niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Prezydent o prokreacji

Prezydent o prokreacji

Prezydent o prokreacji
Data publikacji: 2016-09-07 18:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:14
Wywietleń: 680 153934

Współfinansowanie in vitro przez miasto powinno być elementem kompleksowego programu wzrostu urodzeń, to problem całego regionu - stanowisko prezydenta Szczecina przedstawiło jego biuro prasowe. Prezydent proponuje utworzenie w stolicy województwa zachodniopomorskiego regionalnego ośrodka diagnostyki i leczenia niepłodności. Do współpracy zaprosił marszałka, wojewodę, rektora PUM i ministra zdrowia.

Prezydent zadeklarował chęć włączenia Szczecina w realizację, przygotowywanego w resorcie zdrowia, Narodowego Programu Prokreacyjnego i zapowiedział gotowość do zaangażowania finansowego i skoordynowania działań w regionie. Zwrócił uwagę, że problem niepłodności w województwie zachodniopomorskim jest większy w porównaniu ze średnią krajową, co istotnie przekłada się na spadek liczby urodzeń - od 2010 roku spada ona corocznie o ok. 500.

- Jeśli przyjąć, że łączy nas jeden cel, jakim jest wzrost liczby urodzeń, proponuję zaprogramowanie działań, z uwzględnieniem wszystkich sprawdzonych metod, przy udziale wszystkich zainteresowanych stron, tj. samorządu Szczecina, Województwa Zachodniopomorskiego, Urzędu Wojewódzkiego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Ministerstwa Zdrowa - napisał Piotr Krzystek w liście do władz regionu, ministra zdrowia i rektora PUM.

Zdaniem prezydenta, rozwiązanie obecnej sytuacji wymaga zaangażowania wszystkich stron odpowiedzialnych za politykę społeczną w województwie i wsparcia rządu. Jednym z  efektów takiej współpracy mogłoby być utworzenie w Szczecinie regionalnego ośrodka diagnostyki i leczenia niepłodności. Wspólny program stanowi też próbę znalezienia rozwiązania adresowanych do samorządów, w tym samorządu Szczecina, wniosków dotyczących finansowania programów opartych o metodę in vitro.

Przypomnijmy, że projekt uchwały w sprawie in vitro złożyła do szczecińskiej Rady Miasta Nowoczesna. Partia Ryszarda Petru chce, by pary, które starają się o dziecko (przy wsparciu tej metody), otrzymywały z samorządu po 5 tys. zł.

(isz)

Fot. Dariusz Gorajski  (arch.)

Komentarze

Obskill
to Twoja, będąca efektem Twojej religii moralność, więc nie narzucaj jej innym.
2016-09-08 10:14:24
obserwator
jedyne co jest moralne to naprotechnologia. tylko nieuki pisza o jakimś in vitro. nie ma czegos takiego
2016-09-07 19:09:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie