Niedziela, 23 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Prawie 110 mln zł więcej. Sprawdź, czy nie masz nadpłaty!

Data publikacji: 12 marca 2019 r. 08:44
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:35
Prawie 110 mln zł więcej. Sprawdź, czy nie masz nadpłaty!
 

Ponad 81 tysięcy płatników w Zachodniopomorskiem ma nadpłaty na swoich kontach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W całym kraju to aż ponad 1,6 mln przedsiębiorców. Ci aktywni mogą pomniejszyć swoje kolejne płatności, nieaktywni mają 5 lat na wystąpienie o zwrot nadpłaconych składek. Potem się przedawnią. Warto zatem sprawdzić, jak wygląda nasze konto po zakończeniu działalności.

– Nadpłata składek powstaje, gdy płatnik opłaci je w wyższej wysokości niż powinien. Taką nadpłatę ZUS zalicza w pierwszej kolejności na pokrycie zaległości – jeśli istnieją. Jeżeli nie ma zadłużenia, można otrzymać z ZUS zwrot nadpłaconych środków lub wybrać zaliczenie ich na bieżące i przyszłe składki – tłumaczy Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego.

W naszym województwie na kontach blisko 67 tys. aktywnych płatników (w Szczecinie ok. 47 tys., w Koszalinie ponad 19 tys.) znajduje się ponad 110 mln zł nadpłat. Osoby, które zamierzają zakończyć prowadzenie działalności, powinny złożyć wniosek o zwrot nadpłaty jeszcze przed jej końcem. Co niezwykle istotne, nadpłaty widnieją również na kontach blisko 15 tys. płatników (w Szczecinie niemal 10 tys., w Koszalinie przeszło 4,8 tys.), którzy wyrejestrowali działalność w ciągu ostatnich dwóch lat (od 1 stycznia 2017 r.). Wysokość tych nadpłat to ponad 5,7 mln złotych. Jeżeli więc przedsiębiorca zakończył już prowadzenie własnego biznesu i nie ma pewności, jakie było jego saldo w ZUS, warto odwiedzić placówkę Zakładu lub sprawdzić profil na Platformie Usług Elektronicznych. Internetowy dostęp przez PUE ZUS pozwalana na bieżąco kontrolować płatności i sprawdzić ostateczną weryfikację salda.

Zakład zwraca nadpłatę składek w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Nie warto z tym czekać, gdyż po 5 latach od dnia wpłaty lub otrzymania zawiadomienia z ZUS nadpłata się przedawnia.

(p)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

dziwne to
2019-03-12 13:12:52
dlaczego ZUS po prostu nie wyśle informacji że jest nadpłata?!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA