poniedziałek, 13 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Praktyka „Katalogu mebli miejskich”. Reguła a rynek

Praktyka „Katalogu mebli miejskich”. Reguła a rynek

Praktyka „Katalogu mebli miejskich”. Reguła a rynek
Data publikacji: 2019-07-15 22:27
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-13 14:30
Wywietleń: 1906 402306

Charakterystyczne ławki o wysokich oparciach, które jeszcze w ub. roku zostały zamontowane na pl. Orła Białego - choć efektowne, to jednak nie są zgodne z opracowanym przez architekta miasta „Katalogiem mebli miejskich". Dlatego… „zostaną przeniesione w miejsce, w którym postawiono już taki wzór" - przyznaje wiceprezydent Anna Szotkowska.

Jest katalog, a jednak z ładem estetycznym w Szczecinie bywa różnie. Na co zwróciła uwagę Dominika Jackowski, architektka i miejska radna (Koalicja Obywatelska). Wystąpiła więc do prezydenta Szczecina z interpelacją, w której zawarła m.in. pytanie: „Czy w przypadku inwestycji miejskich, projektanci i wykonawcy mają obowiązek stosować Katalog Mebli Miejskich?"

- Mam co do tego wątpliwość. Szczególnie obserwując przebudowę ciągu pieszego i ścieżki rowerowej przy ul. 26 Kwietnia, a także wymianę ławek w parku Żeromskiego oraz montaż nowych na pl. Orła Białego - mówiła „Kurierowi" radna. - To realizacje z okresu, w którym już obowiązywał katalog. Jednak zastosowane meble miejskie mu nie odpowiadają. Taka praktyka nie prowadzi do estetyzacji miasta. Stoi w sprzeczności z zasadami ładu przestrzennego.

Na interpelację odpowiedziała wiceprezydent Anna Szotkowska: „W roku bieżącym widoczne są trudności z dostępem na rynku niektórych modeli ławek, z uwagi na wprowadzanie przez producentów nowych wzorów. Koniecznym jest wybieranie typów podobnych do katalogowych, co jest dopuszczalne ze względu na poglądowy charakter wizualizacji. Katalog natomiast nie może wskazywać konkretnego produktu, ze względu na niezgodność takiego postępowania z Ustawą Prawo Zamówień Publicznych".

Z siedzisk, koszy i barierek użytych do zagospodarowania terenu wzdłuż ul. 26 Kwietnia, tylko jedna ławka - jak się okazuje - nie jest zgodna z miejskim katalogiem. Natomiast zanim on zaczął obowiązywać w Szczecinie, był aranżowany tego rodzaju meblami park Żeromskiego. Inna sprawa jest z siedziskami na pl. Orła Białego. Co wiceprezydent Anna Szotkowska tak wyjaśniła: „wymiana ławek została wykonana jako zagospodarowanie tymczasowe, w uzgodnieniu z Architektem Miasta. Po docelowym remoncie pl. Orła Białego zostaną one przeniesione w miejsce, w którym postawiono już taki wzór, w ramach uzupełnienia zagospodarowania".

Zatem trafią zapewne na pl. Gałczyńskiego. Ale skoro - jak powszechnie wiadomo - prowizorka w Szczecinie bywa wieczną, to charakterystyczne ławki o wysokich oparciach na pl. Orła Białego mają szansę cumować jeszcze długie lata.

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciach: Ławki na pl. Orła Białego - jak widać i jak przekonuje wiceprezydent Anna Szotkowska - to tylko zagospodarowanie tymczasowe.

Praktyka „Katalogu mebli miejskich”. Reguła a rynek Praktyka „Katalogu mebli miejskich”. Reguła a rynek Praktyka „Katalogu mebli miejskich”. Reguła a rynek

Komentarze

Czas otworzyć Katalog Bubli Miejskich.
.
2019-07-16 19:45:02
Ale przewalanka. Ludzie!!!
.
2019-07-16 16:29:51
A ile się liczy od sztuki?
.
2019-07-16 13:17:28
capilano
Kręcenie lodów czas zacząć.
2019-07-16 13:16:30
heheeh
Te ławki są w stylu filharmonii i miejskiej kostnicy na Placu Solidarności! Pewnie też zbiorą masę nagród fundowanych przez lewactwo!
2019-07-16 12:34:07
Czy POdobnie jak Filharmonia zajmą pierwsze miejsce na świecie w architekturze parkowej?
.
2019-07-16 11:02:02
Co za POtworne kolumbryny!! Ohydna nienormalność. Jakieś ogromne senne zmory będą tam siadać o północy??
Czy akceptował to tez zespół co FRYGĘ??
2019-07-16 08:31:04
qq
Skrajności - albo nie ma oparcia albo oparcie za wysokie.
2019-07-16 07:32:17
o
Widać chaos i brak panowania nad tym całym cyrkiem, ale to żadna nowość.
2019-07-16 06:58:45

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie