić i nakazać konkretne zmiany. Nikt się w nadzorze inwestora nie zna?
A gdize Urzędnicy
2023-03-18 22:39:50
POdejrzewam a nawet mam pewność że projektant zrobił absolutnie wszystko zgodnie z przepisami prawa budowlanego. A to , że plany przestrzenne , geodezyjne w żaden spsób nie odpowiadają rzeczywistości ? Projektant bazuje na dokumentach i zgodnie z nimi musi pracować .A gdzie był nadzór ze strony Urzędników ?
Akordeon na pioruny
2023-03-18 22:06:39
Na świecie kombinują jak na Marsa lecieć a tu nie można nic z chodnika obnizyć.Co ta komuna z ludzi zrobiła.
Konstruktor
2023-03-18 21:07:22
Taki Pazim stoi bez jednego piętra i jest dobrze.
@Czips
2023-03-18 21:02:25
Teraz na studia przyjmują każdego kto ma maturę . Inaczej połowe Wydziałów musieli by zamknąć i Profesorki nie miałyby pracy , Nie ma co się dziwić, że mamy to co mamy .Nie chodzi o kwalifikacje lecz o trwanie na stołkach
Czips
2023-03-18 20:22:07
W jakim smaku chipsów można dziś znaleźć uprawnienia do projektowania dróg?
a gdzie nadzór ?
2023-03-18 20:07:59
Zadajmy jedno podstawowe pytanie ??? Czy projektant był kiedykolwiek na miejscu ( nie musi) , czy jak to bywa w 99.9% mieszka 500 km od tego miejsca , dostał mailem dokumentacje techniczną i na jej podstawie zrobił projekt . Ja bym tutaj nie obwiniał projektanta ale osobę zleceniodawcy i nazdór inwestorski , który powinien sprawdzić projekt na etapie projektowym i ewentualnie zatrzymać przebieg prac

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA