Piątek 19 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Prawo jazdy bez adresu

Data publikacji: 2019-03-07 13:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:34
Prawo jazdy bez adresu
 

Na pierwszy rzut oka nowe prawo jazdy niczym się nie różni od starego. Zmiana dotyczy bowiem wykreślenia jednego punktu na pierwszej stronie, ale dość istotnego. Świeżo upieczeni kierowcy oraz ci, którym się skończył termin ważności dokumentu, otrzymają teraz prawko bez wpisanego na nim adresu zameldowania.

Nowe prawo jazdy otrzymają ci kierowcy, którzy po 4 marca wypełnili wniosek o wydanie nowego dokumentu. A że na prawko czeka się mniej więcej tydzień, nowe blankiety będą do odbioru prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Zmiana jest konsekwencją rozporządzenia ministra infrastruktury. Polega na wykreśleniu z dokumentu upoważniającego do prowadzenia pojazdów mechanicznych ósmego punktu, na którym do tej pory podany był adres zamieszkania posiadacza prawa jazdy.

Co to da? Kierowcy nie będą musieli wymieniać dokumentu w razie przeprowadzki lub administracyjnej zmiany nazwy ulicy. Zgodnie z obowiązującymi do tej pory przepisami, posiadacz prawka miał taki obowiązek; musiał wymieniać dokument przy każdej takiej zmianie i to w ściśle określonym czasie: w ciągu 30 dni. Dzięki usunięciu z blankietu punktu ósmego kierowcy zaoszczędzą czas i pieniądze – około 100 zł (tyle kosztuje wymiana dokumentu), nie licząc pieniędzy pozostawionych u fotografa.

Ministerstwo podkreśla, że nowe prawo jazdy będzie mieć termin ważności do 15 lat. Dodaje też, że stare prawka pozostaną ważne do wskazanego na nich terminu (po jego upłynięciu kierowca otrzyma już nowy blankiet). Co ważne: kierowcy, którzy posiadają aktualne dokumenty ze wzorem wychodzącym z użytku, nie będą ich musieli wymieniać nawet po przeprowadzce, bo choć na ich blankietach jest miejsce na adres, to nie ma obowiązku go aktualizować.

Od konieczności wymiany starego na nowe nie ucieknie nikt, nawet ci kierowcy, którzy wyrobili sobie prawo jazdy przed 2015 r. i mają je „bezterminowo”. Właściciele takich dokumentów będą zobowiązani do ich wymiany w latach 2028-2033. Otrzymany wtedy nowy blankiet będzie miał już termin ważności.

Co ciekawe, nie zmieniły się przepisy dotyczące wydawania praw jazdy. Aby otrzymać od starosty taki dokument, musimy tak jak dotychczas okazać wniosek, badanie lekarskie, fotografię, kserokopię prawa jazdy i dowód uiszczenia opłaty za ponowne wydanie prawa jazdy. Wypełniając obowiązkowy wniosek, wciąż trzeba podać adres zameldowania!

Jak się dowiedzieliśmy, Ministerstwo Infrastruktury pracuje już nad kolejną zmianą prawa. Jesienią ma wejść w życie przepis zwalniający kierowców z obowiązku ciągłego wożenia ze sobą prawa jazdy. Policjant podczas kontroli drogowej sam będzie w stanie ustalić (w CEPiK), czy posiadamy uprawnienia do prowadzenia pojazdu.

Leszek Wójcik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Do Czytelnik
2019-03-07 23:20:03
Daruj sobie obecnie już nie tylko powielane ale wręcz wyświechtane słowa - władza w wolnej Polsce. Aktualnie jest więcej kagańców a o absurdach nie wspomnę. Po wpisie od razu widać kto zacz. A ku przypomnieniu Polska nigdy nie była komunistyczna. Powielasz propagandowe zwroty mające trafiać do odpowiednich mas. A jak się komunizm nie podobał należało wyjechać. Mam prawo do własnych opinii i komentarzy w sprawach publicznych.
Czytelnik
2019-03-07 13:55:42
W końcu komunistyczny relikt powielany również przez władzę w wolnej Polsce poszedł do lamusa.Dalej jeszcze w wielu aspektach tkwimy w oparach absurdu i czas to zmienić by zrzucić administracyjny kaganiec.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA