Piątek 03 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Młodzież czyta Zapolską

Data publikacji: 2021-11-15 18:44
Ostatnia aktualizacja: 2021-11-15 18:44
Młodzież czyta Zapolską
 

We wtorek (16 listopada) w Szczecinie i Koszalinie odbędzie się 5. edycja akcji „Młodzieży Czytanie”, której organizatorami są Zachodniopomorska Kurator Oświaty oraz Książnica Pomorska w Szczecinie. Uczniowie będą mogli zapoznać się z utworami Gabrieli Zapolskiej, głównie "Moralnością pani Dulskiej".

Akcja kierowana jest do uczniów, nauczycieli i dyrektorów zachodniopomorskich szkół ponadpodstawowych oraz przedstawicieli środowiska oświaty i kultury. Jej celem jest rozbudzanie zainteresowania klasyką literatury polskiej i propagowanie czytelnictwa. Zamiarem organizatorów jest także kontynuowanie akcji Narodowe Czytanie, do której 4 września br. zachęcał wszystkich Polaków Prezydent RP Andrzej Duda. Podczas tegorocznej odsłony akcji „Narodowe Czytanie" para prezydencka zaproponowała „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

–  To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji– napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Podczas tegorocznego wydarzenia w Książnicy Pomorskiej i w koszalińskiej delegaturze kuratorium utwory Zapolskiej będzie czytać łącznie ponad dwustu uczniów i nauczycieli z trzydziestu zachodniopomorskich szkół. Przedsięwzięcie rozpocznie się o godzinie 9.30 w Auli Książnicy Pomorskiej przy ul. Podgórnej w Szczecinie oraz o godzinie 9 w  Kuratorium Oświaty przy ul. Władysława Andersa w Koszalinie. 

(Ksz)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA