Poniedziałek, 15 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Premier przedstawił pięć propozycji PiS na wybory samorządowe

Data publikacji: 02 września 2018 r. 19:38
Ostatnia aktualizacja: 06 września 2018 r. 21:16
Premier przedstawił pięć propozycji PiS na wybory samorządowe
 

Obniżka rachunków za ciepło, energię i utylizację odpadów, odbudowa połączeń autobusowych, upowszechnienie dostępu do szybkiego internetu, dwukrotne zwiększenie nakładów dla domów seniora i 500 mln zł na place zabaw, ośrodki sportowe czy siłownie plenerowe - to cele pięciu propozycji PiS na wybory samorządowe przedstawionych w niedzielę przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Pięć propozycji dla samorządów idzie w ślad za tzw. piątką Morawieckiego, czyli pięcioma projektami rządowymi zapowiedzianymi przez szefa rządu na konwencji PiS w kwietniu. Szef rządu obiecał wówczas wprowadzenie mniejszego ZUS dla małych firm, obniżenie CIT dla małych i średnich firm do 9 proc., wyprawkę w wysokości 300 zł dla uczniów, 23 mld zł na program dla seniorów Dostępność+, przeznaczenie 5 mld zł na stworzenie nowego funduszu dróg lokalnych.

Nowe propozycje przedstawione w niedzielę mają - według premiera - na celu jak najlepszą współpracę między władzą centralną a samorządami. Szef rządu dodał, że zrodziły się one ze spotkań z Polakami w ponad 1000 miejscowościach w całym kraju, które odbyli politycy Zjednoczonej Prawicy.

Pięć filarów

Pierwsza z zaprezentowanych przez Morawieckiego propozycji to program termomodernizacji "Ciepły dom", który skutkować ma m.in. niższymi rachunkami za energię i czystszym środowiskiem oraz program "Segregujesz - płacisz mniej", który ma obniżyć opłaty śmieciowe w zamian za segregowanie odpadów komunalnych.

Kolejnym filarem programu samorządowego PiS są propozycje skierowane do "otoczenia domu". To m.in. znaczące, co najmniej dwukrotne zwiększenie nakładów dla domów seniora, a także zagwarantowanie możliwości aktywności sportowych i rekreacyjnych dla młodych ludzi, dzieci i rodzin poprzez przeznaczenie w najbliższych latach 500 mln zł na nowe place zabaw dla dzieci, ośrodki sportowe czy siłownie plenerowe.

Trzecia propozycja przedstawiona przez szefa rządu to program "Nowoczesna gmina", który ma dotyczyć "dalszego otoczenia". Program ten zakłada m.in. dofinansowanie do budowy - tam, gdzie ich nie ma - chodników do szkoły, renowacji lokalnych dworców, a także podwojenie środków dla gmin, które będą chciały odbudowywać połączenia autobusowe.

- To właśnie zamykanie lokalnych dworców PKS, zwijanie linii autobusowych - obok zamykania posterunków policji - jest "niechlubnym symbolem zwijania się Polski" - zaznaczył szef rządu.

Czwarty punkt programu PiS dla samorządów ma na celu wyrównanie szans dla mieszkańców mniejszych ośrodków poprzez upowszechnienie dostępu do szybkiego internetu.

Ostatnią z zaprezentowanych przez premiera propozycji PiS jest przeznaczenie 300 mln zł na program wsparcia dla wprowadzania budżetów obywatelskich w mniejszych ośrodkach pod nazwą "Mieszkasz - decydujesz". Jego efektem ma być decydowanie przez mieszkańców o przeznaczeniu pół procent wartości ogółu budżetu na obszarach gmin wiejskich i miejsko-wiejskich.

- Poprzez te budżety obywatelskie chcemy aktywizacji społecznej, chcemy by ludzie wzięli sprawy we własne ręce - mówił szef rządu.

O skuteczności rządu

Morawiecki, zwracając się do zgromadzonych na konwencji wyborczej w warszawskiej Hali Expo polityków Zjednoczonej Prawicy, podkreślał jednocześnie skuteczność rządu w rozwiązaniu problemów. Wskazał w tym kontekście m.in. na spór z Izraelem, unijną politykę wobec uchodźców czy utrzymywanie stabilnych finansów i wzrostu gospodarczego przy jednoczesnym realizowaniu wielkich programów solidarnościowych rządu.

- My pokazaliśmy, że wygrywając z mafiami VAT-owskimi, z przestępcami podatkowymi, jesteśmy w stanie zdobyć te środki i na politykę społeczną i na politykę rozwojową jednocześnie - mówił premier. Podkreślał też, że program Zjednoczonej Prawicy, który nastawiony jest na spełnianie potrzeb Polaków "z różnych zakątków Polski", opiera się na wierze w "możliwość fundamentalnej zmiany" w Polsce. Zapewnił też, że intencją tego obozu politycznego jest łączenie Polaków.

- I to robimy, wbrew temu, co się czasami nam przypisuje; Polska jest jedna - powiedział. Wśród sukcesów rządu wymienił też "wielką politykę społeczną" i "wielkie wydatki na politykę obronną", niskie bezrobocie, wzrost płacy minimalnej i wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej, niską inflację oraz proces repolonizacji gospodarki m.in. w sektorze bankowym i energetycznym.

W swoim wystąpieniu podczas konwencji wyborczej PiS Morawiecki odniósł się również do haseł, takich jak "Wolność" czy "Konstytucja", które są wykrzykiwane przez przeciwników Prawa i Sprawiedliwości.

- My bardzo jednoznacznie, chcę to podkreślić, przestrzegamy konstytucji. My patrzymy na konstytucję całościowo, ale przestrzegamy również jej litery - zapewnił. Zaznaczył zarazem, że obowiązująca ustawa zasadnicza zakłada równowagę władz - ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej.

„Szału nie ma”

- Szału nie ma, premier obiecał to, co jest już od lat realizowane w kraju - w ten sposób szef klubu PO Sławomir Neumann odniósł się do niedzielnych wystąpień liderów PiS na konwencji wyborczej PiS. Zapowiedział, że za tydzień Koalicja Obywatelska PO i Nowoczesnej przedstawi własna wizję Polski - samorządnej, obywatelskiej, nowoczesnej i europejskiej.

(pap)

Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

pisy won
2018-09-04 08:02:48
W Szczecinie pis nie ma żadnych szans, ludzie drugi raz na ich kłamstwa się nie nabiorą
yaroon
2018-09-03 15:16:29
Mateuszek-kłamczuszek zachowuje się jak prymus w podstawówce. Nauczył się na pamięć wierszyka o dobrobycie i wygłasza na każdym apelu. Pan prezes jak wychowawca - tylko się uśmiecha.
ubawiony
2018-09-03 11:27:42
Stek bzdur. Proponuje termomodernizację, gdy większość budynków w Szczecinie zmodernizowana jest już od dawna
zawiedziony
2018-09-03 10:49:34
W zeszłych wyborach głosowałem na PiS, ale drugi raz tego błędu nie popełnię. Nabrałem się na wilka w owczej skórze.
pis to banda oszustów
2018-09-03 08:06:25
Obiecali obniżenie stawek podatku VAT i tego nie zrobili. Wręcz przeciwnie sami co chwila tworzą jakiś nowy podatek albo opłatę (podatek solidarnościowy, opłata emisyjna itp)
Dluuugo PiS i tak trzymac !
2018-09-02 23:49:29
Zjednoczona Prawica przez ponad 2,5 roku zrobila Wiecej - jak Stare i Nowoczesnie za-KOD-owane Lewactwo przez 70 lat... tj. w latach 1945-2015 !!
Afera Radomska
2018-09-02 21:50:09
Czy PiS ma zamiar się wytłumaczyć z układu korupcyjnego który stworzył w Radomiu ?
Fido
2018-09-02 21:01:51
Tiaa... kwotę wolną od podatku 8 tysięcy też wszystkim obiecywali i co ?
Morawiecki - pinokio
2018-09-02 20:26:59
Tym pisowskim oszustom nie wierzę juz za grosz
PiS się ośmiesza
2018-09-02 19:53:56
Wszystkie 5 punktów dawno wykonał już Krzystek

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA