Piątek 19 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Cis chroniony

Data publikacji: 2015-10-16 13:20
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-11 15:30
Cis chroniony
 

Właśnie ruszyła akcja „Cis", której celem jest ochrona tego ginącego gatunku drzewa. Tradycyjnie, jej organizatorem jest Inspektorat Akademicki Straży Ochrony Przyrody.

Przed Świętem Zmarłych inspektorzy zajmujący się ochrony przyrody tropią osoby, które niszczą prawem chronioną zieleń. Pod ich szczególną opieką znajdują się w tym czasie cisy. W tym roku akcja potrwa aż do 3 listopada.

- W tym roku akcja jest dwuetapowa - wyjaśnia Aleksander Nieczajew z Inspektoratu Akademickiego SOP. - Pierwszy ma charakter edukacyjny: zamierzamy prowadzić prelekcje oraz organizować spotkania, podczas których będziemy przekazywać wszelkie materiały informacyjne mówiące m.in. o konieczności ochrony cisu jako cennego dendrologicznie gatunku znajdującego się pod ścisłą ochroną.

Dopiero na tydzień przed Świętem Zmarłych przedstawiciele IA SOP - wspólnie ze strażą miejską i leśną oraz policją - zamierzają tropić wandali niszczących zieleń oraz osoby, które nielegalnie handlują roślinami objętymi ochroną prawną. W tym celu będą docierać m.in. na targowiska, do parków, osiedlowych enklaw zieleni, w rejon cmentarzy i lasów komunalnych.

- Osobny przyłapane na handlu cisowymi gałązkami będą karane mandatami. Grozi im też grzywna w wysokości do 5 tysięcy złotych - wyjaśnia A. Nieczajew, audytor środowiska. - Handel tym towarem jest bowiem bezwzględnie zakazany. Nie można na przykład tłumaczyć się, że gałęzie pochodzą z cięcia pielęgnacyjnego cisa rosnącego na prywatnym terenie. ©℗
(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

jA
2015-10-18 22:19:33
a co to za zomowska instytucja i jak szumnie nazwana inspektorat akademicki straży ochrony przyrody ? nigdzie nie znalazłem takiej firmy/instytucji czy organizacji zarejestrowanej w KRS czy też w innych rejestrach. Kontrolować będzie coś co nie istnieje ha ha ha
gh
2015-10-18 18:34:19
Ochrona gatunkowa roślin dotyczy roślin na naturalnych siedliskach. Straż Ochrony Przyrody wyleciała z ustawy o ochronie przyrody lata temu. Jakoś nigdy nie spotkałem przypadku ozdabiania grobów gałązkami cisowymi - najczęściej są to świerk, jodła, daglezja. A pan Nieczajew jest pozytywnie zakręconym człowiekiem.
jlc
2015-10-16 16:18:53
ciekawe, czy ZUK skorzystałby z oferty przesadzenia tzw. nasadzeń chronionych (w tym cisów) z ogrodów prywatnych do tzw. przestrzeni publicznej?
jyg
2015-10-16 12:46:46
Przecież cis nie jest już pod ochroną!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA