Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Prawa człowieka najmniejszego

Data publikacji: 10 grudnia 2016 r. 21:18
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:22
Prawa człowieka najmniejszego
 

W sobotę obchodzimy Dzień Praw Człowieka. To okazja, aby zwrócić uwagę na tych, którzy doznają krzywdy. Niezwykłe zajęcia zorganizował z tej okazji Zespół Szkół Prywatnych Słoneczne w Szczecinie. Poprowadziła je charyzmatyczna Marina Hulia, która na co dzień z pomocą przychodzi czeczeńskim dzieciom oraz dzieciom więźniów.

Marina Hulia jest laureatką nagrody im. Ireny Sendlerowej przyznanej jej "Za naprawianie świata". Swoje wysiłki niesienia pomocy koncentruje na najmłodszych. - Korczak mówił, że nie ma dzieci, są ludzie. Ja dodam, nie ma uchodźców, są dzieci. Powinniśmy zrobić dla nich wszystko, co możemy - twierdzi Marina Hulia, nauczycielka, pisarka, kompozytorka.

Od trzech lat organizuje specjalne zajęcia dla dzieci osadzonych. Z początkiem tego roku szkolnego zaś stworzyła szkołę demokratyczną na dworcu w Brześciu (Białoruś) dla koczujących tam dzieci czeczeńskich uchodźców. Niektóre rodziny żyją tam miesiącami, po kilkadziesiąt razy próbując wjechać do Polski i ubiegać się u nas o status uchodźcy. O tej szkole i tych dzieciach opowiadała w Szczecinie podczas zajęć dla uczniów i specjalnych warsztatów dla nauczycieli.

- Prawa człowieka, prawa dziecka to wasze prawo do nauki, zabawy, uśmiechu, czyli do normalnego dzieciństwa - mówiła Marina prowadząc uczniom lekcje ze wspólnym śpiewem, tańcem i zabawami, które integrują, ale też zwracają uwagę na trudną sytuację ich kolegów, żyjących w krajach wschodu: Czeczenii, Białorusi, Ukrainy.

Uczniowie pytali, czy mogliby pojechać tam i pomóc. - Do Czeczenii nie można pojechać, to kraj wysoko w górach, który toczył z Rosją wojnę o niepodległość. Na Ukrainie w niektórych rejonach jest niebezpiecznie, bo trwają walki, a na Białoruś nie można wjechać, potrzebna jest wiza -  tłumaczyła Marina, ale wspólnie ze szczecińskimi uczniami nagrała filmik z pozdrowieniami dla dzieci z dworca Brześć. 

Obchodzony 10 grudnia Dzień Praw Człowieka został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1950 r. Kierujące ZSP Słoneczne Marzena Kiedel i Małgorzata Kurpiewska co roku tego dnia organizują dla swych uczniów warsztaty, poświęcone temu ważnemu świętu.

Elżbieta KUBERA

Fot. Robert STACHNIK

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA