Wtorek 20 kwietnia 2021r. 

Prawo i Sprawiedliwość w obronie Polaków w Niemczech

Data publikacji: 2020-07-09 16:19
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-20 14:01
Prawo i Sprawiedliwość w obronie Polaków w Niemczech
 

O przywrócenie "symetrii" między Polską a landem Meklemburgia - Pomorze Przednie i nie karanie polskich turystów zwróciło się do strony niemieckiej polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - poinformował w czwartek (9 lipca) wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc. Tematem konferencji prasowej były też przyszłoroczne środki na Fundusz Dróg Lokalnych oraz obwodnica Warzymic.

- Jak państwo pamiętają, gdy granica była zamknięta, po stronie niemieckiej były organizowane apele, pojawiały się wnioski o otwarcie granic. Także po stronie polskiej niektórzy politycy przyłączali się do nich - przypomniał wojewoda.

Dodał też, iż rząd polski otworzył granice i np. po stronie niemieckiej w landzie Brandenburgia nie było żadnych obostrzeń, żadnych problemów z przekraczaniem granicy dla Polaków jadących np. na jednodniową wycieczkę. Jak podkreślił Tomasz Hinc, przez przejścia na południe od Kołbaskowa można swobodnie wjeżdżać do Niemiec i nic Polakom nie grozi.

Jest natomiast problem pomiędzy województwem zachodniopomorskim a Meklemburgią. Wojewoda przypomniał, że gdy Polska otwierała granicę, miał zapewnienie od przedstawicieli strony niemieckiego landu, że sytuacja po tamtej stronie zostanie doprowadzona do pełnej normalizacji.

Polacy karani wysokimi mandatami

- Zakładaliśmy, że potrwa to maksymalnie dwa tygodnie. Że strona niemiecka doprowadzi do stanu, jaki jest po polskiej stronie - powiedział wojewoda. - Niestety, nie tylko to nie nastąpiło, ale też po niemieckiej stronie dochodzi do sytuacji bardzo dla nas niepokojących. Polscy obywatele na terenie landu Meklemburgia - Pomorze Przednie są karani wysokimi mandatami od paruset do 1,5 tysiąca euro. Informują nas o tym władze Świnoujścia a także sami ukarani Polacy.

Wojewoda poinformował o tym ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. W efekcie Warszawa wystosowała do strony niemieckiej list, w którym zostały "sformułowane oczekiwania" dotyczące doprowadzenia między stronami do sytuacji symetrycznej. 

- My Niemców nie karzemy za wjazd na teren naszego województwa. Oczekujemy więc, że i Polacy też nie będą karani. Obecną sytuację uważamy za wysoce niesprawiedliwą - dodał wojewoda.

Zdaniem wojewody nie ma niebezpieczeństwa

Tomasz Hinc nie widzi również uzasadnienia epidemicznego dla takiego postępowania. Po stronie polskiej jest mała ilość zachorowań na COVID-19. - Ta wartość po obu stronach granicy jest podobna - podkreślił.

Nie ma więc - jego zdaniem - niebezpieczeństwa, aby zdrowotnie jedna populacja mogła zagrozić drugiej.

- My cieszymy się, że turyści niemieccy przyjeżdżają do nas - zaznaczył Tomasz Hinc i wyraził niezadowolenie, że w niemieckim landzie obostrzenia mają trwać jeszcze do końca lipca br.

Program Budowy Dróg Lokalnych będzie kontynuowany

Wojewoda zachodniopomorski poinformował też, że w roku przyszłym i w latach następnych będzie kontynuowany rządowy Program Budowy Dróg Lokalnych. - To dobry przykład  jak rząd Prawa i Sprawiedliwości wspiera samorządy - stwierdził.

W 2021 roku na program przeznaczono w Zachodniopomorskiem kwotę 105,4 mln złotych. Konkurs na projekty miał zostać ogłoszony w czwartek.

- Chciałbym zaprosić wszystkie samorządy, żeby zgłaszały akces i przygotowane projekty - zaapelował Tomasz Hinc.

Wojewoda wyliczył, że w ciągu 6 lat (do 2021 r.) PiS przeznaczy ponad pół miliarda złotych na budowę lokalnych dróg w naszym regionie, podczas gdy "poprzednicy" w ciągu 8 lat wydali na nie 319 mln zł.

Poseł Artur Szałabawka poinformował dziennikarzy, że w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał aneks do budowy odcinka obwodnicy Warzymic i Przecławia w ciągu drogi DK 13. - To obwodnica na którą czekają wszyscy mieszkańcy Szczecina - podkreślił. - W ciągu kilku dni zostanie ogłoszony przetarg na budowę. ©℗

(kl)

Fot. Marek Klasa 

 

Komentarze

Figo
2020-07-10 18:47:42
Nie wiem , czemu pan Trzaskowski kojarzy mi się z Bogusławem Radziwiłłem. Fakt ,tamten miał klasę.Pan Trzaskowski to podróbka, marna bardzo marna kopia.
św.Antoni
2020-07-10 18:43:41
Decyduj się Pan.Lesera nam nie trzeba.Chcesz przytulać Panią Małgosię ,masz prawo, ale nie pchaj się na Prezydenta RP. Wystarczy, że w Warszawie " palisz Franka ".
FIGO
2020-07-10 18:15:19
Ludzie z KO, czytaj poplecznicy Trzaskowskiego myślą,że w Wolnej Europie ,to Niemcy nas lubią.Jak świat, światem Niemiec Polakowi nie będzie bratem .Klepią Ciebie po plecach, mówią,że jest perfekt, a za plecami twierdzą do swoich szefów,że nie ma z nami kontaktu oraz nic nie umiemy zrobić.Jesteś mocno zdziwiony , że za chwilę tracisz pracę.Prawda jest taka,że nie są w stanie dorównać nam kroku,są zawistni i czasami po prostu zwykłe durnie.Zwłaszcza te Niemce ze wschodnich Landów, jak konkurujemy z nimi na rynkach Bawarii,Nadrenii.Każdemu Polakowi, a zwłaszcza Platfusom napluję na twarz jak w mojej obecności będzie się "miział do Szwaba". Miejsce Szwabów jest 2 m pod ziemią, ale zanim to , to naprawią nam krzywdy wojenne. Nie ma co odpuszczać ! Tylko PIS może w przyszłości, to zagwarantować.Zanim to nastąpi " Targowica" i inni zdrajcy Narodu do kamieniołomów ,bo do pierdla szkoda ( grosza na ich utrzymanie ). Trzaskowski będzie Szwabom dupę lizał, ale bez mego głosu w Wyborach.Wam Lemingi długo się uczyć prawdy o Polsce.
Kiryl
2020-07-10 13:51:18
Rozgonić to Tałatajstwo z PO-Trzaskowskim
@Antoni
2020-07-10 10:40:03
Po raz n-ty "zapytowywuję". Antoś, dzbanie, napisz, z jakiej studni czerpiesz te swoje mądrości?
sid
2020-07-10 10:32:07
A tymczasem to PiS szykuje mandaty dla Polaków. Po zmianie kodeksu drogowego będą to mandaty 5.000 zł czyli dziesięciokrotnie wyższe niż dotychczas.
Antoni
2020-07-10 10:01:19
Ludzie od KO, wyborcy i Wasi koledzy od Was odchodzą. Nie wydaje się Wam, że ta agresja, nienawiść do konkurenta jest ponad stan? Tutaj jest niemalże sam hejt. Nie ma takiej opcji, żeby ktoś do Waszej kliki dołączył poprzez to co tutaj zobaczy, to jest nie możliwe. To co u graliście po przyjściu Pana Trzaskowskiego się nie zmieni i myślę, że nie da Prezydentury. Co prawda lepszej kampani raczej nie mogliście zrobić. Sądzę, że znowu zabrakło tej delikatności, bo ta nienawiść spowodowała dodatkowo zmobilizowanie wyborców PiS. Nie ma osób, którym się nie będzie chciało pójść i tym razem na wybory optując za partią rządzącą... i to Wasza zasługa, hejterzy :) Jestem spokojniejszy o wynik dzięki tej ostrej jak brzytwa końcówki w wykonaniu może już nie wyborców KO ale bardziej antyPiS :) Powinno też dać Wam do myślenia, że kolejny raz mimo zmobilizowanie niemalże 90% opozycji i tak nie jesteście w stanie przebić Prezydenta czy rządu. Dzisiaj wieczorem będziecie mogli spuścić powietrze i normalnie funkcjonować.
Krzysztof
2020-07-10 09:49:35
I pomyśleć ,że pamiętam tego pierwszego pana jak jeszcze sprzedawał drożdzówki w Szkole Podstawowej na 11 na .E.Platter i woził/z Niemiec/ papier fotograficzny do minilabów w Szczecinie ,a teraz ten pan zna się na wszystkim.Jednak co robi garnitur.
PiS to kłamcy
2020-07-10 08:28:41
Zwodzą ludzi. Obwodnicę Przecławia, Warzymic budują od 5 lat i nic się nie dzieje.
Antoni
2020-07-09 23:04:54
Wreszcie wiadomo coś więcej o obwodnicy Warzymic. Na szczęście od razu zbudują w pakiecie obwodnicę Kolbaskowa.
takie tam
2020-07-09 22:10:13
(Jarosław Kaczyński: „Potrzeba tanich mieszkań po 2,5, może po 3, ale najlepiej po 2,5 tys. zł za m kw. Takich, które można spłacać przez 20–30 lat, żeby raty były niskie”); budowa mieszkań dla młodych (Beata Szydło: „Tym, których nie będzie na to stać, ma pomóc państwo, które za darmo przekaże ziemię pod budowę nowych mieszkań, a ich spłacanie będzie rozłożone na lata”).
Myślący
2020-07-09 20:25:49
Czy to nie Energopol z POmorskiego miasta Szczecin miał budować obwodnicę? Jakie partyjne korzenie, taka solidność firmy. Kontraktów nabrała i się ze.....rała (nie jeden raz). A co do niemieckich prześladowań - co na to Tmmerszajs, Jurova i rozwichrzony bóg o końskich zębach Ver... i jakoś tam?
xxx
2020-07-09 19:03:33
a gdzie jest geblevic biega pewnie z ulotkami czaskowskiego. A takie robil prostesty na granicy ? teraz mu wszystko pasuje.
q..WA NIE WIERZĘ ...
2020-07-09 18:59:36
A kto zamknął LUBIESZYN na 3 miesiące NIEMCY ??? Nie ...To wy towarzysze PIS
Zako
2020-07-09 18:12:20
Nie wiem, jak tam pan Hinc wyliczył pieniądze na drogi lokalne, ale na pewno nie "PiS przeznaczy ponad pół miliarda złotych" czy poprzednicy, tylko są/będą to pieniądze z budżetu (czyli nas wszystkich) i ewentualnie aktualny rząd przeznaczy je na budowę dróg. PIS najwyżej przeznacza pieniądze (też pochodzące z budżetu państwa) na swoją działalność. PIS nam niczego nie daje i dawał nie będzie.
Kiedy granice otworzycie
2020-07-09 18:06:48
Hinc jako przedstawiciel strony rządowej się skompromitował kwestią granicy.Nie potrafił wypracować takich warunków przekraczania granicy równej dla każdej ze stron.Okazało się że otworzył szlaban tylko dla Niemców.Dzisiaj rozpaczliwie w przeddzień wyborów swoją kompromitację próbuje tłumaczyć i woła o pomoc Kamińskiego z Warszawy.Nieudolność tej władzy jest po prostu porażająca.Jedna wielka improwizacja i pozoracja.
ośrodek
2020-07-09 17:46:29
Gdzie te jełopy od monitorowania ksenofobii i rasizmu? Czemu cicho siedzą?
Szczecinianin
2020-07-09 17:28:29
A to nie jest tak, że obwodnica Warzymic i Przeclawia to nie mieliśmy juz lada chwila jechac? A oni jakiś aneks podpisują? Dalej, z tymi 500 mln to się zobaczy za... 6 lat. Naobiecywac to każdy może.
Pomorzanin
2020-07-09 16:47:56
Szparagi sie skonczyly , inne owoce tez to i parobkowie moga nie przyjezdzac i robic sztuczny tlok wykupujac piwo i margaryne

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ