Czwartek, 13 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Prawnicy chcą dyżurować

Data publikacji: 25 listopada 2015 r. 09:33
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:35
Prawnicy chcą dyżurować
 

Od 4 stycznia 2016 r. rozpocznie swoją działalność w Szczecinie 16 bezpłatnych punktów pomocy prawnej. Ale, jak się dowiedzieliśmy, porady mają być udzielane nie w szesnastu ale jedynie w dwóch miejscach: w Urzędzie Miasta przy pl. Armii Krajowej i w filii urzędu przy ul. Rydla na prawobrzeżu. Kto będzie dyżurował? Tego jeszcze nie wiadomo.

Bezpłatne biura pomocy prawnej będą w przyszłym roku otwierane w całej Polsce. Prawnicy, tzn. adwokaci i radcy prawni oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych z doświadczeniem prawniczym, mają w nich udzielać porad - nie będą jednak reprezentować osób, które się do nich zgłoszą w sądach. Komu? Wybranym grupom osób, m.in. kombatantom, weteranom, poszkodowanym podczas klęsk żywiołowych, seniorom po 65 r.ż. i młodzieży - osobom, które nie ukończyły 26 lat.

Prawnicy mają dyżurować 4 godziny dziennie. Adwokatom i radcom płacić będzie za to Skarb Państwa. Choć lokale przeznaczone na biura mają przygotować samorządy, to pieniądze na ich obsługę - ogrzewanie, prąd, śmieci itp. - powinny pochodzić z budżetu centralnego. Problem w tym, że suma na to przeznaczona nie wystarczy na wszystko. Większość pieniędzy pochłoną bowiem wynagrodzenia - pójdzie na to około 97 proc. całej sumy. Pozostałe grosze nie pokryją nawet połowy świadczeń generowanych przez biura.

Dlatego, aby zminimalizować wydatki, punkty bezpłatnej pomocy prawnej zlokalizowane są przeważnie w urzędach. Ale, jak się wydaje, i tak nie na wszystko wystarczy pieniędzy. W 2016 r. na realizację zadania Szczecin otrzyma od państwa 988 800 zł. Z tego, na pokrycie kosztów obsługi techniczno-organizacyjnej przypada zaledwie... 29 664 zł. Kto ma dołożyć resztę?

Dyżurujący prawnicy również nie powinni się spodziewać kokosów. Za godzinę otrzymają bowiem 75 zł brutto. Mimo to do pracy zgłosiło się 150 adwokatów i 73 radców prawnych.

Przedstawiciele Okręgowej Izby Radców Prawnych wytypowali już swoich reprezentantów do pełnienia dyżurów. Podpisali też porozumienia ze wszystkimi władzami samorządowymi. Podobnie adwokaci, którzy nie porozumieli się jeszcze tylko z władzami Szczecina. Nie wiemy więc, w których pokojach Urzędu Miasta i w jakich godzinach otwarte będą punkty porad prawnych. W Biurze Komunikacji Społecznej i Marketingowej UM otrzymaliśmy jednak zapewnienie, że biura nie będą czynne wyłącznie w godzinach pracy urzędu.

- Punkty w zależności od dyżurów będą czynne od godz. 8 do 20 - twierdzi Robert Grabowski.©℗

(lw)

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA