Czwartek, 23 marca 2023 r. 
10 szczecin
REKLAMA

TK: Nowela o zniesieniu górnego limitu składek na ZUS niezgodna z Konstytucją

Data publikacji: 14 listopada 2018 r. 11:48
Ostatnia aktualizacja: 15 listopada 2018 r. 12:08
TK: Nowela o zniesieniu górnego limitu składek na ZUS niezgodna z Konstytucją
 

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że nowelizacja ustawy dotycząca zniesienia górnego limitu składek na ZUS, jest niezgodna z Konstytucją.

Wprawdzie w sentencji wyroku TK uznał, że nowelizacja nie narusza art. 2 Konstytucji, mówiącego, że Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej, ale jednocześnie stwierdził niezgodność ustawy z art. 7 Konstytucji. Artykuł ten mówi, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.

- Wspólne zdanie odrębne do wyroku zgłosili sędziowie: Julia Przyłębska, Zbigniew Jędrzejewski, Michał Warciński - przekazała prezes TK Julia Przyłębska.

Nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - przed jej podpisaniem - prezydent Andrzej Duda skierował do TK na początku stycznia. Zastrzeżenia głowy państwa podniesione we wniosku dotyczyły dochowania standardów procesu legislacyjnego, m.in. niewłaściwego trybu zaopiniowania ustawy przez Radę Dialogu Społecznego, związki zawodowe i organizacje pracodawców.

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń stanowi, że od 2019 r. miałoby nastąpić zniesienie limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający nie płacą obecnie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Teraz roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce na dany rok.

Pierwotnie nowelizacja ustawy miała wejść w życie 1 stycznia 2018 r. Senat zaproponował jednak do niej poprawkę przesuwającą wejście w życie na 2019 r. Sejm przyjął poprawkę 15 grudnia ub. r., po czym nowelizacja trafiła do prezydenta. MRPiPS szacowało, że na skutek zmian w 2018 r. sektor finansów publicznych zyskałby ok. 5,4 mld zł. Zniesienie górnego limitu składek dotyczy ok. 350 tys. osób, czyli ok. 2 proc. ubezpieczonych.

(pap)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

To jest nieuniknione
2018-11-15 11:33:51
I należy w końcu zacząć nazywać sprawy po imieniu - emerytura jest zasiłkiem socjalnym - my sobie nie odkładamy na emeryturę, my z naszych podatków opłacamy tych co już nie pracują i są na emeryturze i nie różni się to niczym od zasiłków dla innych osób nieaktywnych zawodowo (renty, zasiłki). W tym kontekście należy przestać mówić o składce i o odkładaniu swoich pieniędzy. Powinna być jedna i taka sama emerytura dla każdego, jej wysokość powinno być ścisłe związana z ilością przepracowanych lat oraz medianą wynagrodzenia w gospodarce. Jeśli ktoś chce mieć na stare lata większy komfort życia to musi oszczędzać sobie prywatnie.
Bartek
2018-11-14 21:04:26
Dud..a to zdrajca, dla garstki bogaczy to zrobił.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA