Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Proinwestycyjny i prospołeczny. Przedstawili projekt budżetu dla województwa

Data publikacji: 23 stycznia 2019 r. 15:26
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:31
Proinwestycyjny i prospołeczny. Przedstawili projekt budżetu dla województwa
 

Budowa i modernizacja dróg, rozbudowa Teatru Polskiego, konsolidacja siedziby urzędu marszałkowskiego - to tylko niektóre inwestycje, które znalazły się w projekcie budżetu województwa zachodniopomorskiego. Za jego przyjęciem radni mają zagłosować w czwartek (24 stycznia).

Projekt zakłada prawie 850 mln zł dochodów i prawie miliard zł wydatków, z czego ponad 535 mln zł stanowić będą te bieżące, a prawie 460 mln zł przeznaczonych ma zostać na inwestycje. Budżet ma się zamknąć nadwyżką operacyjną w wysokości prawie 76 mln zł. Jednak dochody majątkowe nie pokryją w całości wydatków na inwestycje. - Deficyt wynikający z realizacji tak śmiałego programu inwestycyjnego to ponad 144 miliony złotych, jednak zakładam, że będzie on znacząco niższy - optymistycznie założył podczas konferencji prasowej Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.

- Projekt budżetu jest proinwestycyjny, co niestety w dzisiejszych realiach oznacza, że z jednej strony to budżet ambitny, a z drugiej bardzo trudny - dodał marszałek. - Widzimy, co dzieje się na rynku wykonawców. Zamawiający z drżeniem serca przygotowują specyfikację, a następnie otwierają oferty. Często też się zdarza, że nie ma żadnych ofert bądź znacząco przekraczają one budżet.

Na wydatki związane z inwestycjami ma zostać przeznaczonych prawie 460 mln zł. Planowana jest m.in. budowa i modernizacja dróg wojewódzkich, przebudowa dróg, mostów i odcinków szlakowych, budowa sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego. Wśród pozostałych zadań wymieniono m.in. rozbudowę Teatru Polskiego, scalenie rozrzuconych po mieście wydziałów urzędu marszałkowskiego, budowę Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie oraz kompleksowe zagospodarowanie tarasów Zamku Książąt Pomorskich.

Wspierana z budżetu województwa będzie także m.in. budowa budynku na potrzeby Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek, Stacji Dializ, Oddziału Neurologii wraz z Oddziałem Udarowym oraz Oddziału Chorób Wewnętrznych i Nadciśnienia Tętniczego wraz z wyposażeniem Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Olgierd Geblewicz stwierdził, że budżet na ten rok będzie także prospołeczny. - Kontynuujemy bardzo dużą część działań prospołecznych, takich jak Społecznik. Uruchamiamy także część nowych po to, aby społeczeństwo było coraz bardziej aktywne i solidarne - dodał marszałek.

Wśród nowych zadań Jarosław Rzepa, wicemarszałek województwa, wymienił m.in. dotacje na ochotnicze straże pożarne w wysokości 300 tys zł. Kontynuowany ma też być konkurs Granty sołeckie. Nagrodą w nim jest możliwość otrzymania pomocy finansowej na projekty inwestycyjne w wysokości 10 tys zł. Pula środków w konkursie ma wynosić 1,8 mln zł.

Stanisław Wziątek, członek zarządu województwa, zapowiedział także, że na program in vitro zaproponowano ponad 300 tys zł.  - W lutym będziemy mieć spotkanie w tej sprawie. Chcemy poinformować samorządy, że mamy takie możliwości pomocy. To od nich będzie zależeć, czy zechcą pomóc swoim mieszkańcom - mówił.

Stanisław Wziątek oznajmił także, iż urząd przygotowuje specjalny program antysmogowy. - Zamierzamy przeznaczyć 9 milionów euro dla gospodarstw indywidualnych i podmiotów gospodarczych na eliminowanie smogu. To nowa propozycja, która moim zdaniem odpowiada na potrzeby społeczne - zakończył. ©℗

(KaNa)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: Rządząca w sejmiku koalicja przedstawiła założenia budżetu województwa na ten rok. 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

cdn
2019-01-23 18:46:39
do uwagi/chlopcze /mozesz mnie pocalowac tam gdzie sie koncza plecy przez papierek.brawo ty-brawo ja=robta co chceta
Uwaga
2019-01-23 16:33:54
Na forum kuriera grasuje opłacany rosyjski troll "cdn" - najlepiej go ignorować
Pytanie
2019-01-23 16:22:15
A co tam robi pan Rzepa który w wyborach do sejmiku się nie dostał?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA